Avukat Mert Yaşar’a, Erdoğan ve Özlem Zengin’e hakaretten ceza

Avukat Mert Yaşar’a, Erdoğan ve Özlem Zengin’e hakaretten ceza

76
0
PAYLAŞ

Sosyal medya hesabı Mert Yaşar’da paylaştığı için 21 Şubat 2021’de tutuklanarak tutuklanan AKP Tokat Milletvekili Özlem Zengin’e “cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine hakaret”ten “2 yıl hapisle” dava açıldı. , 4 aydan 7 yıla açıldı

Avukat Mert Yaşar, Erdoğan ve Özlem Zengin’e hakaretten. mahkum

Avukat Mert Yaşar, Erdoğan ve Özlem Zengin’e hakaretten. mahkum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AKP Milletvekili Özlem Zengin’e sosyal medyadan hakaret ettiği iddiasıyla 7 yıla kadar hapisle yargılanan avukat Mert Yaşar hakkında karar verildi.

Sosyal medya hesabı Mert Yaşar’da paylaştığı için 21 Şubat 2021’de tutuklanarak tutuklanan AKP Tokat Milletvekili Özlem Zengin’e “cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine hakaret”ten “2 yıl hapisle” dava açıldı. , 4 aydan 7 yıla açıldı

İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mert Yaşar ve tarafların avukatları katıldı.

“ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR İFADE ETMEK İÇİN YAPILDI”

Rapora karşı konuşan Özlem Zengin’in avukatı, “Müvekkilimiz hakkında utandığımız açıklamalar yapıldı. Sanık tarafından müvekkilime karşı yapılan işlemler açıkça suçtur. Bu nedenle üst sınırda cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

küçük resim

“KONUŞMAM, HEDEFLEMEM”

Mütalaaya karşı savunması sorulan avukat Mert Yaşar, “Savcı, yargılama sırasında hangi ifadeyi hakaret olarak nitelendirdiğimi açıklamadı. Bölge mahkemesi bile ‘suç ihtimali’ dediğim için beni tutukladı. Ne Özlem Zengin’e, ne Cumhurbaşkanı’na küfrettim, ne de şiddet çağrısında bulundum. Suça konu olan tweet’te söylediklerimde kabineyi eleştirdim” dedi.

“ŞİDDETLİ KRİTİK DEĞERLENDİRİLMELİ”

Avukat Yaşar, “Özlem Zengin’i kastetmedim. ‘Hükümet nereye kadar gidebilir? “İlk gece hakkı” ifadesi sert bir eleştiri olarak görülmelidir. Politikacılar için kabul edilebilir eleştiri sınırı geniş olmalıdır. beraatımı talep ediyorum. Cezası olsa bile avukatlık ve arabuluculuk mesleğime zarar vermeyen bir ceza talep ediyorum.”

“HEDEF İMZALANDI, TEHDİT EDİLDİ”

Öte yandan Mert Yaşar’ın avukatı Duygu Köksal, iki suçun birbirine karıştırıldığını ve görüşe katılmadıklarını söyledi: “Söz konusu pozisyon ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmelidir. Müvekkilim sosyal medyada saldırıya uğradı, tehdit edildi, fotoğraflarının altına sapık, sapkın gibi ifadeler yazıldı. Söz konusu yayının müvekkilim üzerindeki etkileri bunlardır. Özlem Zengin üzerindeki etkilerini sayalım. Cinsiyetçi söylemine son verdi, sonuç bu. Müvekkilin beraatini talep ediyorum” dedi.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE DEĞERLENDİRİLMELİ”

Son sözleri sorulan Avukat Yaşar, “Beraatımı talep ediyorum. Kullandığım ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları bağlamında ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmesini talep ediyorum.

CUMHURBAŞKANI’NDAN 7 BİN TL ADLİ CEZA

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme, avukat Mert Yaşar’ı “cumhurbaşkanına alenen aşağılama” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme bu kararı 7 bin TL para cezasına çevirdi.

HUKUKİ UNSURLAR OLMADAN SATIN ALMA

Yaşar, Özlem Zengin tarafından “kamu görevlisine hakaret” suçundan hiçbir hukuki unsur bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.

“BUNU BU NOKTAYA GETİREN FAHRETTİN ALTUN. DİKKAT EDİLMELİ”

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonu önünde açıklama yapan Avukat Mert Yaşar, “Rusya’da bir hikaye var, Kremlin Meydanı’nda bir Rus, ‘ahlaksız, şerefsiz, cimri hırsız, hain, namus düşmanıdır. insanlar.” Polis hemen adamı yakalar ve onu Stalin’e getirir. Stalin sorar; ‘Neden benim hakkımda böyle konuştun?’ “Senin hakkında konuşmadım. Hitler’den bahsettim. Stalin arkasını döner ve polise sorar: “Ne demek istiyorsun?” Burada Fahrettin Altun’a sormamız gerekiyor: ‘Ne anladın Fahrettin?’ Özlem Zengin arayıp Fahrettin Altun’a sorsun ‘Ne anladınız?’ Çünkü onu lanetlemedim, gücendirmedim. Fahrettin Altun bu noktaya geldi. Bunun hesabını vermeli. Beni incitti, ailemi incitti, Özlem Zengin’i incitti. Bunun dikkate alınması gerekiyor” dedi.

Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'a: Islaklık var mıydı? İlgini çekebilir Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a: Islaklık var mıydı? Memur ek zam alacak mı?  Erdoğan'ın görüşmesi sona erdi İlgini çekebilir Memur ek zam alacak mı? Erdoğan’ın görüşmesi sona erdi

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK