Brezilyalı hakim Türk pilotu serbest bırakmadı

Brezilyalı hakim Türk pilotu serbest bırakmadı

88
0
PAYLAŞ

Brezilya’da mahsur kalan ve ağzına kadar kokainle doldurulmuş Türk uçağıyla ilgili yargılama sürüyor. İspanyol yolcuyla birlikte tutuklanan Türk pilotun tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Brezilyalı yargıç Türk pilotları serbest bırakmadı

Brezilyalı yargıç Türk pilotları serbest bırakmadı

Brezilyalı yargıç Türk pilotları serbest bırakmadı

Brezilya, 1.3 ton kokain ele geçirilen Türk jetinin pilotunu tahliye etmedi. Türk kaptan Brezilya’da 47 gün gözaltında tutuldu. 1990’lı yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından TC-ATA tescili ile kullanılan uçak halen Brezilya’da tutuluyor. Son duruşmada Brezilyalı hakim, yasama organının gerektirdiği şekilde Türk jetinden sorumlu kurumların görüşünü istedi.

Brezilyalı yargıç Türk pilotları serbest bırakmadı

Brezilya’da mahsur kalan ve ağzına kadar kokainle doldurulmuş Türk uçağıyla ilgili yargılama sürüyor. İspanyol yolcu ile birlikte tutuklanan Türk pilotun tutukluluk halinin devamına karar verildi.

11. Federal Mahkeme Yargıcı Danilo Fontenele Sampaio Cunha’nın 31’deki son duruşmadaki kararında koruyucu gözaltı kararının gerekçesini değiştirme yetkisi var” dedi.

Türk pilotun savunması “yolcunun kişisel bagajı, bilmiyorum” ikna edemedi ve 4 Ağustos’ta tutuklandı. 47 gündür cezaevinde.

BREZİLYA’DA DURAN UÇAK

Ancak Türk jetiyle ilgili durum netlik kazanmadı. 1990’lı yıllarda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık tarafından kullanılan TC-ATA tescilli Gulfstream 4 tipi uçaklar, 3 Ağustos’tan bu yana Fortaleza Havalimanı’nda boş boş bekliyor.

1,3 ton kokainle yakalanan uçağın Türk pilotu VD ve İspanyol yolcusu 47 gün gözaltında tutuldu.

Son duruşmada, 11. Yüksek Mahkeme yargıcı, uçağın erken satışına karar vermeden önce Brezilya Hava Kuvvetleri ve Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Sekreterliği’nin (SENAD) görüşünü istedi.

YARGIÇ: “UÇAĞI İADE TALEP EDİLMEZ”

Uçağın sahibi Türk ACM Havayolları’nın, uçağı Brezilyalı hukuk firması Montgomery & Associatedos aracılığıyla iade etmeye çalıştığı bildirildi. Ancak Federal Yargıç Cunha’nın nihai kararında “O tarih (31 Ağustos) itibarıyla şirketten iade talebi olmamıştır” şeklinde bir açıklama kullandığı iddia edildi.

ACM: “PROSEDÜRÜ TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Montgomery & Associados hukuk firması, Brezilya basınında yer alan haberlerin ardından, uçağın iadesi için prosedürleri tamamlamaya çalıştığını ve Portekizce’ye çevrilmiş tasdik edilmesi gereken çok sayıda belgenin sırayla sunulması gerektiğini duyurdu. uçağın iadesi başvurusunun Brezilya’daki yasal işlemlere dahil edilmesi.

Brezilya polisi bir Türk uçağında 1304 kilo kokain yakaladı İlgini çekebilir Brezilya polisi bir Türk uçağında 1304 kilo kokain yakaladı Brezilya polisi: Türk kaptan kokaini biliyordu İlgini çekebilir Brezilya polisi: Türk kaptan kokaini biliyordu Kokain yüklü uçağın Türk kaptan pilotu motorları ateşleyerek kaçmaya çalıştı. İlgini çekebilir Kokain yüklü uçağın Türk kaptan pilotu motorları ateşleyerek kaçmaya çalıştı.

Brezilya Gözaltı Mahkemesi Operasyonu Polis Portekiz Türkiye Uçak Uyuşturucu WhatsApp
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK