Babacan: Cumhurbaşkanı adayı parlamenter sisteme geçişin yol haritasını imzalamalı

Babacan: Cumhurbaşkanı adayı parlamenter sisteme geçişin yol haritasını imzalamalı

60
0
PAYLAŞ

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Babacan: Cumhurbaşkanı adayı parlamenter sisteme geçiş için yol haritasını imzalamalı

Babacan: Cumhurbaşkanı adayı parlamenter sisteme geçiş için yol haritasını imzalamalı

DEVA partisi genel başkanı Ali Babacan, gündeme ilişkin seçim süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Babacan, “İster kendi adayımızı çıkaralım, ister siyasi partiler olarak bir aday üzerinde anlaşalım, cumhurbaşkanı adayımız parlamenter sisteme sonuna kadar destek vermeli. Parlamenter sisteme geçiş için yol haritasını imzalamalı.”

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İster kendi adayımızı aday gösterelim, ister bir siyasi parti grubu olarak bir aday üzerinde anlaşalım; cumhurbaşkanı adayımız parlamenter sisteme tam destek vermelidir. Parlamenter sisteme geçiş için yol haritasını imzalamalıdır. Geçiş sürecinde bir risk var: Ne kadar parlamenter sistem istediğini söylese de mevcut sistemin yetkileriyle o koltuğa oturacak. Çekirdek insan değilse ya da güç kullanması başını döndürmesi muhtemel bir kişi değilse, o zaman iş çok zordur. Aksine, seçilmiş cumhurbaşkanı parlamenter sisteme geçişin önünde büyük bir kama olabilir. İnsan çok önemlidir. Buna bir geçiş süreci ya da yol haritası diyelim. Yeni sisteme geçişin ne tür bir takvim ve hangi aşamalarda gerçekleşeceğini önceden tartışmak ve siyasi partiler arasında bir anlaşmaya varmak gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye, başkanlık sisteminden asla çıkamayacağı bir kısır döngüye girebilir. Önümüzde çok akıllıca ve hassas bir şekilde ele alınması gereken birkaç yıl var. Trafik kazasına izin verilmemeli.”

“CUMHURİYET İTTİFAKINA HAYIR DİYORUZ”

“Halk İttifakına hayır diyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini savunan, başkanlık sistemini derinleştirecek anayasa değişiklikleri hazırlayan, kanunları hiçe sayan, Türkiye’de özgürlük ortamı yaratan bir ittifakta yer almamız mümkün değil. Parlamenter sistem istediğini söyleyen siyasi partilerle diyalog halindeyiz” dedi.

Babacan, Haber Global’den gazeteci Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. Babacan, “Bu ülkede hiç kimse son yıllardaki başarıları dindar vatandaşlarımızın elinden alamaz. O günler bitti. Bu toplum buna izin vermez. Yeter ki demokrasi canlı ve iyi olsun” dedi.

“EKONOMİ GÜÇLÜ OLDUĞUNDA…”

Babacan, şöyle devam etti:

“Ekonominin çok daha güçlü olduğu bir dönemde sosyal yardımlar ve destekler güçlü ve adil bir şekilde devam edecek. Daha fazlası oluyor. Kimsenin şüphe etmesine izin verme. Vatandaşlarımız daha kolay iş buldukça, vatandaşlarımız sosyal yardım ve destek olmadan geçimlerini sağlamaktadırlar. Biz demokrasiyi sonuna kadar savunan özgürlükçü bir siyasi partiyiz. Ülkemizde insan haklarına evrensel standartlarda sıkı sıkıya uyulmasını savunuyoruz. İş hayatında kurala dayalı, hukuka dayalı bir modelin önemini savunuyoruz. Sosyal politikamıza bakarsanız, sosyal demokrat bir duruş görebilirsiniz. Ayrıca özel sektörü daha rekabetçi ürün ve hizmet üretmeye teşvik eden bir altyapıyı da destekliyoruz. Tavrımızı klasik, geleneksel sıfatlarla anlatmak mümkün değil.”

“DEVLET ON NOBEL ÖDÜLÜ EKONOMİYİ GETİRİRSE EKONOMİYİ YÖNETEMEZ”

Babacan, “Ekonominin anahtarı size geri verilseydi ilk yapacağınız şey ne olurdu?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bu anahtarı reddediyorum. Çünkü Türkiye ekonomisi sadece ekonomik yönetimle gelişmeyecektir. Her şeyden önce sağlam bir yasal dayanak gereklidir. Demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere inanan bir yönetim anlayışına ihtiyacımız var. Mevcut hükümet on Nobel Ödülü sahibini atasa bile, bunu yapamazlar. Çünkü hukukun her gün çiğnendiği bir ülkede ekonomi tamir edilemez. Partimiz, Türkiye’nin Avrupa Birliği standartlarını karşılamasını açıkça taahhüt eden bir partidir. Gençlerimiz bu ülkelerde yaşamak istiyorsa, Türkiye bu standartları yakalamaya çalışmalıdır.”

Bahçeli'nin 'Kürt sorunu'na Babacan'dan yanıt İlgini çekebilir Bahçeli’nin ‘Kürt sorunu’na Babacan’dan yanıt

Ali Babacan ANAYASA Ankara Avrupa Avrupa Birliği Cizre Başkan Demokrasi Ekonomi Haberler Hükümet Nobel Milletvekili Seçimi Şemdinli Türkiye Yeter
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK