Asgari ücret 2022 ne kadar oldu?

Asgari ücret 2022 ne kadar oldu?

46
0
PAYLAŞ

2022’de asgari ücret ne kadardı?

2022’de asgari ücret ne kadardı?

Asgari ücretin 2022’de ne olacağı belirlendi. Asgari ücret belirleme komisyonunun dördüncü ve son toplantısının ardından asgari ücretin yüzde 50,54 artarak 4.253 net’e yükseldiği açıklandı.

2022'de asgari ücret ne kadardı?

Milyonlarca işçiyi etkileyen asgari ücret belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı asgari ücretini açıkladı. 2022 yılı net asgari ücret 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50,54 oldu. 2022’de asgari ücret 5 bin 4 TL, işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu.

ASGARİ ÜCRETTEN UZAK VERGİLER

Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücrete vergi muafiyeti uygulanıyor. Yeni asgari ücret yönetmeliği ile onlarca yıldır tartışılan bu özlemi daha yeni fark ediyoruz. Önümüzdeki yılın başından itibaren asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisini kaldıracağız. Bu iki verginin kaldırılmasıyla işverenlere 450 TL ek yükten kurtulmuş oluyoruz.

Ülkemizin geleceğini ne Türkiye’nin düşmanları ne de bir avuç meraklısı, yeminli faiz ve kur spekülatörleri belirleyemez. 84 milyon nüfuslu bu ülkenin geleceğini hep birlikte belirleyeceğiz” dedi.

TARAFLARIN BEYANNAMESİ

Asgari ücret belirleme komisyonunun dördüncü toplantısı bugün saat 11.00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşti. Görüşmenin ardından Türk-İş Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Irgat ve TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç açıklamalarda bulundu.

Türkiye Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Halkın beklentisinin uyandığı değerlendirilmektedir” dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. toplantısını gerçekleştirdik. Başkanım Nazmi ve Nurcan Hanım’ın başkanlığında 2022 yılı asgari ücret kararımızı aldık ve bakanımıza sunduk. Gerekli açıklama Sayın Bakanımız tarafından yapılacaktır. Taraflar görüşlerini dile getirdiler. Bazı noktalarda zaten anlaştık. Umarım 2022 tüm çalışanlarımız ve şirketlerimiz için güzel bir yıl olur.”

İLK TOPLANTI 1 ARALIKTA YAPILDI

2022 yılı için asgari ücretin belirlenmesi için Türk-İş başkanlığında asgari ücret belirleme komisyonunun ilk toplantısı 1 Aralık’ta, ikinci toplantısı ise 7 Aralık’ta başladı. Taraflar, işveren sektörünü temsil eden TİSK’in ev sahipliğinde 9 Aralık’ta bir araya geldi.

Toplantılara, işverenleri Türkiye İşveren Sendikası (TİSK) ve çalışanları Türk İş tarafından temsil edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapmaktadır.

İŞÇİLER “EN AZ 4 BİN” İSTİYOR

Asgari ücret görüşmelerinin üçüncü turunun yapıldığı gün, çalışanlar ve işverenler ilk rakamları açıkladı. TÜİK, bu yıl her yıl Komisyon’a sunduğu bireysel işçi için asgari geçim maliyeti hesaplamasını açıklamadı.

Ancak genel müdür Nurcan Önder, TİSK’in geçim seviyesini 3 bin 100, Türk’ün ise 3 bin 900 olarak tahmin ettiğini belirtti.

Henüz 2022 asgari ücret rakamını açıklamayan Türk-İş, bu görüşmenin ardından “en az 4000 TL” istediğini söyledi.

Bu rakamın altına düşen tekliflerin kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Sozcu.com.tr’den alınan bilgiye göre, Türk-İş dün tarafların bir araya geldiği üçüncü toplantısında 3.000 903 TL talep etmedi. Türk-İş Başkanı Atalay 4000 TL’yi zorlamıştı.

DİSK ise net 5 bin 200 TL talep etti.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

2022’de asgari ücret ne kadardı?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK