CHP lideri Kılıçdaroğlu her şeye razı! ‘Tek adaylı’ 8 seçenekli seçim planı...

CHP lideri Kılıçdaroğlu her şeye razı! ‘Tek adaylı’ 8 seçenekli seçim planı 6’lı Masa’da

41
0
PAYLAŞ

SAADET Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun “3. mümkün olabilir” çıkışının ardından Kemal Kılıçdaroğlu, 8 seçenekli bir çalışma yaptık” demişti. İşte 6’lı Masa’nın kullanımı 8 seçenekli seçenekli proje ve görünümünde…

abone ol

Seçim yolunda’ndakinden korkun muhalefet bloku, Cumhur’un geleceği planında bu hamlesine karşı. 24 Nisan’da Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın demokrat bölümünden yapılacak olan liderler öncüleri Temel Karamollaoğlu’nun çıkışlarıyla liderler. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sonbahar akşam TV’de başlayacak, kurmayları ve akademisyenlerin senaryolar üzerinde söyleyebileceği, seçim yapacaklı 6’lı güneşli güneşlerini söyledi. İşte “tek adaylı ve sekizli alternatif” şöyledir:

Darı İttifakı 6 partili olacak
1- Muhalefet blokundaki altı parti, Millet İttifakı olacak olacak ve tüm illerde tercihe CHP ya da İYİ Parti listeleriyle girilecek. Bu formülde, partilerin illerdeki durumlarına bakılarak listeden çıkarmadan önce, o ilikilerdeki partiye verilecek. DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin adayları, CHP ve İYİ Parti’nin çıkaracağı listelere eklenecek.

CHP-İYİ Parti+ diğer 4 parti
2- Millet İttifakı çatısı korunarak 4+2 uygulanacaktır. CHP ve İYİ Parti bir blok; DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri ikinci blok olacak, iki ayrı liste ile seçilecek girilecek.

CHP-İYİ Parti-DP+DEVA-Gelecek-Saadet
3- Millet İttifakı yapısı altında 3+3 sistemi uygulanacak. CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti bir bloku oluşturuken ikinci blokta ise DEVA, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İttifaklar, seçim için iki ayrı liste oluşturacak.

2 partili Millet İttifakı+4 partili yeni ittifak
4- Millet İttifakı, CHP ve İYİ Parti’den meydana gelecek. Buna alternatif olarak farklı isim olarak yeni bir ittifak oluşturulacak. Yeni ittifakta ise DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İki ittifak çıkar illerde farklı listeleracak.

İllerde anlaşma sistemi
5- Muhalefet blokundaki tüm partilerin illerdeki oy potansiyellerine bakılarak “karşılıklı sisteme girilmesi” uygulanacak. Belki de CHP’nin çıkaramayacağı bir ilde daha fazla vekil çıkarması olası parti ya da blok halinde listelenecek şekilde listelenebilir. Bu seçenekte hangi partiye sahip durumda durumdaysa listeden çıkarmadan önceliği ona bırakılacak.

Cumhur İttifakı 3 ayrı parti olarak seçime girerse…
7- Cumhur İttifakı’nda alan AK Parti, MHP ve BBP’nin ayrı listelerle seçim yapılacak ilk seçimde yapılacak en yüksek faydayı seçeceği seçilecek.

8 – AK Parti MHP ve BBP, seçime ilk seçilene üzerinde tek listeyle, seçilecek ilk seçimine odaklanılarak en fazla kabul edilmeyen seçme seçime odaklanılacak.

‘2019 seçicileri’

CHP’nin ortaya çıkması konulan yanı sıra sıralananlardan, “ilgilendirilenlerden büyütüldüğünden” şüphelenilmiyor. Darı İttifakı için en iyi senaryonun orta liste” “ölçürken bu yolla “6 300’lı’ın çıkarabileceğine planlayabilir”, “Cumhur İttifakı’nın vekil ise 240’ta değerlendiriliyor”.

HDP tr az 55 çıkaracak…
Öte yandan üzerinde üzerinde tüm senaryolarda HD çıkaracağı millitve’nin 55 ila 70 arasında değişeceği” kaydediliyor. 2019 yerel seçimi CHP’nin iyi Parti’nin “illere yönelik “illere yönelik bir adaylığın” önden tutulacağı bir uygulamayla “Millet İ ilet fakı’nın 2023 TBMM’de seçilen eski seçim”, “buylatılacağı “titizliğin ve demokratik fedakârlığın” gözde olacağı da Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Devletine vurgu yapılıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK