YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek tercih başvurusu için...

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek tercih başvurusu için son gün

83
0
PAYLAŞ

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek tercih başvurusu için son gün

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek tercih başvurusu için son gün

YKS için ek tercih başvurusu 23 Eylül’de sona eriyor. Ek seçimler yapılırken adaylar tablolardan 24’ü geçmeyecek şekilde istedikleri kadar seçim yapabilirler. Ek yerleştirme alan adayların kayıtlarının 4 Ekim’de başlayacağı belirtildi. Diğer YKS tercih sonuçlarının iki hafta içinde açıklanması bekleniyor.

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?  YKS ek tercih başvurusu için son gün

YKS sonuçlarına göre üniversitelerde okutulamayan öğrenciler için ikinci şans özelliği taşıyan ek tercihler sona eriyor. ÖSYM için ek YKS tercih kılavuzu geçtiğimiz günlerde açıldı. YKS ek yerleştirme tercih ücreti 25 TL olarak belirlendi.

YKS İLAVE TERCİH UYGULAMA EKRANI

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YKS’DEN EK SONUÇLAR NE ZAMAN VERİLİR?

YKS ek tercih sonuçları için ÖSYM’den resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, ek tercih kılavuzuna göre, uygun adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 4-7 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecektir. Buna göre diğer YKS tercih sonuçlarının 2 hafta içinde açıklanması bekleniyor.

YKS’NİN İLAVE TERCİHİ NE ZAMAN?

Adaylar 2021-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini 20-23 Mayıs tarihleri ​​arasında bireysel olarak belirleyecek. Eylül 2021 TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile https://ais.osym.gov.tr ​​ÖSYM web adresinden veya işlemler için ÖSYM aday mobil uygulamasından. Seçim süreci 20 Eylül 2021 saat 10:00’da başlar ve 23 Eylül 2021 saat 23:59’da sona erer.

YKS’NİN EK SEÇİMİ İÇİN ÖSYM DUYURUSU

OSYM Başkanı Prof. DR. Halis Aygün, YKS’nin ek tercihini Twitter sayfasından duyurdu. Aygün’ün açıklamaları şöyle;

“Sevgili YKS adayları,

2021-YKS ilk ek yerleştirme için seçim sürecini bugün başlatıyoruz.
Seçiminizi 20-23 Eylül tarihleri ​​arasında http://ais.osym.gov.tr ​​internet sitemiz ve ÖSYM AIS mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Kararlarınızda size iyi şanslar dilerim.

İlk ek yerleştirme sonucunda yerleşen adayların kayıtları yapıldıktan sonra belirlenecek boş kontenjanlar için ikinci ek yerleştirme süreci başlatılır.

İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve ilk ek yerleştirmede yer alamayan adaylar, TYT puanı en az 140, AYT/YDT puanı en az 170 olan adayları seçebilirler.

YAYINLANACAK EK YKS YERLEŞTİRME KILAVUZU

2021 Üniversite Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 akademik yılı için ek not işlemleri ÖSYM tarafından yapılacaktır.

2021 YKS yükseköğretim programları için ek yerleştirme kılavuzuna linkten ulaşabilirsiniz. Tercih yapan adayların yönergeleri dikkatle incelemesi ve kararlarını kılavuz bilgilerine göre vermesi gerekmektedir.

Üniversite Sınav Rehberi 2021, Üniversite Program Rehberi ve Kontenjanları 2021-YKS, Üniversite Programları Ek Yerleştirme Rehberi 2021-YKS kurallarına göre ek staj yapılacaktır.

YKS’DEN EK TERCİH BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Tercih dönemi 20-23 Eylül 2021 arasıdır. Ek acente ücreti 25,00 TL’dir.

YKS’DEN EK TERCİH NASIL BULUNUR?

Adaylar, gittikleri okul türünü ve puanlarını dikkate alarak hangi tabloları seçeceklerini belirlerler. Adaylar, sadece seçebilecekleri tablolardan gelmek kaydıyla girmek istedikleri üniversite programlarını belirler, bu programların kodlarını ve adlarını ve bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirlerler.

TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar Tablo 3’te yer alan önlisans programlarını tercihleri ​​altında görüntüleyebilirler.

AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercihleri ​​altında belirtebilirler.

Her adayın girmek istediği programları Tablo 3 ve/veya Tablo 4’ten bulup tercihe göre düzenlemesi ve tercih listesi oluşturması faydalı olacaktır. Liste oluşturulurken girilecek üniversite dersleri tercih sırasına göre yerleştirilmeli ve her birinde bir dersin kodu ve adı ile bağlı olduğu üniversite ve fakülte/yüksekokul adı verilmelidir. hat. yapacaksın
Seçim hatalarınızın sonuçlarından yalnızca siz sorumlusunuz.

2021-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi, ÖSYM http://www.osym.gov.tr ​​​​internet adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile bireysel olarak yapılmaktadır. Ayrıca herhangi bir tercih (posta, faks, e-posta vb.) belirtilemez.

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek tercih başvurusu için son gün

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK