10 milyonluk yatırım çürümeye terk edildi

10 milyonluk yatırım çürümeye terk edildi

47
0
PAYLAŞ

Manisa’da dönemin MHP Büyükşehir Belediyesi ve dönemin MHP’li Turgutlu Belediyesi iş birliğiyle inşa edilen ve ilçenin spor faaliyetlerinin hakkını veren Nurgül Fidan spor kompleksi, 2017 yılında görkemli bir törenle hizmete açıldı.

10 milyon yatırım çürüyor

10 milyon yatırım çürüyor

10 milyon yatırım çürüyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MHP belediyesi ile dönemin MHP’li Turgutlu belediyesi tarafından ortaklaşa inşa edilen ve 2017 yılında faaliyete geçen 10 milyon liralık Nurgül Fidan Spor Kompleksi çürümeye terk edildi.

10 milyon yatırım çürüyor

Manisa’da dönemin MHP Büyükşehir Belediyesi ve dönemin MHP’li Turgutlu Belediyesi iş birliğiyle inşa edilen ve ilçenin spor faaliyetlerinin hakkını veren Nurgül Fidan spor kompleksi, 2017 yılında görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Turgutlu ilçesi Ergenekon semtinde 14.000 metrekare alan üzerine inşa edilen tesiste, son 2 yılda yarı olimpik yüzme havuzu, 500 kişilik basketbol sahası ve çeşitli spor aktivite alanları bulunuyor.

DUVAR VE YERDE ÇATLAKLAR GÖRÜLDÜ

2017 yılında faaliyete geçen spor tesisi, zemindeki kayma, duvar ve zeminin göçmesi nedeniyle 2018 yılı sonuna kadar kullanılabildi. 2 yıldır kullanılmayan ve çürümeye terk edilen tesisin yenilenmesi için Manisa Büyükşehir Belediyesi ile CHP Turgutlu Belediyesi arasında 2020 yılında ortak protokol imzalandı.

Protokol kapsamında gerçekleştirilecek tadilatın maliyeti 6 milyon liraya ulaştığı için tesisin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmesine ağırlık verildi. Turgutlu Belediyesi, tesisin bakanlığa devredilmesi için geçen yıl meclis kararı almasına rağmen gençlik ve spor bakanlığının meclis kararı hiç ilgi görmedi.

“BİTKİ HAZIRLANMAYA BAŞLADI”

CHP Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, milyon dolarlık tesisin çürümeye terk edildiğini söyledi.

Turgutlu Belediye Başkanı Akın yaptığı açıklamada, yaptığı milyon dolarlık yatırımın boşa gittiğini belirterek, “Bu tesiste bir tasarım hatası var. O zamanki rakamlarla 10 milyon liralık yatırım boşa gidiyor. Bitki çökmeye başladı. Zemin etüdünün doğru hesaplanması olmadan çalışma yanlış yapılmıştır. Kaygan bir yüzey üzerine inşa edilmiştir. Göreve geldiğimizden beri bu tesisi kullanamadık.

Gerekli çalışma ve tadilatlar yapılamadığından sistemdeki sorunlar her geçen gün büyüyerek devam etmektedir. Bir yıl önce Manisa Büyükşehir Belediyesi ile tesisin renovasyonu için protokol imzaladık. Tamir edilmesini ve güçlendirilmesini talep ettik. Ardından ilçemiz hükümeti ve Gençlik ve Spor Bakanlığı temsilcileriyle görüştük.

Bakanlıkla görüştüğümüzde büyükşehirle imzaladığımız protokol bozuldu. Bakanlık bize ‘Buranın tapusunu bize verirseniz. Yaparız ve gerekli işleri devralırız’ teklifini sunduk. Daha sonra AKP ilçe başkanıyla birlikte tesisin incelemelerini yaptık. Ardından bakanlığa devredilmesine ilişkin meclis kararı aldık. Ancak şu ana kadar transferi ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadı” dedi.

“KAMU KAYNAKLARI ATIKTIR”

Turgutlu Belediye Başkanı Akın da geçen yıl tesisin yenilenmesinin maliyetinin 6 milyon TL olduğunu, şimdi bu rakamın arttığını söyledi.

Belediye Başkanı Akın, son olarak bunun milli bir mal olduğuna dikkat çekerek, “Buranın yenilenmesi için geçen yılki rakamlara göre 6 milyon liraya ihtiyaç vardı. Ancak 6 milyon liralık tamir rakamının daha da arttığına inanıyoruz. En büyük endişemiz, güçlendirmenin burada da işe yaramayacağı. Çünkü zemin kaygan.

Güçlense bile önümüzdeki yıllarda aynı sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu ulusal bir hazinedir. Yanlış iş yapıldı. Kamu kaynakları artık bu tesiste israf ediliyor. Sistem bozulur bozulmaz bir çözüm bulunmalıdır.

5 milyon çürümek için harcandı İlgini çekebilir 5 milyon çürümek için harcandı

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK