Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

118
0
PAYLAŞ

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel eğitimle ilgili olarak, “Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili eğitim ve hafta sonu dersleri de dahil tüm alternatiflerin denenmesi ve okulların her bakımdan açık kalması gerektiğine inanıyoruz.” dedi. Yüz yüze eğitimle 0-17 yaş arası vaka sayısı son 3 haftada 1 kat arttı.

Yüz yüze eğitim devam edecek mi?  Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ortalama aktif vakamız 400.000 civarında, diyelim ki 400.000. Her 4 kişiden 1’i 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25. Daha önce yüzde 10-11 idi, ancak vaka sayısındaki bu artış yüzde 10’luk hastane başvurularına yansıdı. Yoğun bakım üniteleri ve entübasyon sayılarına yansımadı. Endişelenecek bir şey yok” dedi.

YÜZYÜZE EĞİTİMLER DEVAM EDECEK Mİ?

Hiçbir konuda AVM ve okulu kapatmayacaklarını kaydeden Bakan Koca, şu ifadeleri kullanıyor:

* Artık bir aşı var. Bir gücümüz var. Bu aşı. Yeterince aşımız var. Yerli aşımız da önümüzdeki aylarda devreye girecek.

* Yani aşı gibi bir gücümüz olduğunda asıl amacımız toplumsal bağışıklığı elde etmektir.

* Bu nedenle yeni dönemde AVM’lerin kapanmasını veya kapanmasını gündeme getirmek istemiyoruz.

* Yeni dönemde kişisel tedbirlerin devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha da önem kazandığı ve ön planda olmak istediğimiz bir dönem olarak görüyoruz.

* Yeni dönemde gündemimize herhangi bir kısıtlama getirmek istemiyoruz. Okullar ve kolejler dahil asla kapanmayacak kurumlar olacak.

“YEREL AŞILAMADAN SONRA OY VERİYORUZ”

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) yerli aşı onayının gelip gelmeyeceği sorulduğunda Bakan Koca, “Acil onay verecek olan zaten TİTCK. O gün geldiğinde tekrar paylaşacağız. 14 günlük süre, aşılar geldikten sonra yapılan araştırmalara dayanarak hemen kullanım için onaylandı. Burada yapılan bir aşının acil onayından bahsediyoruz” dedi.

Turkovac’ın aşı konusunda devreye alınmasında Turkovac’a öncelik verilip verilmeyeceği sorulduğunda Bakan Koca, “Herkese oy hakkı vereceğiz. Vatandaşlarımıza hem mRNA aşısı seçeneği, hem de pek çok ülkede olmayan geleneksel yöntemle yapılan inaktif aşı seçeneği sunacağız. Yurt dışından gelen bu aşıya ek olarak yerli aşımızın tanıtımı ile bir alternatif daha sunacağız. Seçenekleri artıracağız. Aşıyı tercih edenler kullanacak” dedi.

Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Bakan Koca açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK