İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon Euro’luk kıyak

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon Euro’luk kıyak

77
0
PAYLAŞ

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon euro ödül

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon euro ödül

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA, yapımını taahhüt ettiği Gayrettepe metrosunun yapımıyla ilgili çalışmaların bir kısmını gerçekleştiremedi. Çalışma metro ihalesini kazanan firma tarafından yapıldı ve bakanlık bunun için 8 milyon euro (82 milyon TL) ödedi. Sayıştay raporuna göre bakanlık bu parayı İGA’dan istemedi. Parayı alan metro girişimcisi ile parayı ödemeyen İGA’nın ortakları aynıdır.

İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA'ya 8 milyon euro ödül

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2020 yılında Sayıştay tarafından gerçekleştirilen denetimlerde dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Metro Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı yapım çalışmaları sırasında, havalimanını sözleşmeye göre işleten Genel Müdürlüğün yapması gereken bazı toprak işleri İGA tarafından yapılmadı.

Sayıştay raporunda, 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapılan hafriyat çalışmaları sırasında 17,49 avro olan metro şirketine birim bedeli olarak toplam 7,945,479,63 (7,95 milyon) avro (yaklaşık 82 milyon TL) ödendiği belirtiliyor. toplam 454.287 metreküp hafriyat ile takas edilmiş, ancak bu hafriyat maliyetlerinin İGA tarafından karşılanmadığı tespit edilmiştir.

HER İKİ İŞTE AYNI YÜKLENİCİ

Sayıştay raporunda çok daha dikkat çekici bir bulgu şu ifadelerle ortaya çıktı:

“İstanbul Havalimanı işletmecisi ile metro müteahhiti arasındaki ortaklık yapıları da önemli. Havalimanının yüklenicisi olan sorumlu şirket (İGA), beş farklı eşit hisseye sahiptir.
İnşaat firmasının ortak girişimidir.

Bu beş inşaat şirketinden üçü, metro iş müteahhitleri için üç ortaklı ortak girişimin üç ortağını oluşturuyor.

Yani sorumlu şirket, mülkiyet yapısı itibariyle Metro Müteahhitini de kapsamakta ve Havalimanı Müteahhidi ile Metro Müteahhidi’nin aslında aynı şirketler olduğu sonucuna varılmaktadır.”

Sonuç olarak, metro müteahhitleri olarak devletten avans alan müteahhitler, taahhüt ettikleri işi yapmadıkları halde devlete ödeme yapmadılar.

BAKANLIK PARA ALMAYACAĞINIZI ONAYLADI

Sayıştay’a verilen yanıtta, bakanlığın tespite dahil ettiği paranın geri alınamayacağını kabul ettiği tespit edildi.

Sayıştay’ın raporu sonucunda “DHMİ’nin ve/veya sorumlu şirketin derhal toplanmasına ilişkin hafriyat maliyetlerinin henüz karşılanmadığı” tespit edildi.

İGA’nın eski üst yöneticisi Hüseyin Keskin, tahsilatı yapmakla yükümlü devlet havalimanı işletmesinin genel müdürü.

Gayrettepe metrosu ve İstanbul Büyük Havalimanı inşaat sözleşmeleri
Soruşturma, söz konusu eserlerin üretiminde bir miktar örtüşme olduğunu göstermektedir.

ÜNLÜ ŞİRKETLER

2019 sonunda İGA’nın ortaklık yapısı şu şekilde oldu: yüzde 35 Kalyon, yüzde 25 Cengiz, yüzde 20 Mapa ve yüzde 20 Limak…

Bloomberg: İstanbul havalimanı işletmecisi İGA, kiralamada gecikme talep etti İlgini çekebilir Bloomberg: İstanbul havalimanı işletmecisi İGA, kiralamada gecikme talep etti

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’ya 8 milyon euro ödül

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK