‘Barınamıyoruz’ eylemlerine polis müdahalesi

‘Barınamıyoruz’ eylemlerine polis müdahalesi

67
0
PAYLAŞ

Üniversite öğrencilerinin yüksek ücret ve kapasite yetersizliği nedeniyle barınma imkânı bulamama sorununa dikkat çekmek amacıyla başta büyük kentler olmak üzere birçok ilde başlatılan “Sokakta Geceleme” eylemleri dördüncü gününe girdi.

Protestolara polis müdahalesi

Polis, “Koruyamıyoruz” protestolarına müdahale etti

Polis, “Koruyamıyoruz” protestolarına müdahale etti

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarına dikkat çekmek için başlattığı geceleme protestoları 4. gün de devam etti. Gençler, Beşiktaş’taki Sporcular Parkı ve İzmir’in Bostanlı’daki Cemal Bağcı Parkı’nda nöbetlerini sürdürürken, Ankara Kuğulu Park, Kocaeli Cumhuriyet Parkı ve Eskişehir Haller Parkı’nda toplanmak isteyen gençlere polis izin vermedi. Eskişehir’de 6 öğrenci tutuklandı.

Olaya polis müdahalesi

Yüksek ücretler ve öğrencilerin kalacak yer bulamaması sorununa dikkat çekmek amacıyla başta büyük kentler olmak üzere birçok ilde başlatılan “Sokakta Geceleme” eylemleri dördüncü gününe girdi.

Ülkenin birçok yerinde gençler parklarda toplandı. Gençler, İstanbul’da Beşiktaş Sporcular Parkı’nda ve İzmir’de Bostanlı Cemal Bağcı Parkı’nda nöbetlerine devam etti.

küçük resim

ANKARA’DA POLİS BLOK

Polis, Ankara Kuğulu Park, Kocaeli Cumhuriyet Parkı ve Eskişehir Haller Park’ta toplanmak isteyen gençlere izin vermedi. Ankara Kuğulu Park’ta nöbet tutan gençleri çevreleyen polis, GBT kontrolü yaptı.

küçük resim

“POLİS BİZİ TAKİP EDİYOR”

Bir apartman girişine girerek polisten saklanan genç, olayı şöyle anlattı:

* Kuğulu Park’a gitmeye çalışırken polis tarafından durdurulduk. Önce GBT bahanesiyle bizi durdurdular. Genellikle çok kısa bir işlem olan GBT işleminin tamamlanması 10-15 dakika sürmüştür. GBT bahanesiyle önce bizi uzun süre tuttular sonra Kuğulu Park’a girip oturmamıza izin vermeyeceklerini söylediler.

* İtiraz ettik, yaptıklarının yasal olmadığını söyledik. Bizi Kuğulu Park’a sokmamak için direndiler ve GBT için bizi nerede durdururlarsa orada duramayacağımızı, gitmezsek bizi tutuklayacaklarını söylediler.

* Tutuklanmalarının yasal bir gerekçesi olmadığını belirtmiştik. Ama bu sefer seslerini yükseltmeye, bağırmaya ve bizi tutuklamakla tehdit etmeye ve ardından fiziksel güç kullanarak bizi uzaklaştırmaya devam ettiler.

* Aynı zamanda fotoğraf çekmek isteyenlere saldırdılar. Polis yaklaşık bir saattir yaya ve araçlarla bizi takip ediyor. Nereye gitsek peşimizden geliyorlar. Bizi böyle rahatsız ediyorlar.

TAKİP EDİLECEKSİNİZ

Kocaeli Cumhuriyet Parkı’nda polis gençlerin toplanmasına izin vermedi. Polisin gençleri parktan çıkardığı ve sivil giyimli polislerin takip ettiği bildirildi.

küçük resim

6 ESKİŞEHİR’DE YÜKÜMLÜLÜK

Eski Bağlar Mahallesi Smet İnönü Caddesi’ndeki Haller Park’ta toplanan öğrenciler, yapılan açıklamanın ardından sabahı parkta geçirmek istedi.

Polis, gencin parkta uyumasına izin vermedi. Polis uzun süre öğrencileri parkı terk etmeleri ve dağılmaları konusunda uyardı, ancak öğrenciler parktan ayrılmadı.

Öğrencilerle polis arasında kısa bir tartışmanın ardından 6 öğrenci polis tarafından gözaltına alındı. Tutuklular ifadeleri alınmak üzere Eskişehir Polis Karakolu’na götürüldü.

Yurt protestosu: 44 kişilik yatak İlgini çekebilir Yurt protestosu: 44 kişilik yatak

Ankara Entelektüel Beşiktaş CHP Polisi Eskişehir İsmet İnönü istanbul izmir Kocaeli KYK Polisin Öğrenci Tacizi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK