Altıncı kitlesel yok oluş süreci başladı

Altıncı kitlesel yok oluş süreci başladı

103
0
PAYLAŞ

Yeryüzünde bulunmasından bu yana yüzyıllar boyunca sadece ilkbaharda çiçek açan leylak ağacı (Syringa vulgaris), Eylül ayında çiçek açtı.

Altıncı kitlesel yok oluş başlıyor

Altıncı kitlesel yok oluş başlıyor

Küresel ısınmayla mevsimler alt üst oldu. Mor sadece erken ilkbaharda çiçek açar, Eylül ayında çiçek açar. Biyoloji profesörü Barbaros Çetin, “Yaban bitkilerinin çiçek ve meyve üretememeleri nedeniyle çoğalmamaları sonucunda besin zincirinde kırılmalar yaşanacaktır. Bu, dünya ekosisteminin tamamen çökmesi, yani insanlar dahil tüm canlıların yok olması anlamına gelir. “Altıncı kitlesel yok olma süreci başladı” dedi.

Yeryüzünde bulunmasından bu yana yüzyıllar boyunca sadece ilkbaharda çiçek açan leylak ağacı (Syringa vulgaris), Eylül ayında çiçek açtı.

Bu durumu “İnsanlık sadece kendisi için değil, gezegen için de kıyameti başlattı” sözleriyle yorumlayan Biyoloji Profesörü Barbaros Çetin, “Geçen yıl Çorum’da bir elma, Erzincan’da bir kiraz, Ordu’da bir erik ağacı. bu ay çiçek açtı ve meyve verdi Şubat ayında Sinop’un Ayancık ilçesinde erken açan meyve ağaçları kar altında kaldı İzmir’de şimdi leylaklar açtı Yetiştirip beslediğimiz meyve ağaçlarından ürün almak bile yakın zamanda olur diye korkuyorum bir rüya. “

“BİTKİLERİN ORGANİK SAATİ HIZLI KARAR VERİYOR”

Bitkilerin leylak yoluyla erken çiçek açması ve meyve vermesiyle ilgili olarak Çetin, “Çiçeklenme gibi mevsimsel fizyolojik olaylar bu mekanizma ile kontrol ediliyor. Bitkilerin hormonal yapıları da bu mekanizmalarda ikincil bir rol oynar. Hormonlar, ortam sıcaklığı ve bitkinin genetik yapısı tarafından doğrudan kontrol edilir. Bu çevresel etkiler sonucunda bitkilerin biyolojik saatleri hızla bozulur. Yetiştirdiğimiz ve beslediğimiz meyve ağaçlarından ürün almak bile yakında hayal olacak diye korkuyorum.”

Barbaros Çetin

“Besin zinciri kırıldığında hayat biter”

Çetin, “Bir diğer korkum da yabani bitkilerin aynı şekilde etkilenmesi ve çiçek ve meyve üretemedikleri için çoğalmamaları ve bu da besin zincirinde kırılmalara yol açması. Besin zincirindeki bitkilerle beslenen vahşi hayvanlar ve ardından zincirdeki diğer tüm halkalar birer birer yok olacaktır. Bu, dünya ekosisteminin tamamen çökmesi, yani insanlar dahil tüm canlıların yok olması anlamına gelir.

“ALTINCI EKİPMAN SÜRECİ DAHA BÜYÜK OLACAK”

Çetin, korkunç tehlikeyi şöyle dile getirdi:

“Görünüşe göre insanlığın başlattığı bu süreç (6. kitlesel yok olma süreci), önceki yok oluşlardan çok daha büyük olacak. İnsanlık kıyameti sadece kendisi için değil, gezegen için de başlattı. Yılda yaklaşık 30 bin tür yok oluyor, yani saatte 3 tür. Yaşam tarihinde, her biri büyük jeolojik olayların sonucu olan 5 kitlesel yok oluş olmuştur.

Örneğin 5. kitlesel yok oluş 65 milyon yıl önce bir asteroidin Dünya’ya çarpmasıyla meydana geldi ve 150 milyon yıllık dinozor hakimiyeti sona erdi. Şu anda 6. kitlesel yok oluşu yaşadığımıza şüphe yok. Büyük bir jeolojik olay yok, dünyadaki türlerden sadece bir istilacı, yani doğal çevreye sürekli olarak onarılması zor şekillerde zarar veren insanlar. “

Bir vegan diyeti dünyanın su kaynaklarını kurtarabilir mi? İlgini çekebilir Bir vegan diyeti dünyanın su kaynaklarını kurtarabilir mi?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK