Antalya’da tepki çeken görüntü: Hayvanseverler ayaklandı

Antalya’da tepki çeken görüntü: Hayvanseverler ayaklandı

30
0
PAYLAŞ

Kepez ilçesine bağlı Göçerler semtinde faaliyet gösteren ve birçok eğlence alanına sahip olan şirket, geçtiğimiz günlerde “Lion Safari” adı altında uygulamaya başladı.

Antalya’da gerici tablo: Hayvanseverler isyan etti

Antalya’da gerici tablo: Hayvanseverler isyan etti

Antalya’da orman eğlence merkezinin kurduğu ve kablolu bir kamyonetin ziyaret ettiği “Aslan Safari” alanına hayvanseverler tepki gösterdi.

Kepez ilçesine bağlı Göçerler semtinde faaliyet gösteren ve birçok eğlence alanına sahip olan şirket, geçtiğimiz günlerde “Lion Safari” adı altında uygulamaya başladı.

Şirket, sosyal medya hesabından “Vahşi Dostlarımızla Tanışmak İçin Aslan Safari’yi Ziyaret Edin” başlıklı bir video paylaşarak uygulamayı duyurdu.

Videoda safariye gelenler, tel örgülü bir kamyonetle aslanların bulunduğu bölgeden geçerek, ellerinde maşayla aslan etini besliyor.

Aslanlar arasında kablolu minibüste 20 dakikalık bir yürüyüşün ücreti yetişkinler için 100 lira, 6 ila 12 yaş arası çocuklar için 75 lira, 0 ila 6 yaş arası çocuklar için ücretsiz.

Hayvanseverler, bu yeni uygulamaya, aslanların doğal ortamlarında yaşamadıkları ve Türkiye’de aslan parkı adı altında bir ruhsatlandırma yönteminin bulunmadığı gerekçesiyle yanıt verdi.

Antalya Candost Derneği ise şirketin ruhsatlı olmadığını belirterek, şirketi teftiş için yetkili kurumlara başvurdu.

’11 ASLAN 5 DEKORASYON ALANINDA DEVAM EDİYOR’

Sosyal medyada alanın açıldığını gördüklerini söyleyen Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, “Hepimiz şaşırdık ve inceleme başlattık. Türkiye’de “Lion Park” adı altında bir lisanslama yöntemi bulunmamaktadır. Bunlardan biri bir yavru ve 11 aslan, insanların girdiği ve ücretli giriş yaptığı 5 yıllık bir alanda tutuluyor. Bu aslanların Balıkesir’deki üreme çiftliğinden olduğunu öğrendik. Türkiye için çok yabancı bir konu, bu yapım şirketinin lisansı da var; Belli değil” dedi.

“ÇOK SORUMUZ VAR”

Kamyonetin güvenliği konusunda şüpheleri olduğunu belirten Yanık, “Ziyaretçiler tarlada tel örgü kamyonla yürüyorlar. Araçta bir şeyler ters giderse, insanlar orada sıkışıp kalıyor. Hayvanlar kaçtığında bedelini ötanazi yaparak ödüyorlar. Bir aslanın günde 10 kilo ete ihtiyacı vardır. Burada günde 100 kilodan fazla et olmalı. Bu etin nereden geldiği belli değil. “Bir sürü sorumuz var” dedi.

‘YASADIŞI’

Yanık, hayvanseverlerin sosyal medyadaki görüntülere şu ifadelerle tepki gösterdiğini söyledi:

* En büyük sorun buranın ruhsatlı olmamasıdır. Burası nasıl ruhsatlandırıldı, ruhsatsız ise nasıl açılmasına izin verildi?

*Öğrenmek için dernek olarak yetkili kurumlara başvurularımızı iletmiş bulunmaktayız. Yasalara aykırı olduğu için hayvanların doğal ortamlarına alınmasını talep ettik.

* Gerçekten şaşırtıcı. Balıkesir’de aslan yetiştirme çiftliği olması çok ilginç. Ülkemizde yasaklanan ve sadece hayvanat bahçelerinde bulunabilen vahşi hayvanlardır.

* Özel kişilere devredilmesine ve bu şekilde park yapılmasına nasıl izin verildiğini bilmiyoruz. (DHA)

Hayvanseverlerden tarım fuarına tepki İlgini çekebilir Hayvanseverlerden tarım fuarına tepki

Antalya Balıkesir Eskişehir Sosyal Medya Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK