25 milyar dolarlık gaz vatandaşı vururMaliyetler katlanıyor faturalar kabaracak

25 milyar dolarlık gaz vatandaşı vururMaliyetler katlanıyor faturalar kabaracak

81
0
PAYLAŞ

25 milyar dolarlık doğalgaz vatandaşları vurdu

25 milyar dolarlık doğalgaz vatandaşları vurdu

Türkiye’nin 3 ülke ile doğalgaz sözleşmeleri bitiyor. Dünya piyasalarında rekor kıran doğalgaz fiyatı, yıllık ithalat maliyetlerinin en az iki katına çıkacağı anlamına gelecek.

25 milyar dolarlık doğalgaz vatandaşları vurdu

Türkiye’nin bazı uzun vadeli doğal gaz ithalat sözleşmeleri bu yıl sona eriyor ve yenilenmesi gerekiyor. En önemli müzakereler Rusya ile. Dünya piyasalarında rekor kıran doğalgaz fiyatları, ödenen faturanın yıllık 25 milyar dolara yükseleceğini gösteriyor. Bu hem cari açığı artırıyor hem de vatandaş elektrik ve doğalgaz için yüzde 100 daha fazla fatura ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca artan enerji maliyetleri nedeniyle tüketim mallarının A’dan Z’ye yükselmesiyle birlikte ekonomik krizle boğuşan vatandaşlar zorlu bir kışla karşı karşıya kalacak.

ETKİLİ OLARAK OLABİLİR

Türkiye yılda ortalama 50 milyar metreküp doğalgaz tüketiyor ve bunun yüzde 99’unu ithal ediyor. EPDK’ya göre Türkiye’nin bu ithalat için ödediği para 12-13 milyar dolar civarında. Ancak bu yıl kuraklık ve kış koşulları nedeniyle tüketimin daha fazla olacağı belirtiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının bu yıl 60 milyar metreküp civarında olacağını söyledi. Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile yapılan 15 milyar metreküplük sözleşmeleri ve 10 milyar metreküplük ek tüketimi hesaplarsanız, yıllık ithalat faturasının en az 25 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Rusya ile hükümetin de gündeminde olan gaz fiyatlarına ilişkin görüşmeler devam ederken, piyasa yeni sözleşmelerin hangi şartlarda imzalanacağını merakla bekliyor.

TÜKETİM DE ARTIYOR

Başta Avrupa ve Çin olmak üzere pandemi sonrası doğalgaz tüketimindeki hızlı artışa dikkat çeken Enerji Uzmanı ve Ata Platform Direktörü Doç. Dr. Volkan Özdemir, uluslararası piyasalarda bin metreküp doğalgazın fiyatının 900 dolara kadar çıktığını söyledi. Sayının bin doları bile geçebileceğini vurgulayan Özdemir, Türkiye’nin de etkileneceğini kaydetti.

Doç. Dr.Volkan Özdemir

Maliyetler artacak, faturalar artacak

Doç. Dr. Volkan Özdemir, yeni sözleşmeler ve spot piyasadan alınan LNG nedeniyle doğalgazın maliyetinin artacağını söyledi. BOTAŞ’ın halihazırda konutlarda kullanılan doğalgazı sübvanse ettiğini ve en az yüzde 25 zararla sattığını söyleyen Özdemir, “Şimdi BOTAŞ doğalgazı pahalı fiyata alacak ve buna yansıyacak. Halihazırda yüzde 25’lik bir kümülatif artış oldu. Tabii ki vatandaş pahalıya tüketecek” dedi.

25 milyar dolarlık doğalgaz vatandaşları vurdu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK