CHP, Marmaris’teki orman yangınlarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

CHP, Marmaris’teki orman yangınlarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

38
0
PAYLAŞ

29 Temmuz günü saat 13.30 sıralarında Marmaris’te Çmeler karayolu üzerinde Armutalan Mahallesi Siteler Köyü’nün üst kesiminde kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, kuru otların tutuşması ve kuvvetli rüzgar nedeniyle kısa sürede yayılırken 9. günde söndürüldü.

CHP, Marmaris'te çıkan orman yangınları için suç duyurusunda bulundu

CHP, Marmaris’te çıkan orman yangınları için suç duyurusunda bulundu

CHP, Marmaris’te çıkan orman yangınları için suç duyurusunda bulundu

Marmaris’te bir araya gelen CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay ve partililer, orman yangınlarında ihmalkar kurumlar olduğunu düşündükleri için Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP, Marmaris'te çıkan orman yangınları için suç duyurusunda bulundu

29 Temmuz günü saat 13:30’da Marmaris’in çmeler yolu üzerinde Armutalan Mahallesi Siteler Köyü’nün üst kesiminde kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, kuru otların tutuşması ve kuvvetli rüzgar nedeniyle kısa sürede yayılırken 9. günde söndürüldü.

Yangından 52 gün sonra CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Burak Erbay ve Marmaris ilçe örgütü üyeleri Marmaris adliyesinde bir araya geldi. Milletvekilleri ve partililer, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü Muğla ve Marmaris’ten yetkilileri ihmal edip etmediklerini araştırmak için ilçe başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Eğitim-Sen ve DİSK iştiraki Emekli-Sen Marmaris, suç duyurusunun ardından temsilcilere destek olmak için yapılan basın açıklamasına katıldı.

ÖNLEM ALINMADI

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, vatandaş olarak çıkan yangınların siyasi kimlikleri bir kenara atarak ihmalkarlık gösterip göstermediğini sorgulamanın bir görev olduğunu söyledi.

“Salgınla mücadele ederken, yangın belasıyla savaşmak zorunda kaldık. Yüreğimiz, canımız yandı. Milyonlarca ağaç ve canlı öldü. Maalesef bunu o zaman gördük. Hazırlıklı değildik. Yangın öncesi alınması gereken önlemler ve yangın anında alınacak tedbirlerin uygulanması önemliydi. Muğla’nın ilçelerinde günlerdir çıkan yangınlarda sahada her şeyi gördük. Çok güçlü olduğunu bildiğimiz orman teşkilatının olası önlemleri aldığını düşündük. Ormanlık alanlarda koridorların açıldığı ancak koridor açılmadığı ve önlem alınmadığı belirtildi. Yangını durdurduğu söylenen ormandaki koridor neredeydi? Bu yangın 10 gündür yol almışsa sorumlu ve ihmalkardır. Muğla ve ilçelerinde çıkan yangın, helikopterlerin su alması için gerekli havzaları oluşturmadı. Marmaris denize yakın olduğu için şanslıydı. Yangınla mücadele sırasında 12. ve 13. gün Bodrum’da gece helikopterlerinin hareket halinde olduğunu gördük. Madem böyle gece helikopterleri Marmaris’te neden çalışmadı? Mecliste gerekli takibi yapacağız. Yargı düzeyinde tartışılacağını düşündüğümüz için dilekçelerimizi savcıya sunduk. Marmaris CHP örgütünün başlattığı suç duyurusunun da takipçisi olacağız” dedi.

ÇOK SORU VAR

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Yangınlar 29 Temmuz’da başladı. Halkımızın ve bizim bu yangınlar hakkında bilmek istediğimiz birçok soru işareti var. Yangınlara karşı önlemler alındı ​​mı? alamadım? Bu orman yangını süreci doğru yürütüldü mü, yapılmadı mı? Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Müdürlükleri gerekli düzenlemeleri yaptı mı, yapmadı mı? Vali ve kaymakamlar düzenlemeler yaptı mı? Bu soruların cevaplarını alabilmek için soru önergelerimizi sunduk ve şimdi savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Muğla’nın yüzde 68’i orman. Muğla ve ilçelerinde yeterli itfaiye ekibi var mıydı? Yüzde 68’i orman olan Muğla’da neden bu kadar çok orman yakılıyor merak ediyorum” dedi.

13.650 hektar kül

CHP Marmaris İlçe Başkanı Avukat Zekican Balcı, şikayet üzerine yaptığı açıklamada, “Kızılçam ağaçlarıyla kaplı 13.650 hektarlık Marmaris ormanı yangında kül oldu. Orman yangınlarının artmasında ihmalkar davranan kamu görevlileri ve üçüncü şahıslar hakkında Marmaris Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bu konuyu yakından takip edeceğiz” dedi. (DHA)

Avukat Keller CHP emekli Marmaris Muğla suç duyurusu Meclis yangını
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK