Bakan Özer’den uzaktan eğitim açıklaması

Bakan Özer’den uzaktan eğitim açıklaması

48
0
PAYLAŞ

Bakan Özer’den uzaktan eğitime ilişkin açıklama

Bakan Özer’den uzaktan eğitime ilişkin açıklama

Federal Eğitim Bakanı Özer, “Öğretmenlerimizin uzaktan eğitimle ilgili önerilerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilgi Sistemleri Ağı’nı (ÖBA) kurduk. 2022. Bu tarihler arasında öğretmenlerimizin ileri eğitimlerine uzaktan eğitim denilmektedir. Burada organize edeceğimiz müjdesini de paylaşmak istiyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bakanlığın 2022 mali yılı bütçesini sundu.

Bakan Özer, 2022 mali yılı bütçesini şöyle açıkladı: “Toplumun tüm kesimlerini kapsayan örgün ve yaygın eğitim hizmetlerini sunmak için eğitim bütçemiz 274 milyar 384 milyon 474 bin TL olarak belirlendi. Bu sayı, 2022 için ulusal bütçenin yüzde 15,7’sini temsil ediyor.

“Eğitimde fırsat eşitliği”

Bakan Özer, eğitime ayrılan bütçe ile 2022’de çalışmaların odak noktası olacağını belirterek, “Okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm kademeleri kapsayarak kalitesini sürekli geliştirmeye odaklanacağız. bir sistem bütünlüğü içinde. Bu kapsamda aşağıdaki alanlara öncelik veriyoruz; Okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırmayı, okullar arasındaki fırsat farklılıklarını azaltmayı, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini bütüncül bir yaklaşımla desteklemeyi ve mesleki eğitimleri güçlendirmeyi kendimize hedef olarak belirledik.”

“3 BİN YENİ ANAOKULU VE 40 BİN YENİ ANAOKULU YAPIYORUZ”

Bakan Özer, ilk önceliğinin okul öncesi eğitime kayıt oranını artırmak olduğunu belirterek, “Bu kapsamda 3 yaş grubunda yüzde 14 olan okullaşma oranının 2022 yılı sonunda yüzde 50’ye çıkarılması gerekiyor. 4 yıllık grupta yüzde 35’e, 5 yıllık grupta yüzde 70’e okullaşma oranını yüzde 78’den yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için gerekli planlamaları yaptık. Bu amaçla 3 bin yeni anaokulu, 40 bin yeni anaokulu inşa edeceğiz” dedi.

“4 BİN 3 YENİ MASTER SINIF AÇTIK”

Özer, bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “2021-2022 eğitim-öğretim yılı 2. dönemine kadar 5 bin yeni anaokulu sınıfı açacağımızı söylemiştik. 2021 bitmeden 4 bin 3 yeni ana sınıf açtık. 79.000 çocuk bu sınıflarda eğitim gördü. Bu, 5 yaş grubundaki okul eğitim oranını 78’den 84’e çıkardı.

Bakan Özer, 695 anaokulunun yapım sürecinin devam ettiğini belirterek, “77 yeni anaokulunu tamamlayarak hizmete açtık. 61 anaokulu yapım aşamasında, onları ikinci dönem için eğiteceğiz. Kalan 557 yeni anaokulunu da kısa süre içinde inşa etmeye başlayacağız. Bu kapsamda okul öncesi eğitime erişimi artırmak için tüm il ve ilçelere kreş ve kreş yatırımları dağıttık. Eğitimde fırsat eşitliği bağlamında üzerinde duracağımız bir diğer konu da bu dönem; okullar arasındaki fırsat farkını azaltmak. Bu amaçla her düzeyde ve tüm okul türlerinde aynı altyapıyı sağlamaya, laboratuvarlar, kütüphaneler ve spor sahaları oluşturmaya çalışıyoruz.”

“HİÇBİR KÜTÜPHANE OKUL KALMAYACAK”

Bakan Özer, ihtiyaç sahibi okullara daha fazla para gönderdiğini belirterek, “2022’de de bu yaklaşımı sürdüreceğiz. 2022 yılı sonuna kadar okullarımızdaki altyapı, laboratuvar, kütüphane ve spor sahaları gibi tüm eksiklikleri gidermiş olacağız. 26 Ekim 2021 tarihinde başlattığımız ‘Kütüphanesiz Okul Yok Projesi’ ile tüm okullarımızda mevcut kütüphaneleri yenilemeye ve kütüphanesi olmayan okullarımıza yeni kütüphaneler kurmaya başladık. Okullarımıza gerekli tüm fonları gönderdik” dedi.

“SU TASARRUFUNA ÖZELLİKLE DİKKAT EDECEĞİZ”

Bakanlığın projeleri hakkında da bilgi veren Bakan Özer, “2022’de ‘Temiz Enerji, Temiz Okul’ projesine başlayacağız. Bu kapsamda tüm okullarımızda bulunan tuvalet, kantin, yemekhane gibi tesisleri iyileştirecek, okullarımızda güneş enerjisi kullanımına ve yağmur suyu geri dönüşümüne öncelik vereceğiz. Öte yandan sıfır atık kültürünü tüm okullarımızda yaygınlaştıracağız. Su tasarrufuna özel önem vereceğiz” dedi.

“ÖĞRETMEN HAREKETLİLİK PROGRAMLARINA BAŞLIYORUZ”

Bakan Özer, “öğretmen hareketliliği programlarına” başlayacaklarını açıklayarak, “Öğretmenlerimizin, sistemin uygulanması sırasında sahip olduğu bilgi veya tecrübe ile karakterize edilen okullarımızı görebilmeleri için kısa dönemli öğretmen hareketliliği programlarına başlıyoruz. uzmanlık alanı. Mesleki eğitimde edindiğimiz ve yetkinlik merkezi dediğimiz tecrübeleri görebilmek için kısaca saha servisi öğretmenlerimizi bu okullara göndereceğiz ki buradaki tecrübeden faydalanabilsinler” dedi.

YÜZYÜZE ARA OLUŞUMU

Bakan Özer, Kovid-19 salgını nedeniyle sınıf öğretimine 1.5 yıl ara verilmesinin neden olduğu öğrenme kayıplarını telafi etmek için eğitimde fırsat eşitliği kapsamında birçok finansman programını hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Birinci önceliğimiz, eğitimde fırsat eşitliği. Bu kapsamda okullarımızda uzun bir aradan sonra haftanın 5 günü tüm sınıflarda yüz yüze eğitim. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı ile süreci koordine ettik ve vaka veya yakın temas durumunda sınıf bazlı, bireysel eğitime ara verme sistemi uyguladık.”

Bakan Özer, “Tanıttığımız bu sistem yaklaşık 3 aydır başarıyla uygulanıyor. Eğitim sistemimizde 850 bin civarında derslikte aynı gün yüz yüze eğitimde yaşanan kesinti oranı yüzde 1’in bile çok altında kaldı.”

Bakan Özer, Covid 19 salgınına karşı eğitimde aşı ile ilgili bilgileri paylaştı: “Öğretmenlerimizin en az iki doz aşılanma oranı her zaman toplum ortalamasının üzerindeydi ve yükselmeye devam etti.”

ÖĞRETMENLER – ÖĞRENCİLER VE AİLELER İÇİN DESTEK

Bakan Özer, bakanlık olarak salgın sürecinde sadece öğrenci ve öğretmenlere değil, velilere de eğitim vermeye odaklandıklarını belirterek;

* Bu kapsamda rehber öğretmenler / psikolojik danışmanlar aracılığıyla yaklaşık 5 milyon ebeveyne psikososyal destek programları gerçekleştirdik. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize destek olmaya devam ediyoruz. Bir eğitim sistemi ancak öğretmenleri kadar güçlüdür. Bu nedenle eğitimde fırsat eşitliği bağlamında ana odak noktası öğretmenlerimizin desteğidir.

* Bu dönemde öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini, kişisel gelişimlerini ve liderlik becerilerini destekleyecek çok kapsamlı eğitim programları yürüteceğiz. Mesleğe yeni başlayan öğretmenler ile 5 yıldan az mesleki deneyime sahip öğretmenler tercih edilecektir.

* Gerekli tüm planlamaları tamamladık. Yüz yüze ve uzaktan eğitim platformlarından tam anlamıyla yararlanarak öğretmenlerimizin tüm eğitim ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Uzaktan eğitimin bu bağlamda çok önemli fırsatlar sunduğunu görüyoruz. 15.-21 arası bir haftalık ara sırasında. Kasım ayında düzenlediğimiz uzaktan eğitim programlarına öğretmenlerimizin yoğun ilgi gösterdiğini fark ettik.

“ÖĞRETMEN BİLGİ AĞI (ÖBA) KURDUK”

Bakan Özer, Öğretmen Bilişim Ağı’nın kurulduğunu duyurdu ve şunları söyledi:

* Bu dönemde 679.000.386 öğretmen en az bir ders içeriğini tamamlayarak sertifika almıştır. Bazı öğretmenlerimizin birden fazla eğitime gönüllü olduklarını gözlemledik.

* Böylece bir haftalık tatilde toplam sertifikalı eğitim kursu sayısı 886.000’e yükseldi.233. Uzaktan eğitim öğretmenlerimizin kurs yelpazesini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) kurduk. 21 Ocak – 7 Şubat 2022 tarihleri ​​arasındaki 2 haftalık tatilde bu platformu ilk kez uygulayacağız.

* Bu tarihler arasında öğretmenlerimize uzaktan eğitim kursları açacağımızın müjdesini paylaşmak isterim. Bu tarihler arasında öğretmenlerimiz öğrenciler gibi okula gitmeden uzaktan eğitim ile mesleki gelişimlerini sürdürebilirler.

Prof.  DR. Aziz Sancar Ortaokulunda birçok derslikte sınıf öğretmenliği İlgini çekebilir Prof. DR. Aziz Sancar Ortaokulunda birçok derslikte sınıf öğretmenliği

Bakan Özer’den uzaktan eğitime ilişkin açıklama

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK