Okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitime geçilecek mi?

Okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitime geçilecek mi?

82
0
PAYLAŞ

Okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitim olacak mı?

Okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitim olacak mı?

Okulların açılmasıyla uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başlandı. Okulların açılmasıyla koronavirüse yakalanmaktan korkan veliler: “Okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitime geçilecek mi?” sorularına cevap arıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Artık okulları kapalı tutma lüksümüz kalmadı” dedi.

Okullar kapanacak mı?  Uzaktan eğitim olacak mı?

Yüz yüze eğitimle başlayan yeni eğitim öğretim yılı devam edecek. Her geçen gün vaka sayısının artmasından endişe duyan veliler, kendilerine okullardaki mevcut durumu soruyorlar. Bakan Özer, “Yüz yüze eğitim başlasa bile dijital platformlarla desteklenmeye devam edeceğiz” dedi.

OKULLAR KAPALI MI?

Açılış programında Federal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, koronavirüs sürecinde yeniden başlatılan sınıf içi eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, “Yüz yüze eğitim başlasa bile dijital platformlarla desteklenmeye devam edeceğiz” dedi.

– Tüm dünya, Mart 2020’den bu yana korona virüs sürecini yaşamaya devam ediyor. En çok eğitim sektörü etkilendi. Bir süre ara verilen yüz yüze eğitimi dijital platformlar üzerinden tamamlamaya çalıştık. Artık okulları kapalı tutma lüksümüz yok. Okul, öğrencilerin psikososyal gelişimlerini, sporlarını ve daha fazlasını tamamladıkları bir yerdir. Yüz yüze öğretimin yerini alabilecek hiçbir eğitim biçimi yoktur. Yüz yüze eğitimler başlamış olsa da dijital platformlardan destek almaya devam ediyoruz. Yüz yüze derslerin en üst düzeyde devam etmesi için okul temelli bir sistemle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söyledi:

* Türkiye’de eğitim ve öğretime çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. Okul sayımız arttı. Türkiye’de 850 bin dersliğimiz var. Son 19 yılda derslik sayısı yüzde 32 arttı.

* 2002’de 500.000 öğretmen olsaydı, bugün 1.2 milyon öğretmenli eğitim sisteminden bahsediyoruz. Eğitim kalitesini artırmak için önemli yatırımlar yapılmıştır.

* Sınıf başına düşen öğrenci sayısı önemli ölçüde azaldı. Tüm bu hayaller kalite ile ilişkilidir. Okul öncesi eğitimde ciddi bir yol kaybedildi.

* Eğitim kalitesinin ihmal edilmediği bir dönemdeyiz. Sayın Başkan her zaman yanımızdaydı.

“Yüzde 92’lik ilk dozla aşılama oranı elde edildi”

1.5 yıllık yüz yüze eğitimin ardından üçüncü haftaya gelindiğini anlatan Bakan Özer, şöyle devam etti:

* Okullar önce açılıp en son kapanması gereken yerlerdir. Kurallara bağlı kaldığımız sürece. Türkiye’de 1,2 milyon öğretmenin birincil aşılanma oranı yüzde 92’ye ulaştı.

*İkinci doz aşı olup antikor alanların oranı %85’e ulaştı. Öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Okul dışındaki tüm ortamlarda kurallara uymalıyız. Gelin hep birlikte bu süreci anlatalım.

* Bu süreçten dolayı tüm velilerimize teşekkür etmek istiyorum. Eğitim sistemimiz, yalnızca akademik performansa değil, aynı zamanda ahlaka da odaklanan bir eğitim sistemi oluşturmakla ilgilidir. İlk önceliğimiz israf etmemek.

Okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitim olacak mı?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK