Elektrikte sübvansiyon büyük zamma dönüşecek

Elektrikte sübvansiyon büyük zamma dönüşecek

36
0
PAYLAŞ

Elektrik sübvansiyonu zama dönüştü

Elektrik sübvansiyonu zama dönüştü

Üretim maliyetleri artan enerji sektörü bunu hane faturalarına tam olarak yansıtmıyor. Ancak tüketici için faydalı gibi görünen bu durum bir süre sonra geri tepebilir.

Elektrik sübvansiyonu büyük zam yaptı

doğal gaz Başta enerji sektörü olmak üzere enerji sektöründeki maliyet artışları ve yüksek döviz kurları nedeniyle elektrik fiyatları insanların cebini yakıyor. Öte yandan, konut fiyatlarındaki artış kamu kesimi tarafından sınırlandırılmıştır. Zarar burada endüstriyel ve ticari elektrik faturaları sübvanse edilerek karşılanır. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Kıvanç Zaimler, bu durumun sürdürülemez olduğunu belirterek, sübvansiyonlar bittikten sonra sübvansiyonların tüketiciyi büyük artıştan çok daha fazla etkileyeceğini söyledi. Enerji sektöründe imalat, dağıtım ve perakende sektörlerinin bir kısmının özelleştirildiğini hatırlatan Zaimler, fiyatları belirleyenin kendilerinin olmadığını ifade etti. Ancak Zaimler, elektrik artışlarından ve kesintilerinden doğrudan vatandaşların sorumlu olduğunu belirterek, artışın üretimden kaynaklandığını söyledi.

DOĞALGAZLA

Düzenleyici kurumun kendi gelirlerini 5 yıllık periyotlarla belirlediğini belirten Zaimler, “Talebin arttığı ve iklimsel nedenlerle yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin azaldığı dönemlerde doğalgaz ve elektrik üretimi artıyor. Uluslararası piyasalarda dolar bazında işlem gören doğal gazın maliyeti artarsa ​​bu artışlar enerji maliyetlerine ve dolayısıyla faturalara yansır. Bugün yaşıyoruz” dedi.

Kıvanç Zaimler

Serbest piyasa korunmalı

Kamu hizmetini özel sektör üzerinden sunduklarını söyleyen Kıdemli Başkan Kıvanç Zaimler, 21 farklı bölgede vatandaşlara hizmet verdiklerini ve özelleştirme için 13 milyar dolar ödediklerini söyledi. Zaimler, çalışanların işini ve sağlığını ön planda tutacaklarını, insan, çevre ve teknolojiye odaklanacaklarını ve 2021-2025 yılları arasında altyapı yenileme ve bakımına 87,5 milyar TL yatırım yapacaklarını belirtti. Zaimler, endüstriyel ve ticari elektrik fiyatlarının hane fiyatlarından daha yüksek olduğunu hatırlatarak, arzın sürekliliğini sağlamak için serbest piyasa koşullarının korunması gerektiğini söyledi. Zaimler, verimlilik sağlanmadığı takdirde yatırımcıların bu alana giremeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Elektrik sübvansiyonu büyük zam yaptı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK