Maçoğlu’ndan ev sahiplerine çağrı: Kiraları düşürün

Maçoğlu’ndan ev sahiplerine çağrı: Kiraları düşürün

77
0
PAYLAŞ

Maçoğlu’ndan ev sahiplerine çağrı: düşük kiralar

Maçoğlu’ndan ev sahiplerine çağrı: düşük kiralar

Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrenciler, sınırlı KYK yurtları ve yüksek kiralar nedeniyle konaklama sıkıntısı yaşıyor. Vali ve cemaat çözüm için bastırırken, özellikle öğrenciler yüksek kiralara tepki gösteriyor.

Maçoğlu'ndan ev sahiplerine çağrı: düşük kiralar

Türkiye’nin birçok ilinden Tunceli’ye gelip Munzur Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrenciler, KYK yurtlarının kısıtlı olması ve kiraların yüksek olması nedeniyle barınma sorunu yaşıyor.

Toplam 7 bin öğrencisi olan üniversitenin yurt kapasitesinin 2 bin 100 olması öğrencileri kiralık evlere yönlendirdi.

İlde 1+1 dairelerin kiralarının 2000 liradan başlayıp 2+1 dairelerin kiralarının 4000’e çıkması öğrencileri daha da endişelendirdi.

Tunceli Valiliği, öğrencilerin mağdur olmaması için boş binaları yurtlara dönüştürürken, boş daireleri öğrencilere vermeye başladı.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ev sahiplerini kira fiyatlarını düşürmeye çağırdı.

“UMUMU BURADA BIRAKIP EVİME DÖNECEĞİM”

Munzur Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Fakültesi’nde okuyan Kayserili Billur Beyazıt, evlerin kiralarının yüksek olması nedeniyle kaydını donduracağını söyleyerek, “Buraya büyük umutlarla geldim ama yaptım. hüsrana uğramış. Burada konut sorunum var, kiralar çok yüksek ve ev bulamıyoruz. 1+1 ev kiraları 2000 liradan başlıyor. 2+1 ve 3+1 öğrenci evleri için kişi başı 1000 lira istiyorlar; 5 bin liraya denk geliyor. Maddi durumumuz yetersiz, umutlarımı burada bırakıp memleketime döneceğim” dedi.

‘ÖĞRENCİ BAŞINA KİRA ALINIR’

Müzik öğrencisi Çağdaş Taşcı, “Bu yıl öğrenciler olarak barınma sorunumuz var. Üniversitedeki öğrenci sayısı 7.000 civarında, ancak KYK yurdunun kapasitesi 2.000’dir. Bu nedenle, öğrencilerin çoğu dışlandı. Apartman kiraları çok yüksek, kiralar gerçekten çok fazla. 2+1 evler için 3.000 lira kira alınır ve öğrenci sayısı arttıkça öğrenci başına kira alınır. Evlerden ümidimizi kestik. Valimiz öğrenciler için birkaç yer ayarladı ve onlar için çalışmalarını sürdürüyor. Belediye başkanımız önerilerde bulundu. Öğrenciler geçici olarak buraya yerleşecek ama bu kesin bir çözüm değil” dedi.

“KAYDIMI DONDURABİLİRİM”

Munzur Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Osman Serhat Dolaş, çözüm bulunamazsa kaydını dondurup memleketi Şanlıurfa’ya döneceğini belirterek, “Ben çıktım Siverek okumaya geldim. ”. . Bir haftadır buradayım, yurtların reklamı yapılmadığında misafir olarak oradaydık. Duyurudan sonra soylular geldiği için misafir öğrenciler uzaklaştırıldı. Hepimiz etrafta kiralık bir daire bulmaya çalışıyorduk. Size dün yaşadığım bir durumu anlatayım. Bir ev bulduk, boş, içinde eşyalar var ama kilitleyip gittiler. Öğrenci bursu verilmemektedir. Her gün Tunceli sokaklarında ev aramaktan bıktık. 1+1 evler için her öğrenciden 1500 lira, 2+1’ler 3000 lira ve 3+1’ler 1000 lira. Öğrenci olduğumuz için kişi başı bin lira kira ödeyemiyoruz. Çözüm bulunamazsa gerçekten kaydımızı dondurup memleketimize dönüyoruz ve okul hayatımız bitiyor.”

MAÇOĞLU’DAN SAHİBİNE “KİRALAMA AZALT” ÇAĞRISI

Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu ev sahiplerine yaptığı çağrıda şunları söyledi:

* Öğrencilerin bu süreçteki durumu hepimizi çok endişelendiriyor. Başta vali olmak üzere herkes bu konu üzerinde çalışıyor.

*Toplantılar kamu kurum ve kuruluşlarında gerçekleşir. Bu aslında iyi bir şey çünkü kimse onu dışarı atmıyor. Ev sahibi, lütfen öğrencilerimizin kiralarını düşürün, öğrencilerimize destek olun ve dayanışmanızı gösterin.

Yurtdışında yaşayıp burada ev alan insan sayısı çok fazla. Yurt dışından gelen ve yaz tatili süresince 10 gün burada kalan vatandaşlarımızın anahtarlarını bize vermelerini rica ederiz ki topluluğumuz bu çocukları orada ağırlamak için çaba gösterebilsin.

* Kilise olarak elimizden geleni yapacağız. Bu sorun çözülene kadar öğrencilerimizi otellerde ve misafirhanelerde ağırlayacağız.

TUNCELİ Valiliği DE AÇIKLAMA YAPTI

Tunceli Valiliği, öğrenci barınma sorununu çözmek için bazı binaların yerel imkanlarla yurtlara dönüştürüldüğünü duyurdu.

Valilik şu açıklamayı yaptı:

* Valiliğimizin talimatıyla Munzur Üniversitesi’ne kayıt yaptıran ve başvuruda bulunan tüm öğrencilerimiz, yerleştirme sonuçları beklenmeden KYK yurtlarına misafir olarak kabul edilmiş, gelen öğrencilerin tüm yurtlarımızda ağırlanması için ek tedbirler alınmıştır.

* Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bu bağlamda teşekkür ederiz. Mezuniyet sonrası başvuran öğrencilerimizin sorunlarına çözüm bulunması amacıyla sonuçlar netleştirilmiş ancak herhangi bir KYK yurduna yerleştirilemeyen; İlimizde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ait TOBB Yusuf Cengiz Kız Öğrenci Yurdu geçici olarak kız öğrencilerimize tahsis edilmiştir.

* Şu anda öğrencilerimiz var ve mevcut kapasitelerin bir kısmı hala mevcut.

* KYK yurtlarımızda kalan kız öğrencilerimiz geçici olarak bu yurtta kalacaklardır.

* İlimizde bir STK’ya ait olan ve atıl durumda olan yurt binası, kız öğrencilerimizin yurt ihtiyaçlarını karşılamak üzere valiliğimizin yerel kurumlarla koordinasyonunda faaliyete geçirilmiş olup, yurt dışında kalacak olan kız öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacaktır. Pazartesi günü KYK sonuçlarının netleşmesiyle yurtlarda kalacak.

* Bu sayede yaklaşık 150 kız öğrenciye barınma imkânı sağlanacaktır.

* Valiliğimiz, il genelinde vatandaşlarımıza ait boş/boş daireleri öğrencilerimizin kiralayabilmeleri için ev sahipleriyle iletişime geçmiştir. (DHA)

Samsun'da kira ikiye katlandı: 2 bin 500 TL'den aşağı ev bulmak zor İlgini çekebilir Samsun’da kira ikiye katlandı: 2 bin 500 TL’den aşağı ev bulmak zor

Ekonomi Kayseri KYK Öğrenci Okulu Pazartesi Samsun Şanlıurfa Kino Tunceli Türkiye

Maçoğlu’ndan ev sahiplerine çağrı: düşük kiralar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK