Asgari ücrette vergileri kaldıran teklif TBMM’ye sunuldu

Asgari ücrette vergileri kaldıran teklif TBMM’ye sunuldu

44
0
PAYLAŞ

Asgari ücret üzerinden alınan vergilerin kaldırılması teklifi Meclis’e sunuldu

Asgari ücret üzerinden alınan vergilerin kaldırılması teklifi Meclis’e sunuldu

Asgari ücret üzerinden damga ve gelir vergisinin kaldırılmasını öngören 13 maddelik yasa tasarısı, AKP milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’na sunuldu.

Asgari ücret üzerinden alınan vergilerin kaldırılması teklifi Meclis'e sunuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı asgari ücretini açıkladı.

2022 yılı net asgari ücret 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50,54 oldu.

TEKLİF TBMM’DE

AKP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu 13 maddelik teklifte, “Giriş Vergisi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması” öngörülüyor.

Çalışanların ekonomik durumlarına katkı sağlamak amacıyla asgari ücret vergiden muaf tutulmakta, gelir vergisinden muaf tutulmakta ve adil vergilendirme ilkesine uygun olarak damga vergisi verilmektedir.

Ayrıca, brüt asgari ücretin üzerindeki çalışanların ücretlerinin vergi indirimi sonucunda net asgari ücretin altında kalmamasını sağlamak için ek bir geçim düzeyi getirilecektir.

Teklif, 2021 yılı gelir tahmininin üzerinde olan genel bütçe gelirleri karşılığında işletme bütçelerine kaynak eklenmesini mümkün kılıyor. Amaç, bütçe dengesini bozmadan kamu hizmetlerinin ihtiyaç duyduğu kaynakların yanı sıra fiili gelirlerin de idari bütçelere eklenmesidir. Yıl boyunca fon tahsisleri, Bütçe Yasası’nın gelir tahminini aşan fazlalık ile sınırlıdır.

Benzer düzenlemeler, büyükşehir belediyeleri ve belediyelere, izin veya ruhsat alarak veya hat kiralayarak toplu taşıma hizmeti veren gerçek ve tüzel kişilere, ulaştırma birliklerine ve kooperatiflere yapılan destek ödemeleri için de geçerlidir.

Bu içerikte; Hatlarda yaşayan kişi sayısı, hattın uzunluğu ve kullanıcı sayısı esas alınarak belirlenebilen hatlarda ücretsiz veya indirimli toplu taşımadan yararlananlara sosyal yardım ödeneği ödenebilir.

ERDOĞAN AÇIKLANDI

2022 yılı için asgari ücret açıklandığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretten alınan vergileri kaldıracağını açıklamıştı. Erdoğan dedi ki:

* Ülkemizde asgari ücret on yıllardır vergiden muaftır. Yeni asgari ücret yönetmeliği ile onlarca yıldır tartışılan bu özlemi daha yeni fark ediyoruz. Önümüzdeki yılın başından itibaren asgari ücret üzerinden gelir vergisi ve damga vergisini kaldıracağız. Bu iki verginin kaldırılmasıyla işverenlere 450 TL ek yükten kurtulmuş oluyoruz.

* Ülkemizin geleceğini ne Türkiye’nin düşmanları, ne de bir avuç meraklısı, yeminli faiz ve kur spekülatörleri belirleyemez. 84 milyonluk bu ülkenin geleceğini hep birlikte belirleyeceğiz.

Bir CHP belediyesi daha asgari ücreti 5.000 TL olarak belirledi. İlgini çekebilir Bir CHP belediyesi daha asgari ücreti 5.000 TL olarak belirledi.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

AKP Asgari Ücret Aydın Büyükşehir Belediyesi CHP Cumhurbaşkanı Faiz Mersin Recep Tayyip Erdoğan TBMM Türkiye

Asgari ücret üzerinden alınan vergilerin kaldırılması teklifi Meclis’e sunuldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK