Bolu Valisi’nden göçmenlere ‘ilginç’ uyarı: Kadınlara sabit bakmayın

Bolu Valisi’nden göçmenlere ‘ilginç’ uyarı: Kadınlara sabit bakmayın

68
0
PAYLAŞ

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Bolu Valisi Ahmet Ümit’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, şehirdeki yabancıların temsilcilerine tercüman aracılığıyla sosyal hayatta dikkat edilmesi gereken konular aktarıldı.

Bolu Valisinden göçmenlere ‘ilginç’ uyarı: Kadınlara bakmayın

Bolu Valisinden göçmenlere ‘ilginç’ uyarı: Kadınlara bakmayın

Bolu Valisi Ahmet Ümit, kentte yaşayan Irak, Suriye, Afganistan, İran ve diğer ülkelerden gelen temsilcilerle bir araya geldi. Vali Ümit, çeşitli uyarılarda bulunduğu milletvekillerine kadınlara yönelik bakış, hakaret ve davranışlardan uzak durmalarını tavsiye etti.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Bolu Valisi Ahmet Ümit’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, kentteki yabancıların temsilcilerine sosyal hayatta dikkat edilecek konular tercüman aracılığıyla aktarıldı.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Valiliği tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, toplantıda yabancıların Türk vatandaşlarını en çok rahatsız eden eylem, söylem ve davranışlarının tespit edildiğini, yabancı konukların da gelenek ve göreneklerden haberdar olduklarını belirtti. Barış içinde yaşamak için Türk toplumuna saygı gösterin.

Vali Ümit, komşuluk ilişkilerinde halka açık yerlerde uyulması gereken kurallar ve davranış kalıpları konusunda yabancı temsilcilerine tavsiyelerde bulundu.

Vali Ümit, park, bahçe, meydan gibi halka açık alanlarda gruplar halinde yürümek, siyasi tartışmalardan ve gerginlikten kaçınmak, çevreyi rahatsız eden yüksek sesle müzik dinlememek, aşırı kokudan dolayı komşuları rahatsız etmemek konusunda uyardı Mutfakta baharat kullanılması, kişisel temizliğe ve çevre temizliğine dikkat edin.

Ümit, bu uyarıların yanı sıra özellikle kadınlara yönelik bakış, hakaret ve söz ve davranışlara karşı da uyarıda bulundu.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Aynı kültür ve coğrafyanın insanlarıyız. Bu coğrafyanın insanları olarak egemenliğimizi ve varlığımızı sürdürmek için birlikte hareket etmek zorundayız. Bugün burada kendi ilimizde yaşayan yerli ve yabancı tüm vatandaşlarımızın barış, kardeşlik ve refah ortamında yaşamlarını sürdürebilmeleri için bazı hususları hatırlamak üzere toplandık. Dini, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun, bize sığınan kim olursa olsun kadim tarihimizde mazlumların yanında olduk. Devletimiz, iç savaş, ayaklanmalar, siyasi ve sosyal sebeplerle ülkelerinden göç etmek zorunda kalan yabancılara tarih boyunca gösterdiği şefkat ve himayeyi göstermiş, ülkemize gelen göçmenleri fırsatlarının bir parçası olarak kabul etmiştir. Misafirlerimiz Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine göre davranırlarsa kendilerini daha rahat hissedeceklerdir.”

Temsilcilerinin talep, istek ve görüşlerini dinleyen Vali Ümit, “Tabii ki hepiniz Bolu’da yaşayan yabancılar değilsiniz. Ama biz sizi kendi ülkelerinizden Bolu’ya gelip burada yaşayan diğer insanlara burada anlatılanları anlatmaya davet ettik. Sizden beklentimiz; Çevrenizdeki tüm yabancı misafirlerimizi burada tartışılan konular, toplumsal sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgilendirmektir. Birlik ve beraberliğe önem vermek ve provokasyonsuz gitmemekle alakalıdır.”(DHA)

Kamyon şoförlerinden İlgini çekebilir Kamyon şoförlerinden “Yasadışı göçmenler”

Afganistan Bolu Edirne Eylem Irak İran Sanayi Suriye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK