YÖK Başkanı, üniversitelerde alınan tedbirleri açıkladı

YÖK Başkanı, üniversitelerde alınan tedbirleri açıkladı

58
0
PAYLAŞ

YÖK Başkanı üniversitelerdeki tedbirleri açıkladı

YÖK Başkanı üniversitelerdeki tedbirleri açıkladı

Üniversite Meclisi (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya üniversitelerde alınan tedbirleri açıkladı. Özvar, öğretim elemanlarının yüzde 88,56’sının aşılandığını açıkladı.

YÖK Başkanı üniversitelerdeki tedbirleri açıkladı

2021-2022 eğitim öğretim yılı salgınla mücadeleye yönelik tedbir ve uygulamaların değerlendirme toplantısı İstanbul Valiliği’nde gerçekleşti. Toplantıya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul’daki üniversitelerin rektörleri ve ilgili kurum temsilcileri katıldı. Toplantıda, 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitelerin durumu ve alınan önlemler ele alındı.

“ÖĞRETMENLERİMİZİN YÜZDE 88,56’SI AŞILANMIŞTIR”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, aşılı öğretim üyesi kontenjanlarını şöyle açıklıyor:

* Bugüne kadar yükseköğretim sistemimizdeki öğretmenlerimizin yüzde 88,56’sı ikinci aşılarını yaptırmıştır. Bu vesile ile başta yönetim kurulu üyelerimiz ve rektörlerimiz olmak üzere üniversitelerimizde aşı olmak isteyen tüm öğretim elemanlarını tebrik ediyorum.

* Covid-19 kapsamında alınacak önlemler üniversitelerimizin her birinin ilgili web sitesinde yayınlanacaktır. YÖK olarak oluşturduğumuz kampüs ortamı için uygulama kılavuzunda derslik ve çalışma odalarında virüse karşı alınması gereken önlemleri ortaya koyduk.

* Temizlik maskesi ve mesafe kurallarına uyulması, sınıfların havalandırılması, ortak alanların temizlenmesi, mümkün olduğunca açık hava sosyal aktivitelerinin sürdürülmesi, sınıflarda kapasite planlaması, grup çalışmasından kaçınılması, blok ders yapılmaması gibi önlemler buna dahildir.

* Öğrencilerin sınıflarda mesafeye dikkat ederek oturmaları önemli kurallardan biridir. Özellikle koro çalışması riski artırıyor. Bu tür grup çalışmaları minimum sayıda kişi ile yapılmalıdır.

* Bir öğrencinin ne zaman olumlu olduğuna çok dikkat etmek önemlidir. Öğrencinin PCR testi pozitif çıkarsa üniversitelerimiz tarafından nakil işlemi yapılacaktır. HES kod taramaları da yapılır.

Vali Yerlikaya, İstanbul’un bir öğrenci şehri olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul’umuz bir öğrenci şehridir. İstanbul’da 14 devlet ve 44 vakıf üniversitemiz ve 3 meslek lisemiz var. Geçen yıl 1 milyon 198 bin 318 öğrencimiz oldu. Uluslararası öğrenci sayısı 56.102’dir. İstanbul Valisi olarak akademisyenlerimizle birlikte çalışıyoruz. İstanbul’un hayati sorunları üzerine anketler yapıyoruz. Toplantımızın verimli bir eğitim öğretim yılı olmasını diliyorum” dedi. verilen

1.5 yıl sonra kampüse dönen üniversiteliler: Kurallara kimse uymuyor İlgini çekebilir 1.5 yıl sonra kampüse dönen üniversiteliler: Kurallara kimse uymuyor

HES kodu istanbul Konya Maske Öğrenci Selçuk Üniversitesi YÖK yüz yüze

YÖK Başkanı üniversitelerdeki tedbirleri açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK