15 tatil ne zaman başlıyor? Okullar ne zaman kapanıyor

15 tatil ne zaman başlıyor? Okullar ne zaman kapanıyor

133
0
PAYLAŞ

15 tatil ne zaman başlıyor? okullar ne zaman kapanıyor

15 tatil ne zaman başlıyor? okullar ne zaman kapanıyor

İkinci aradan önce öğrenciler, yeni akademik yılın ilk belgelerini alabilmek için yarıyıl adı verilen 15 tatile çıkarlar. 15 resmi tatil 21 Ocak Cuma günü başlar ve 6 Şubat Pazar gününe kadar sürer.

15 tatil ne zaman başlıyor?  okullar ne zaman kapanıyor

Tatil programını erken yapmak isteyen veliler, ikinci ara ve yarıyıl tatilinin tarihçesini araştırır. Bu yıl 4 kez kapatılacak olan okullar, öğrencilerin dinlemeye ve öğretmeye daha fazla zaman ayırmasını sağlayacak. Peki okullar ne zaman kapanacak?

DÖNEM İZNİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Yarıyıl tatili 21 Ocak’ta başlar ve 6 Şubat’a kadar sürer. Sertifikalar 17 Haziran 2022’de dağıtılacak.

İKİNCİ ARA TATİL NE ZAMAN?

İkinci yarıyıl tatili 11-15 Nisan tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

YÜZYÜZE EĞİTİM KAÇ GÜN SÜRER?

Federal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim sezonu ve okullardaki duruma ilişkin videolu açıklama yaptı. Bakan Mahmut Özer, “6 Eylül’de okullarımızı bizzat ve gün boyu her kademede açacağız” diyerek, prosedürün detaylarını anlattı. Koronavirüsün uzun bir süre ortadan kaybolmayacağının bu noktada öngörülebileceği gerçeğinden hareketle Özer, şu ifadeleri kullanıyor:

* Dolayısıyla hepimiz Corona virüsünün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli önlemleri alarak hayatımızı canlı tutmalıyız. Daha önce de söylediğim gibi, okulları daha fazla kapalı tutamayız.

* Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için korona virüsle yaşamayı öğrenmeli ve kendimizi eğitmeliyiz.

* Değerli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; İnşallah 6 Eylül 2021’de haftanın 5 günü tüm seviyelerde yüz yüze eğitimlere başlayacağız.

* Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmedikçe, salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı öğretime devam etmektir.”

“KANTİNE, YEMEK ODASI VE EMEKLİLİK AÇILACAK”

Özer, “Özür nedeniyle sınıf derslerine katılamayan öğrencilerimiz için eğitime TRT EBA ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir.” dedi.

* Okul dersleri, öğretim saatlerini kısaltmadan ve mevcut müfredatın tamamı dikkate alınarak gerçekleşir.

* Okulun giriş çıkış saatleri, teneffüs saatleri ve gerekirse ikili eğitime geçiş, okulun mekânsal kapasitesi ve müsaitlik durumuna göre devlet ve okul yönetimleri tarafından ortaklaşa düzenlenir.

* Destekleme ve yetiştirme kursları yani DYK’ler sadece 8. ve 12. sınıflarda verilmektedir. Okullar açılınca kantinler, yemekhaneler ve yurtlar da açılıyor.

* 1 Eylül – 3 Eylül tarihleri ​​arasında okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimize uyum eğitimi yapılacaktır.

“EĞİTİM PERSONELİMİZİN AŞILANMASI ÖNLEMLERİN BAŞINDADIR”

Bakan Mahmut Özer, öğretmenlerin 1.

* 31 Ağustos 2021’de okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimize salgın ve okulların yeniden açılması hakkında çevrimiçi seminerler sunacağız.

* Öğrencilerimizin sağlıklı eğitimi için aldığımız tedbirlerin başında eğitim kadromuzun aşılanması gelmektedir. Özellikle Türkiye’nin eğitim kadrosunu aşı öncelik grubuna yerleştiren ülkelerden biri olduğunu belirtmek isterim.

* Öğretmenlerimizin dün en az bir doz aşı olma oranı yüzde 80.34, Türkiye geneli aşılama oranından yüzde 8 daha fazla. İki doz aşılama oranı yüzde 69,73 olup, Türkiye geneline göre yaklaşık yüzde 15 daha fazladır.

* 6-18 Ağustos tarihleri ​​arasındaki son 12 günde öğretmenlerimizin aşılarının yüzde 7’den fazla arttığını belirtmekten mutluluk duyuyorum. Tüm öğretmenlerimiz ve eğitimcilerimiz; Kendi sağlığınız, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetinin bir daha kesintiye uğramaması için lütfen aşı olunuz.

Özer, bakanlık bünyesinde yeni kurulan elektronik takip sistemi sayesinde il, ilçe, kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçlerin anında takip edildiğini açıkladı.

* Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim personeli için zorunlu aşı uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle aşısız personel için yapılacak işlemler Sağlık Bakanlığımızca belirlenecektir.

* Aynı şekilde sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde uygulanacaktır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; Okula maskeli geliyorlar.

*Öğrencilerimizin ve personelimizin okul içinde maske ihtiyacı varsa okul yönetimimiz tarafından ücretsiz olarak maske temin edilecektir. Okula giriş ve çıkışlar, tesis personeli ve öğrenciler dışında okul yönetimi tarafından kısıtlanır.

* Öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz için COVID-19 salgını ile ilgili rehberlerimiz hazırlanmıştır. Okullarda görev yapan müdür yardımcılarımız ve görevli öğretmenlerin yanı sıra 35.000 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmen de sağlık önlemlerinin uygulanmasına destek olacak.

* Okullardaki tüm kapalı alanlar günlük olarak dezenfekte edilmektedir. Okullarda sınıflarda ve tüm kapalı alanlarda kapı ve pencereler açılarak sık havalandırma sağlanır.

15 Bayram Corona Covid-19 Cuma EBA Maskesi Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanlığı Okul Okul Pazar Sağlık Bakanlığı Sağlık Tatili TRT Türkiye Sömestr tatili yüz yüze

15 tatil ne zaman başlıyor? okullar ne zaman kapanıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK