YKS ek tercih nasıl yapılır? YKS ek tercih başvurusu ne zaman bitiyor?

YKS ek tercih nasıl yapılır? YKS ek tercih başvurusu ne zaman bitiyor?

79
0
PAYLAŞ

YKS’den nasıl ek seçim yapabilirim? YKS ek tercih başvurusu ne zaman bitiyor?

YKS’den nasıl ek seçim yapabilirim? YKS ek tercih başvurusu ne zaman bitiyor?

YKS ek tercih işlemleri ÖSYM tarafından belirlenen kontenjanlar üzerinden gerçekleştirilir. ÖSYM tarafından yakın zamanda YKS Ek Tercih Rehberi yayınlandı. Ek YKS yerleştirme tercihleri ​​20 Eylül – 23 Eylül tarihleri ​​arasında https://ais.osym.gov.tr ​​adresinden yapılacaktır.

YKS'den nasıl ek seçim yapabilirim?  YKS ek tercih başvurusu ne zaman bitiyor?

Henüz bir üniversiteye yerleştirilmemiş adayların YKS ek tercihlerine devam edilecektir. Duyuru ile birlikte, daha fazla seçim prosedürleri 23 Eylül’e kadar devam edecek. YKS ek yerleştirme tercih ücreti 25 TL olarak belirlendi.

YKS İLAVE TERCİH UYGULAMA EKRANI

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YKS’NİN İLAVE TERCİHİ NE ZAMAN?

Adaylar 2021-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini 20-23 Mayıs tarihleri ​​arasında bireysel olarak belirleyecek. Eylül 2021 TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile https://ais.osym.gov.tr ​​ÖSYM web adresinden veya işlemler için ÖSYM aday mobil uygulamasından. Seçim süreci 20 Eylül 2021 saat 10:00’da başlar ve 23 Eylül 2021 saat 23:59’da sona erer.

YKS’NİN EK SEÇİMİ İÇİN ÖSYM DUYURUSU

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS’nin ek tercihini Twitter sayfasından duyurdu. Aygün’ün açıklamaları şöyle;

“Sevgili YKS adayları,

2021-YKS ilk ek yerleştirme için seçim sürecini bugün başlatıyoruz.
20-23 Eylül tarihleri ​​arasında http://ais.osym.gov.tr ​​internet sitemiz ve ÖSYM AIS mobil uygulamamız üzerinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Kararlarınızda size iyi şanslar dilerim.

İlk ek yerleştirme sonuçlarına göre yerleştirilecek adayların kayıtlarının ardından, belirlenecek ücretsiz kontenjanlar için ikinci ek yerleştirme süreci başlatılır.
İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve ilk ek yerleştirmede yer alamayan adaylar, TYT puanı en az 140, AYT/YDT puanı en az 170 olan adayları seçebilirler.

YAYINLANACAK EK YKS YERLEŞTİRME KILAVUZU

2021 Üniversite Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 akademik yılı için ek not işlemleri ÖSYM tarafından yapılacaktır.

2021 YKS yükseköğretim programları için ek yerleştirme kılavuzuna linkten ulaşabilirsiniz. Tercih yapacak adayların kılavuzu dikkatle incelemesi ve kılavuz bilgilerine göre kararlarını vermesi gerekmektedir.

Üniversite Sınav Kılavuzu 2021, Üniversite Program Rehberi ve Kontenjanları 2021-YKS, Üniversite Programları Ek Yerleştirme Rehberi 2021-YKS kurallarına göre ek staj yapılacaktır.

YKS’DEN EK TERCİH BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Tercih dönemi 20-23 Eylül 2021 arasıdır. Ek acente ücreti 25,00 TL’dir.

YKS’DEN EK TERCİH NASIL BULUNUR?

Adaylar, gittikleri okul türünü ve puanlarını dikkate alarak hangi tabloları seçeceklerini belirlerler. Adaylar sadece seçebilecekleri tablolardan gelmek kaydıyla hangi üniversite programlarına girmek istediklerini belirler, bu programların kodlarını ve adlarını ve bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirlerler.

TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar Tablo 3’te yer alan önlisans programlarını tercihleri ​​altında görüntüleyebilirler.

İlgili AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar tercihlerinin altında Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını belirtebilirler.

Her adayın girmek istediği programları Tablo 3 ve/veya Tablo 4’ten bulup tercihe göre düzenlemesi ve tercih listesi oluşturması faydalı olacaktır. Liste oluşturulurken girilecek yükseköğretim dersleri tercih sırasına göre yerleştirilmeli ve bir dersin kod ve adı ile ilişkili olduğu üniversite ve fakülte/okul adı da verilmelidir. Her çizgi. yapacaksın
Seçim hatalarınızın sonuçlarından yalnızca siz sorumlusunuz.

2021-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi, ÖSYM http://www.osym.gov.tr ​​​​internet adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile bireysel olarak yapılmaktadır. Ayrıca herhangi bir tercih (posta, faks, e-posta vb.) belirtilemez.

ais Ek yerleştirmeyi nasıl yaparım İnternet Okulu ÖSYM Tercih Rehberi tweet Twitter YKS

YKS’den nasıl ek seçim yapabilirim? YKS ek tercih başvurusu ne zaman bitiyor?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK