DSİ’den çiftçilere ceza gibi karar

DSİ’den çiftçilere ceza gibi karar

58
0
PAYLAŞ

Devlet su şirketi, Elazığ merkeze bağlı Fatmalı Köyü, Muratçık Köyü, Dallıca Köyü, Koruk Köyü, Pirinçi Köyü ve Dambuyuk Köyü’ndeki tarım arazilerine 2022 su temininin mümkün olmadığını bildirdi.

DSİ'den çiftçiye ceza kararı

DSİ’den çiftçiye ceza kararı

DSİ’den çiftçiye ceza kararı

Devlet Su İşleri’ne bağlı Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü’nden köy muhtarlarına, Elazığ merkezdeki 6 köyün 2022’de sulama suyu almayacakları mesajı verildi. ” güç tüketimi ‘. Tebligat gönderilen köylerden Koruk Muhtarı Yetkin Arpa, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Gübre ve mazot fiyatlarındaki artış, DSİ köylerimize su verilmemesine karar verdi, ve biz çiftçiler olarak iyi iş çıkardık.”

DSİ'den çiftçiye ceza kararı

Devlet su şirketi, Elazığ merkeze bağlı Fatmalı Köyü, Muratçık Köyü, Dallıca Köyü, Koruk Köyü, Pirinçi Köyü ve Dambuyuk Köyü’ndeki tarım arazilerine 2022 su temininin mümkün olmadığını bildirdi.

DSİ, Muhtarlara gönderilen bildiride, 2021 sulama sezonunda 14 milyon 400 bin TL’lik elektrik faturasının DSİ tarafından ödendiğini kaydetti. Köylüler, tarım arazilerine sulama suyu verilmemesine tepki gösterdi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, skandal kararı Tarım ve Orman Bakanı’na yazıp randevu isteyeceğini söyledi.

“YÜKSEK ELEKTRİK TÜKETİMİ GEREKLİDİR”

DSİ 9. bölge müdürlüğünden köy muhtarlarına gönderilen mesajda şu ifadelere yer verildi:

* Yukarıda belirtilen 3 yıllık işletme 2021 sulama sezonu sonunda tamamlanmıştır. Kuzova Sulama Şirket bünyesinde bulunan 1 numaralı sulama bölümü 4.783 ha büyüklüğünde olup 125 m yüksekliğinden dolayı çok fazla elektrik tüketmektedir.

* 2021 sulama sezonunda 14 milyon 400 bin TL elektrik bedeli DSİ tarafından karşılanmıştır. 2022 yılında bu alanlara sulama suyu temini mümkün olmayacaktır.

* Çünkü pompalı sulamada yüksek elektrik maliyetleri, bir sulama birliğinin veya yerel bir kooperatifin çalışmasını zorlaştırmaktadır.

küçük resim

Koruk Köyü Muhtarı Yetkin Arpa

“TEK ÇÖZÜMÜZ SATIN ALDIĞIMIZ TRAKTÖRLERİ SATMAK”

Koruk köyü muhtarı Yetkin Arpa, köy arazisine su vermeyerek çiftçilerin cezalandırıldığını tespit ederek, en küçük üretici olduğunu ve 200.000 TL değerinde sulama borusuna sahip olduğunu söyledi. dedi Muhtar Arpa;

* Ne yapacağımı şaşırdım. 2022’de DSİ köyümüze su vermeyecek, şimdi bu boruları ne yapacağım? Köylüler her zaman borç içindedir. Gübre ve mazot fiyatları fırladı, DSİ köylerimize su verilmemesine karar verdi, çiftçi olarak işimiz bitti.

* Tek çaremiz aldığımız traktörleri satmak, yapacak bir şeyimiz yok. Biz bu kararı aldıktan sonra vekilin bunu yetkililerle görüştüğünü söyleyenler oldu ama sonra araştırdım öyle bir şey yok, DSİ müdürü ile görüşemedik.

* DSİ Bölge Müdürü geçen yıl su verilmeyeceğini söyledi. Şimdi köyler çok kötü durumda, bu su verilmezse tamamen bitecek.

“KARAR ÇİFTÇİLERİ CEZALAYACAK”

Köylerde 500 dönüm ile bin dönüm arasında ekim yapanların olduğunu söyleyen Arpa, “Şu anda bölgemiz şeker fabrikasının yüzde 50 kapasitesini dolduran bir bölge. Bu bölgeye su verilmezse köylüler zarar görecek ve traktörlerini ve borularını satacaklar. Yani köyler geriye gidecek. Zaten hasadın ve rekoltenin yüzde 70’ini kaybettik, pancar ektik ve susuzluktan yer kaybettik. Koruk köyünde 19 bin arazimiz var ama bu yıl sulayamıyoruz. Bu kararla çiftçiyi cezalandırdıklarını düşünüyorum” dedi.

DSİ KARARINA CHP’DEN TEPKİ

DSİ’nin köylerdeki tarım alanlarına sulama suyu vermemesine tepki gösteren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, şunları söyledi:

* Elazığ’ın verimli ovaları 20 yıldır su beklerken, artan elektrik maliyetleri nedeniyle mevcut sulama alanlarının kaderine terk edilmesi kabul edilemez. AKP’nin tarıma, çiftçiye ve üretime yönelik inanılmaz politikaları nedeniyle binlerce çiftçimiz Elazığ’daki topraklarını terk etmek zorunda kaldı.

* Kuzova ve Uluova sulama projelerinin yatırım programına alınmasını ve binlerce hektar verimli tarım arazisinin suyla birleştirilmesini beklerken, DSİ köy muhtarlarımıza sulama pompalarına elektrik verilmeyeceğini bildiriyor. 2022 “yüksek güç tüketimi” nedeniyle kabul edilmeyecektir.

* Bu konunun takipçisi olacağız, sorunun çözülmesi için Tarım ve Orman Bakanı’na yazı yazıp randevu talep edeceğim.

Enerji Bakanı: İlgini çekebilir Enerji Bakanı: “Çiftçi artık kendi elektriğini üretebilir” Aydın Kent Konseyi çiftçiden aldığı ürünü vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı. İlgini çekebilir Aydın Kent Konseyi çiftçiden aldığı ürünü vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK