Bakan Özer: Meslek liselerinin geliri 678 milyon liraya ulaştı

Bakan Özer: Meslek liselerinin geliri 678 milyon liraya ulaştı

53
0
PAYLAŞ

Bakan Özer: Meslek okullarının geliri 678 milyon liraya ulaştı

Bakan Özer: Meslek okullarının geliri 678 milyon liraya ulaştı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Meslek okullarımızın üretim geliri bu yılın ilk on bir ayında 678 milyon liraya ulaştı. 2021 yılını Aralık ayına kadar çok daha büyük bir artışla kapatmak istiyoruz.”

Bakan Özer: Meslek okullarının geliri 678 milyon liraya ulaştı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık, öğrencilerin mesleki eğitimde uygulama becerilerinin artırılmasına önemli katkı sağlayan Döner Sermaye çerçevesinde üretim kapasitelerini daha da genişletiyor.

2021 yılının ilk 11 ayında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 678 milyon liraya yükseldi. 2021 yılının ilk 11 ayında elde edilen ciro, 2020 yılında elde edilen ciroyu yüzde 34 oranında aştı.

“İLK 3 İL İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Özer, mesleki eğitimde değişim için eğitim-üretim-istihdam döngüsünün güçlendirilmesini öncelik olarak gördüğünü belirterek, “Bu yılın ilk 11 ayında 678 milyon TL. 2021’i Aralık’ta çok daha büyük bir artışla bitirmek istiyoruz.

Üretim gelirlerinin en yüksek olduğu üç il sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Bu dönemde meslek okulları ve kurumlarının üretimlerinden İstanbul’da 90 milyon lira, Ankara’da 64 milyon lira ve İzmir’de 33 milyon lira çekildi.

Anlıurfa Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul bazında 12 milyon 384 bin liralık üretimle birinci, İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12 milyon 361 bin liralık üretimle ikinci, Gaziantep Şahinbey Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11 milyon 754 bin TL’lik üretim hacmiyle üçüncü oldu.

“HEDEFİMİZ TÜM ÖĞRENCİLERİ KULLANMAK”

Bakan Özer, meslek yüksekokulu öğrencilerinin bu süreçte pratik becerilerini geliştirirken, katkılarınızın üretime katkı miktarı kadar asgari ücrete kadar da kazanabileceklerini açıkladı.

Bu kapsamda 2021 yılının ilk on bir ayında öğrencilerimize yaklaşık 42 milyon TL, öğretmenlerimize ise 102 milyon TL ödeme yapılmıştır. 2022 yılında hedefimiz tüm öğrencilerimize mesleki eğitimlerinde bu fırsatı vermektir.”

Bakan Özer, 2021 yılında süreci başarıyla yürüten Mesleki Eğitim ve Öğretim Genel Müdürlüğü’ne, tüm devlet müdürlerine, okul yöneticilerine, öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti. (verilmiş)

Bakan Özer: Eğitim sistemimizin kalitesini gerçekten yükseltmek istiyoruz. İlgini çekebilir Bakan Özer: Eğitim sistemimizin kalitesini gerçekten yükseltmek istiyoruz.

Bakan Özer: Meslek okullarının geliri 678 milyon liraya ulaştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK