Hazırgiyimde yüzde 30 zam kapıda

Hazırgiyimde yüzde 30 zam kapıda

106
0
PAYLAŞ

yüzde 30 daha fazla giysi

yüzde 30 daha fazla giysi

Hammadde ve navlun fiyatlarındaki küresel artış, başta enerji olmak üzere artan maliyetler ve döviz kurundaki dalgalanmalar, hazır giyim üreticilerinin karlılıklarında keskin bir düşüşe neden oldu. Bunun 2022’nin ilk çeyreğinde vatandaşlar için yüzde 20-30’luk bir artışa dönüşmesi bekleniyor.

yüzde 30 daha fazla giysi

Türkiye Hazır Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Eşbaşkanı Ramazan Kaya, “Hammadde fiyatları 1,5 yıl öncesine göre yüzde 50-60, navlun maliyetleri ise 4-5 kat arttı. Tüketici, 2022’nin ilk çeyreğinde perakende fiyat artışlarını daha fazla hissedecek” dedi.

Yıl sonuna kadar hammadde ve navlun fiyatlarındaki artışın yanı sıra asgari ücretteki artış da dikkate alındığında yüzde 20-30’lara varan fiyat artışlarının olacağını söyleyen Kaya, “Döviz kurundaki dalgalanmalar da bize ciddi sıkıntılar yaşatıyor. Son dönemdeki en büyük sorunumuz karlılıktaki düşüş oldu” dedi.

“GELİR ARTIŞI KARLILIĞA YANSIMAYACAK”

TGSD, sektöre ilişkin beklentiler üzerine bir oturum düzenledi.

Kapasite kullanımının yüzde 80’in üzerinde olduğu sektörde, pandemi döneminde Türkiye’de verilen yeni siparişlerden ek yatırım ihtiyacı doğarken; Sektör temsilcileri, kârlılığın düşük olması nedeniyle sektörde sermaye birikiminin mümkün olmadığını ve finansman ihtiyacı için Eximbank’ın devreye girmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıda verilen bilgilere göre, geçen yıl 17 milyar dolar olan sektörün ihracatının, pandemi döneminde Türkiye’ye gönderilen siparişler sayesinde bu yıl 19,5 milyar dolardan 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ancak satışlardaki artış şirketin karlılığına yansımamaktadır.

DÜŞÜK KREDİ SORGUSU

2015 yılı değeri hazır giyim karlılık endeksine göre “100” olarak kabul edilirse sektörün karlılığı 2015 yılına göre yüzde 35 oranında azalacaktır. İhracatçı firmalar için bu oran biraz daha düşük iken, daha düşüktür. iç piyasada faaliyet gösteren firmalar için daha yüksektir.

TGSD Eşbaşkanı Sanem Dikmen, söz konusu durgunluk nedeniyle şirketlerin sermaye birikimi yaratamadığını ve bu durumun yeni yatırımların önünde engel olduğunu belirtti.

Dikmen, “İşletmelerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı… Bir yılda döviz bazında pamuk fiyatları yüzde 50’nin üzerinde arttı. Kur etkisinden bağımsız olarak sadece döviz bazında yaşadığımız artış bu. Sektörün devamlılığı için ucuz kredilere ihtiyaç var” dedi.

Sektörün düşük faizli krediye erişimi olması gerektiğini vurgulayan Dikmen, Eximbank’ın hammadde maliyetlerindeki artışın yarattığı fonlama ihtiyacını karşılaması gerektiğini söyledi. (REUTERS)

yüzde 30 daha fazla giysi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK