Anadolu kökenli 2 bin 955 sikke yurda geri döndü

Anadolu kökenli 2 bin 955 sikke yurda geri döndü

71
0
PAYLAŞ

7 Nisan 2019’da Sırbistan ile Hırvatistan arasındaki Bajakovo-Batrovci sınır kapısından geçmek isteyen ismi açıklanmayan bir Türk vatandaşına ait çok sayıda sikke ve arkeolojik malzemeye el konuldu.

Anadolu menşeli 2 bin 955 sikke ülkeye iade edildi

Anadolu menşeli 2 bin 955 sikke ülkeye iade edildi

Anadolu menşeli 2 bin 955 sikke ülkeye iade edildi

Sırbistan-Hırvatistan arasındaki Bajakovo-Batrovci sınır kapısında bir Türk vatandaşının yakaladığı 2 bin 955 adet Anadolu menşeli sikke, mühür ve pul yaklaşık 2,5 yıl sonra Türkiye’ye iade edildi.

Anadolu menşeli 2 bin 955 sikke ülkeye iade edildi

7 Nisan 2019’da Sırbistan ile Hırvatistan arasındaki Bajakovo-Batrovci sınır kapısından geçmek isteyen ismi açıklanmayan bir Türk vatandaşına ait çok sayıda sikke ve arkeolojik malzemeye el konuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi, eserlerin fotoğraflarını istedi ve yerinde inceleme için Hırvatistan’a gitti. İnceleme sonucunda 2 bin 955 sikke, kurşun, mühür baskı ve ağırlıklarından oluşan eser grubunun Anadolu menşeli olduğu tespit edildi.

Raporun Hırvat makamlarına gönderilmesinin ardından M.Ö. 5. yüzyıl Roma ve Bizans dönemine ait eserler 1 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’ye getirilerek Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

ANADOLU OPERASYONU BAŞLIYOR

Tarihi eserlere el koyan zanlının ifadesine göre Cumhuriyet tarihinin ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu başlatıldı. Anadolu Harekatı kapsamında aynı anda 30 farklı ilde belirli adreslere baskınlar düzenlendi.

Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan’da düzenlenen operasyon kapsamında 20.000’e yakın kültür varlığının yurt dışına kaçırılması engellendi. Bu eserler Adana Müze Müdürlüğü’ne verildi.

SOYLU: 20 BİNE YAKLAŞIK KÜLTÜR VARLIĞI YÜKLENDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ele geçirilen eserler ve operasyonla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, söz konusu eserlere el konulmasının ve zanlının tutuklanmasının İçişleri Bakanlığı, Emniyet, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Anadolu Operasyonu”nun başlangıcı olduğunu belirtti. Uluslararası ayağında Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan gibi ülkelerle birlikte Adana merkezli 30 farklı il.

Soylu, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatları tarafından da desteklenen Anadolu Harekatı, cumhuriyetimiz tarihinde suçtan gelir elde etmeye yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonudur. Örgütün birçok üyesi tutuklandı ve 26 milyon Euro’ya el konuldu. 20.000’e yakın kültür varlığı yurt dışına kaçırılmadan el konuldu ve Adana Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Son yıllarda gerek polis gerekse jandarma birimlerinin kültür varlıklarının korunmasına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdığı görülmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik destek sağladığı bu çalışmalar bazen operasyonel bazen de önleyici tedbirler için yapılmaktadır. Polis ve jandarma birimlerinin çalışmaları sayesinde birçok eser yağmalanmakta ve birçok kaçak kazı yapılmasının önüne geçilmektedir.

BAKAN ERSOY: KENDİ ARAZINIZDA ÖZEL KOLEKSİYON VAR

Bakan Ersoy, 2021’de son 10 yılın en yüksek 525 eserinin yurt dışından getirildiğini söyledi. Bakanlıktan uzmanların çalışmalarının olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, Hırvatistan’da ele geçirilen eserlerin Anadolu menşeli olduğunu hatırlatarak, “Bu doğrultuda hazırlanan detaylı raporu Hırvat makamlarına ilettik ve konunun ısrarla takipçisi olduk. .

Sonuç olarak eserler 1 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’ye getirilmiş ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde muhafaza edilmiştir. El konulan sikkeler dönem, bölge ve kullanım açısından farklılık göstermektedir. Örneğin hem Anadolu kenti sikkelerinin hem de M.Ö. Anadolu’nun hemen her yerinde 5. yüzyılda basılan ve ortak geçerliliği olan sikkeler vardır.

Aynı zamanda Arap-Bizans sikkelerine ait olan İslam sikkelerinin en erken örnekleri vardır. Sikkelerin uygarlık kökenlerine bakacak olursak Roma, Selevkos, Pontus, Kilikya, Emeviler, İlhanlı-Selçuklular ve Osmanlılara rastlarız.

Sikkelerin yaklaşık 2.300 yıllık bir dönemi kapsadığını söyleyebiliriz. Osmanlı Padişahı II. Mahmut’un altın sikkesi de bu koleksiyonda yer almaktadır. Metal özellikleri açısından bakarsak altın, gümüş ve bakır da vardır. Kısacası önemli ve özel bir koleksiyon ait olduğu ülkeye geri dönmüştür.”

“9 ULUSLARARASI ANLAŞMA İMZALANDI”

Bakan Ersoy, kültür eşyası kaçakçılığıyla hem ülke içinde hem de uluslararası düzeyde yasal ve hukuki işlemlerle ve ülkeler arasında diplomatik işbirliğinin tesisi yoluyla kararlılıkla ve hız kesmeden mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Ersoy, “Kültür eşyası kaçakçılığını önlemek için İran, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Çin, Peru, Türkmenistan, Özbekistan ve ABD ile 9 uluslararası anlaşmanın imzalandığı bilgisini bu vesileyle paylaşmak istiyorum. Halen İsviçre ve Sırbistan ile yeni anlaşmalar üzerinde çalışıyoruz.

Hırvatistan ile çalışmalarımızı etkin bir şekilde kullanacağımız ikili bir anlaşma ile taçlandırmanın mümkün olacağına inanıyorum. Bu alanda bugüne kadar yaptığımız her çalışma ciddi bir işbirliği örneğidir.”

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve Bakan Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeline kültür varlıklarının korunmasına yönelik çaba ve çabalarının anısına birer plaket takdim etti. (verilmiş)

İstanbul'da tarihi eser operasyonu: Tarihin ilk madeni paralarına el konuldu İlgini çekebilir İstanbul’da tarihi eser operasyonu: Tarihin ilk madeni paralarına el konuldu

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK