Av sezonunun yarısında hamsi kayıplara karıştı

Av sezonunun yarısında hamsi kayıplara karıştı

67
0
PAYLAŞ

Hamsi avının yarısı gitti

Hamsi avının yarısı gitti

1 Eylül’de başlayıp 15 Nisan’da sona eren balık avı sezonu neredeyse yarı yarıya sona ererken, sezonun ilk yarısında hamsiler yok oldu. Uskumru tezgahları süslerken, kaybolan hamsi kilosu 50-60 TL’ye satılıyor.

Hamsi avının yarısı gitti

Karadeniz’e giden tekneler istavrit avına yönelirken, Aralık ayının başından beri hamsi avı için beklediklerini bulamıyorlar. Sezon başında özellikle Aralık ayında başlayan hamsi avı önemli ölçüde azalırken, istavrit tezgahları süslüyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Karadeniz’de çok az sayıda tekne yelken açarken, gelen az miktarda balığın fiyatı beklenenden yüksek oldu.

Sezon ortasında ortadan kaybolan hamsi ile son haftalarda fiyatı yükselmeye devam eden hamsi, bugünden itibaren Trabzon’da kilosu 50-60 TL’ye satılıyor.

“GÜRCİSTAN’DAN BEKLİYORUZ”

Balıkçılardan İlhan Özbayrak, sezonun yarısı olmasına rağmen hamsi olmadığını belirterek, “Hamsi henüz hazır değil. Çok az olduğu için pahalıya alıyoruz bu yüzden ağırlığını 50 TL’ye satmak zorunda kalıyoruz. Kötü hava nedeniyle pek çok tekne dışarı çıkamadı. Hamsi yoksa istavrit gelir ve kötü hava nedeniyle bugün 20 TL’ye istavrit satarız. Sezon iyi başladı ama hamsiler aniden kesilince işlerimiz de etkilendi. Sezonun yarısı olmasına rağmen hamsi yok. Yılbaşından sonra Gürcü tarafından hamsinin gelmesini bekliyoruz” dedi.

Balıkçılardan Ahmet Çoğalmış, “Bugün hava kötü olduğu için balık azdı. Sezona at sopalarıyla başladık ve şimdi at sopalarıyla devam ediyor.”

Çoğalmış, “Hamsi ağırlığı 50-60 TL arasında değişiyor. Uskumru 20 çay kaşığı, mezgit 80-150 çay kaşığı. Kötü hava nedeniyle birkaç teknenin yelken açmasıyla daha az balık geldi ve fiyatlar yükseldi “dedi.

SEZONUN EN YÜKSEK FİYATI

Balıkçılardan Mehmet Can Örseloğlu, balık sıkıntısı nedeniyle bu aralar sezonun en pahalı balığını sattıklarını söyledi:

“Fırtınada balık bittiğinde fiyatlar kaçınılmaz olarak yükseldi. Stöcker şu anda stantları dekore ediyor ve kilosu 20 TL. Şu anda hamsilerin çuval yaktığını söyleyebiliriz, 50 TL’de ağırlığı çok hafif olduğu için fiyatı da yüksek. Şimdi yılbaşından sonra Gürcistan’dan gelecek hamsilere bakalım. Umudumuzu hiç kaybetmedik inşallah bol balık olur. Balık fiyatları günden güne değiştiği için vatandaşa şu anda fiyatı söyleyemeyiz. Levrek 90 TL, somon 75 TL, çipura 65-70 TL, barbunya 50-70-75 TL, istavrit 15-20 TL, mezgit 60-80 TL, allis shad 30-50 TL. Dolayısıyla sezonun en yüksek fiyatları olan bu günlerde fiyatların biraz cep yaktığını söyleyebiliriz.”
HA
Hamsi avı dibe vurdu, fiyat 6 kat arttı İlgini çekebilir Hamsi avı dibe vurdu, fiyat 6 kat arttı

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Hamsi avının yarısı gitti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK