42 milyon TL’lik dolandırıcılık davası! Avukata ceza yağdı

42 milyon TL’lik dolandırıcılık davası! Avukata ceza yağdı

92
0
PAYLAŞ

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanığın avukatı Orhan Kaftanoğlu katılmazken, tarafların avukatları salonda hazır bulundu.

42 milyon TL'lik dolandırıcılık davası!  Avukat hüküm giydi

42 milyon TL’lik dolandırıcılık davası! Avukat hüküm giydi

42 milyon TL’lik dolandırıcılık davası! Avukat hüküm giydi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ilk 12’si arasında yer alan ve Kayseri’nin en büyük şirketlerinden birinde yaklaşık 42 milyon TL ile dolandırıcılık iddiasıyla yargılanan Şerif Ali Tekalan’ın yakın arkadaşı Kayserili avukat Orhan Kaftanoğlu, sanığın avukatı mahkum edildi.Yağmur yağıyordu.

42 milyon TL'lik dolandırıcılık davası!  Avukat hüküm giydi

Kayseri 1. Yargıtay’daki duruşmaya sanık Orhan Kaftanoğlu katılmazken, tarafların avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşma sonucunda mahkeme, sanık Kaftanoğlu’nu “sahtecilik”ten 5 yıl 2 ay 15 gün, “nitelikli dolandırıcılık”tan 10 yıl, 15 yıl 2 ay 15 gün hapis ve para cezasına çarptırdı. 330 bin TL.

Ayrıca Kaftanoğlu hakkında da tutuklama kararı çıkarıldı.

“OLAYIN MEDYA YANSIMASI BİZE SON VERDİ”

22 Haziran’daki duruşmaya katılan Kaftanoğlu, mahkemede savunmasını yaparak, “Olayın basına yansıması bizi çıkmaza soktu. Çocuklarım hala borcunu ödemeye çalışıyor. Ben bu şirkete canımı verdim ama onlar benim canımı aldılar” diye savundu.

42 MİLYON TL YASAL KÂR

Savcılığın iddianamesine göre, avukat Kaftanoğlu’nun sahte mahkeme kararları, sahte saymanlık makbuzları ve sahte tutuklama emri düzenleyerek işadamlarından 42 milyon TL’ye yakın haksız kazanç elde ettiği bildirildi.

İşadamları Mustafa U. ve İbrahim U., avukatları tarafından dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayetin ardından Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, Kayseri Barosuna kayıtlı avukat Orhan Kaftanoğlu hakkında Adalet Bakanlığı’ndan izin isteyerek soruşturma başlattı.

Kayseri Cumhuriyet Savcılığı, Kaftanoğlu’nun ofisinde arama emri çıkardı. Aramaya Cumhuriyet savcısı ve Kayseri Barosu tarafından atanan bir avukat katıldı. Yapılan aramalarda sahte belgeler bulunduğu belirtilirken, bu sahte belgelerin avukatın bilgisayarında oluşturulduğu tespit edildi.

İHRACAT YASAĞI GELDİ

Delillerin toplanması sonucunda hazırlanan iddianame, Boğazlıyan Yargıtay tarafından Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Hukuki soruşturma, avukat Orhan Kaftanoğlu’nun müvekkilini işadamlarını dolandırdığını ve 42 milyon liranın çoğunu aile üyelerine ve dahil olduğu şirkete devrettiğini ortaya çıkardı. İş adamları da aileye suç duyurusunda bulundu ve savcılık tüm aile bireylerini yurt dışından men etti.

AVUKATIN OLDUĞU GİBİ

Avukatın dosyalarını incelediği işadamları, avukatın resmi evrakta sahtecilik yaparak işadamları tuttuğu, mahkeme evrakları düzenleyerek, para ödeme belgelerinde sahtecilik yaptığı, zamanaşımının kaldırılmasına rağmen sahte tutuklama emri çıkardığı iddialarıyla Başsavcılık’a başvurdu. . .

Kaftanoğlu hakkındaki iddianamede dikkat çekici ifadeler de yer aldı.

Cumhuriyet savcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, 26 Kasım 2020 tarihli bilirkişi raporunda, asılsız bilgi verdiği ve yanılttığı, müvekkillerine ilgili usul dosyasında verilen para cezalarının infaz edileceği, bahsi geçen para cezalarının 10 katının üzerinde beyanname düzenlendiği ve bu paraların ödenmemesi halinde hapis cezası ile cezalandırılacağına dair 2018 ve 2018/350 farklı iş yerlerinde, 2018/345 sayılı karar. Raporda belirtildiği üzere, 07/12/2018 tarihli Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne istinaden, 06/11/2013 – 09/01/2020 tarihleri ​​arasında, muhasebecinin yanlış düzenlediği vesayetini aldığına dair 99 adet ve 31.026 adet vesikalık belgesi bulunmaktadır. ve 2018/350 sapan İş esası, karar 2018/345. .198.00 Türk Lirası Makbuz İl, Şikayetçilerden banka havalesi yoluyla 10.813.900,00 Türk Lirası olmak üzere toplam 41.840.098,00 Türk Lirası alarak haksız avantaj elde etmiş sayılmıştır. HA

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK