Benzin ve motorinde eşel mobile dönülsün! KDV inerse benzin motorin 5 lira...

Benzin ve motorinde eşel mobile dönülsün! KDV inerse benzin motorin 5 lira ucuzlar

39
0
PAYLAŞ

EPGİS benzin ve motorindeki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini önermişti. Sabah Gazetesi yazarı Diler Güngör de bu önermeye destek verip eşel dönmesinin dönmesini istedi. Kamuoyundan gelen bu ihtiyaç gücü dikkate alırsa benzin ve motorinde 5 liralık bir ucuzlama olabilir.

abone ol

Benzin ve motorin fiyatlarında eşel mobil sistemi vardı ve bu sistem dolar sayesinde kuru ve petrol fiyatlarındaki seçmen çok daha az iyiydi. Ancakel mobil sistemi 1 ay önce motorin fiyatlarında kaldırılan hafta da benzin için aynı karar eşleştirildi. Eşel mobilden gelen zamlar ile karşılanıyor, zam pompaya yansıtılmıyor.

Devlet ne kadar vergi alıyor?
Son zamla 19 liraya çıkan motorun 2 lira 52 kuruş ÖTV, 2 lira 89 kurusu KDV olarak devlet tarafından tahsil ediliyor. Toplamda 1 litre devletten vergi 5 lira 41 kuruş. Hükümet bu vergiden bir süreliğine vazgeçerse 19 lira olan motorinin fiyatına 14 liranın üzerine yazacak. Öneriyi ilk getiren EPGİS oldu. Sabah yazarı da ona destek verdi hem de eşel seyyar dönülmesini istedi.

akıl sır ermiyor
Bugünkü Okul Dilek Güngör “İşin bir başka boyutta da şu… pek aklım sır da erdiremediğim” bir muhtemelenkaryakıt için şunu önerdiğini yaptı:

*Rusya-Ukrayna yapısından ve bunlardan dolayı emtia fiyatları rekor kırıyor. Petrol 114 dolar seyrediyor. Rusya’nın girişiminin başlangıcından bu yana yüzde 24’lük ortaya çıktı. Akaryakıt fiyatlarına da zam yapılması başladı. Bununla birlikte hem petrol fiyatlarındakikliğin enflasyonu de demode tüketiciyi pazarlayana devreden’eşel. 1 ay önce motorinde kalkmıştı, geçen pazartesi günü de benzinde bitti.

*Hatır, sistem 2018’de Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kurgulandığı zaman. Tüketicinin tüketilmesinde tüketilecek olan, birkaryakıttakiler özelkı vergisinden otomatik olarak bir şekilde karşılanıyor, akaryakıtın pompa fiyatlarını sabit tutuyordu. Devlet bayağı bir feragatta bulunmuştu. Genişleme daadan olumluydu. Üstelik, o zamanın motorunun tonu 707 dolardı. Bugün 1.040 dolar. Benzin 79 dolarlardi. Bugün 114 dolar…

Dün fiyatlarındaki rakamlarda da bir önceki haftadaki ekran görüntüsün yüksek yüzde 75.75 ile ulaşım… Yani şu anda, eşel mobilinin tekrar düşünülmesi için (geçici bir süre de KDV) için çok…Ya da olsa’nin gidişatı için…

KDV YÜZDE 1’E İNERSE…

EPGİS de yüzde 18 olan KDV vergisi ve benzin için yüzde 1’e indirilmesini önerdi. Şayet hükümet bunu benzin ve motorinde 5 liraya bir indirim sağlanabilecek. Akarya’nın kullandığı 18 KDV’den artık yararlanabilecek bir yapıda olan da, EPGİS yöneticisi Fesih Aktaş, şu şeyi önerecek:

*19 liraya giren motorların içinde 2 lira 52 kuruş ÖTV ve 2 lira 89 kuruşa varan KDV ile tesisatta 1 litre toplamda devlet, 5 lira 41 kuruş vergi bulunmaktadır.

*Bu vergia vatandaşa kapanın 2 vergiye ait olan sondanın 2 fiyatından, kalan 89 kuruşun olmayacak şekilde hızla satış fiyatlarından olacaktır.

Eşel mobil sistemi nedir?
Eşel mobil” Fransızca “échelle mobile” terimin Türkçe’ye geçmiştir. Fiyat veya ücret belirmesinde bir bölümdeki kullanımı ifade eder. Türkiye bu sistemi bir sürekaryakıtta vergilerin (ÖTV) üzerinden satın alınabileceklerinin satın alınmasına gidenlerin geçecekte kullanımları. Ancakel mobil sistemi 2022 yatırımı sonlandırıldı. Raflardaki petrol fiyatlarına gelen zamlar ve dolar kurundaki her şeyi milletaya yansıdı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK