Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini geçti

Koç Topluluğu’nda çalışan sayısı 110 bini geçti

93
0
PAYLAŞ

Koç grubu çalışan sayısı 110 bini aştı

Koç grubu çalışan sayısı 110 bini aştı

Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, “Pandemi başlangıcında 97 bin olan istihdamımız, hastanelerimiz, vakıflarımız ve üniversitelerimizle birlikte 110 binin üzerine çıktı” dedi.

Koç grubunda çalışan sayısı 110 bini aştı

Koç Topluluğu’nun kurumsal yayını “Bizden Haberler Röportajları”na konuk olan Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, Koç Topluluğu uygulamaları hakkında görüşlerini paylaştı.

Koç Topluluğu çalışanlarının sorularını da yanıtlayan Koç Holding Kurumsal İletişim ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın moderatörlüğünü yaptığı röportajda Özgür Burak Akkol, “Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında dev şirketlerin bir araya geldiği bir dönemde, işten ayrılmış, tam tersi karar vermişler. Tüm yıl boyunca işte kaldık ve çalışma arkadaşlarımızın her birine tam maaş ödedik. Ancak pandemi başlangıcında 97 bin olan istihdamımızın hastanelerimiz, vakıflarımız ve üniversitelerimizle birlikte 110 binin üzerine çıktığını söylemekten gurur duyuyorum.

Koç Holding Çalışma İlişkileri ve İnsan Kaynakları Başkanı Özgür Burak Akkol, pandemi döneminde Koç Topluluğu’nun istihdam politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akol dedi ki:

“Türkiye’de ve dünyada dev şirketlerin faaliyetlerini durdurduğu bir dönemde Koç Topluluğu tam tersi bir karar aldı. 2020 yılı boyunca istihdam sağladık. Ayrıca pandemi başlangıcında 97 bin olan istihdamımız, hastanelerimiz, vakıflarımız ve üniversitelerimizle birlikte bugün 110 binin üzerine çıktı.

“320 BİN TEST YAPTIK”

Pandemi dönemindeki çalışmalar hakkında geniş bilgi veren Özgür Burak Akkol, sözlerini şöyle sürdürdü:

Pandeminin başlangıcından bu yana 130.000 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı temizlemek için yeterince dezenfektan kullandık. Bugüne kadar topluluğumuzda 320.000 PCR ve antijen testi yapılmıştır ve yapılmaktadır. Çalışan deneyimi uygulamalarımız da bir diğer önemli konu. Meslektaşlarımızın ihtiyaçları çok farklı. Bunun için 30 farklı “persona” belirledik ve kalp atış hızı anketleri yaptık. ‘Ne istiyorsun? Seni rahatsız eden bir şey mi var? Sizin için ne yapabiliriz?’ Nasıl dünyadaki en iyi uygulamalardan biri haline geldiğini sorduk.”

100 MİLYON DESTEK

Özgür Burak Akkol röportajda grup genelinde yapılan diğer çalışmalara da değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Koç Holding Emekli ve Yardım Vakfı, salgının başlangıcından bu yana 20 bin meslektaşımıza 100 milyon lira maddi destek sağladı. Salgının ilk haftalarında kimse hastaneye gitmek istemediğinden, 20’den fazla şubede hemen online sağlık hizmetini devreye aldık. Çünkü biz buna hazırdık. Koç Topluluğu Spor Kulübümüz 1200’ün üzerinde online etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bunlar 3.5 milyon kez görüntülendi. KoçAilem, pandeminin ilk günlerinde ücretsiz teslimatlı kampanyalar yürütüyordu. Ayrıca 30 bin meslektaşımıza ücretsiz internet hizmeti verildi.”

Normalleşme süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Özgür Burak Akkol, “Önlemlerimiz kesintisiz devam ediyor. Bazı ülkeler ve kurumlar önlemleri gevşetmiş olsa da, biz yapmadık. Şu anda tek doz aşılama oranımız yüzde 93, çift doz aşılama oranımız yüzde 84. Çift doz aşı ile Türkiye ortalamasının yüzde 15 üzerindeyiz. Türkiye’de ve dünyada bir ilki yapıyorduk ve meslektaşlarımıza gittik aşı ile ilgili çekincelerini sorduk. Ne düşünüyorsun, ne istiyorsun, ne hissediyorsun, şirketler başka ne yapabilir? Şirket doktorlarımız ile birlikte tereddüt eden meslektaşlarımızın tereddütlerini yüzde 90 oranında ortadan kaldırdık” dedi.

ÇALIŞANLAR UZAKTAN ÇALIŞMAK İSTİYOR

Pandemi ile uzaktan çalışma konusunda çok hızlı bir süreç olduğunu kaydeden Özgür Burak Akkol, sözlerine şöyle devam etti:

“Pandemiden 4 yıl önce 3-4 kuruluşumuzda uzaktan çalışmaya pilotluk yaptık. Elbette genel dağılımında eksiklikler vardı. Bu süreç pandemi ile önemli ölçüde hızlandı.

Meslektaşlarımızın %83’ü uzaktan çalışmanın verimliliklerini artırdığını söylüyor ki bu çok güçlü bir oran. Kalan yüzde 17, verimliliğin benzer olduğunu söylüyor. Öte yandan çalışma arkadaşlarımızın yüzde 80’i, 10 meslektaşımızdan 8’i iş motivasyonlarının arttığını söylüyor. Yöneticilerimizin %81’i bu süreçten memnun. Takımlarının üretkenliğinin arttığını hissediyorlar. Dolayısıyla hem çalışma arkadaşlarımız hem de yöneticilerimiz memnun, uzaktan çalışmak istiyorlar.

Ancak bu anketleri yanıtlayan aynı çalışanların yüzde 71’i, yani 10 kişiden 7’si, bir yönetici, çalışan veya ekip lideriyle sosyalleşmek ve etkileşim kurmak için ofise gitmek istiyor. Yani iki farklı tarih var. Bu yüzden modelimize hibrit çalışma diyoruz. Görevlerine ve sektörlerine uygun çalışma arkadaşlarımız uzaktan çalışmak zorunda ancak ofislere gelmeleri, fiziksel etkileşim ve ekiplerle birlikte olmaları da çok değerli. Modelimiz bu iki unsuru bir arada içermektedir.

Çalışma arkadaşlarımızın da temel ihtiyaçlarını karşılamak için adımlar atıyoruz. Topluluk standardı olarak evden çalışan arkadaşlarımızın günlük yemek ücretlerini ve aylık internet ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ayrıca çalışma arkadaşlarımızın farklı ofislerden rezervasyon sistemi ile çalışabilecekleri bir uygulama yapıyoruz. Ford Otosan’da Sancaktepe’de çalışan bir arkadaşımız belli kurallar dahilinde Bağlarbaşı’ndaki Koç Topluluğu Spor Kulübü’nde çalışabilir. Sütlüce’de yaşayan bir arkadaşı Yapı Kredi’de çalışsa bile Arçelik’in ofisinden faydalanabilir. Pandeminin başlangıcında dünyadaki birçok şirketin önünde “Pandemi sonrası uzaktan çalışma kalıcı olacak” dediğimizde çok ses getirdi. Grubumuz şu anda dünyanın en iyilerinden biri.”

Tele çalışanların yüzde 70'i ofise geri döneceklerini düşünmüyor İlgini çekebilir Tele çalışanların yüzde 70’i ofise geri döneceklerini düşünmüyor Pek çok sektörde köklü bir şekilde yerleşmiş olan uzaktan çalışma, çalışanlara ve işverenlere neler getiriyor? İlgini çekebilir Pek çok sektörde köklü bir şekilde yerleşmiş olan uzaktan çalışma, çalışanlara ve işverenlere neler getiriyor?

Koç grubu çalışan sayısı 110 bini aştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK