Babacan’dan ‘ekonomik önlem’ eleştirisi

Babacan’dan ‘ekonomik önlem’ eleştirisi

44
0
PAYLAŞ

DEVA partisi lideri Ali Babacan, Polatlı Ticaret Odası’nın Ankara’da düzenlediği ekonomik danışma toplantısında konuştu.

Babacan’ın ‘ekonomik önlemine’ eleştiri

Babacan’ın ‘ekonomik önlemine’ eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı dövize endeksli mevduat planını eleştiren DEVA partisi lideri Ali Babacan, “Dün alınan kararlar bizi ‘doğan görünümlü Şahin’in satıldığı zamanlara götürmek için tasarlandı.

DEVA partisi lideri Ali Babacan, Polatlı Ticaret Odası’nın Ankara’da düzenlediği ekonomik danışma toplantısında konuştu.

Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın dün (20 Aralık) açıkladığı dövize endeksli mevduat planını değerlendirirken şu ifadeleri kullanıyor:

“KAMU BANKALARI PARA SATMAK İÇİN YOĞUN KONUŞUYOR”

* Birkaç gözlem yapmamız gerekiyor. Öncelikle dolar şu anda düştü, Eylül başı seviyesinin oldukça üzerinde.

* Ölüm bildirme, sıtmaya rıza gösterme gibi bir durumla karşı karşıya kaldık. İkincisi, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla aynı anda kamu bankalarının yoğun bir şekilde döviz sattığı söyleniyor.

* Kamu bankaları bu saatte döviz satarsa, ‘Cumhurbaşkanı konuştu, döviz düştü’ dedirtmek için birilerinin çıkıp bunu açıklaması gerekir.

* Üçüncü baskı; Açıklanan yeni kararlar kısa vadede döviz kurunu olumlu etkileyecek ancak Hazine ve Merkez Bankası’nın yükümlülüklerini büyük ölçüde artıracaktır.

“Hazine vatandaşlardan alınan vergiler karşılığında aradaki farkı ödüyor”

* Vatandaşlarımıza ‘Paranızı Türk Lirası olarak tutsanız da döviz almışsınız gibi kazanacağız’ diyorsunuz. Türk Lirası üzerinden aldığınız faiz, kurdaki yükselişin altında kalırsa aradaki farkı kapatıyoruz. Kur ne kadar yükselirse yükselsin kur farkını biz ödüyoruz.

* Mevcut kur düşük seyrederken, ileride yapılacak kur artışını Hazine Bakanlığı’nın ödemesi için hazırlık yaptınız.

* Maliye Bakanlığı bu kur farkını vatandaşlardan alınan vergilerle kapatacak. Bu, ülke ekonomisinin tam bir dolarizasyonudur. Para politikasının etkisini yok eder.”

“PARA DEĞERİNİ GÖREN YÖNETİM HAYATTA KALMAZ”

* Babacan, kendi parasını değersiz gören ve dövizle güven inşa etmeye çalışan bir hükümetin başarılı olamayacağını ifade ederek, “Yaşamaz ve kalamaz. Çünkü devlet hazinesinin, Maliye Bakanlığının dövize endeksli kredisi, kendi vatandaşlarına bu ülkenin geleceğini teminat altına almak demektir” dedi.

“BORN SOOKING HAHIN” satıldığı zamana geri döner”

Devletin 1970’ler ve 1980’lerdeki ‘kötü’ uygulamayı geri getirdiğini savunan Babacan, “Unutmayın, ‘çoklu kur uygulaması’ vardı. ‘Dövize Dönüştürülebilir Mevduat’ hesapları vardı. Dün eski, istikrarsız, yoksul Türkiye politikası açıklandı. 1970’lerde “Hacı Muratlar” sokaklarda dolaşıyordu. “Doğanlar” ve “Şahinler” 1980’lerde turneye çıktı. Dün açıklanan kararlar, Türkiye’yi Hacı Muratlar, Şahinler, Doğanlar dönemine döndürmeyi amaçlıyor. Onu da paketleyip iyi bir şeymiş gibi sunuyorlar. Bir bakıma bu söylediklerim sizi ‘doğum iddiası taşıyan şahin’in satıldığı zamanlara götürmek içindir” şeklinde bir açıklama yaptı.

“KARARLAR KEŞFEDİLMİŞ BİR İLGİ ARTIŞIDIR”

Bu kararların örtülü bir faiz artırımı olduğunu vurgulayan Babacan, “Türk lirası faizinin indirilmesi talimatıyla, kur artışı beklentisinin Türk lirası faiz oranının çok üzerinde olduğunu söyleyerek,” dedi. Garanti, gizli bir faiz artışından başka bir şey değildir. ‘Türk lirasının faizini siz alın, kur farkını ben ekleyeyim’ diyor. Türk lirası faizine kur farkı eklenirse, gerçek Türk lirası faizi, kur farkının eklenmesiyle oluşan nihai faiz olur.”

“FAİZ LOBİSİNDE ÇALIŞMANIN EN AÇIK ŞEKLİ BU”

“Talimatla Merkez Bankası’ndan alınan faiz düşürüldü, Hazine’nin ödediği faiz 8 puan artırıldı, mevduata kur artışı garanti edilerek örtülü faiz artırımına gidildi ve ortaya çıkan kur riski bankaya yüklendi. Hazine’nin omuzlarında.” Babacan kararlılığını şu sözlerle dile getirdi: “Bu, kendi deyimiyle faiz lobisi için çalışmanın en bariz şeklidir. Bu kararların faturasını başta çalışanlarımız, çiftçilerimiz ve esnafımız olmak üzere düşük ve sabit gelirliler öderken, az sayıda yüksek gelirli ve varlıklı insan bu kararların sonuçlarından yararlanacaktır. kullanılan cümleler.

“HAZİNE BÖLGESİ KENDİ VATANDAŞLARINA FARKLI PARA BİRİMİNDE SİPARİŞ VEREBİLİR Mİ?”

Geçen hafta yaptığı açıklamayı hatırlatan Babacan, “İç piyasaya endeksli döviz borçlanmaya hazırlandıklarını duyuyoruz” dedi. Ben uyardım buna milliyet diyorsunuz mahalli ne milliyet ne mahalli bankadaki döviz mevduatı zaten %60-65 lere çıktı mevduatınız türk lirası diyorsunuz hangi milliyet ve yöre anlayışına uyuyor dövize endeksli mevduat ile ulusal ve yerli bankacılık sisteminin münhasır çalışması?

“DÜŞÜK FAİZ YÜKSEK DEĞİŞİM KONUSU GRUP”

Babacan sözlerine şöyle devam etti:

* Sayın Erdoğan’ın son yıllarda sıkça dile getirdiği “düşük faiz-yüksek kur” ve “rekabetçi kur” söylemi, yani gururla gündeme getirdiği yeni ekonomik model şimdiden iflas etti.

* Bu söylemin ‘düşük faiz’ dalı, faiz artırımının iç içe geçmesiyle çöktü. Döviz kurunu garanti altına alarak düşürmek ve sabit tutmaya çalışmak, “yüksek döviz kuru” ayağından vazgeçmek demektir.

Babacan'dan Erdoğan'a: Sırayla Hazine Bakanlığı'nın faiz oranlarına bakalım, görelim İlgini çekebilir Babacan’dan Erdoğan’a: Sırayla Hazine Bakanlığı’nın faiz oranlarına bakalım, görelim

Günün trend videosu

Daha fazla göster

AKP Ali Babacan Ankara Cumhurbaşkanı DEVA Partisi Dolar Ekonomi Faiz Merkez Bankası Para Birimi Türk Lirası Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK