Avrupa enerji piyasasında deprem sürüyor: Fiyatlara nükleer darbesi

Avrupa enerji piyasasında deprem sürüyor: Fiyatlara nükleer darbesi

71
0
PAYLAŞ

Avrupa enerji piyasasında deprem devam ediyor: Fiyatlara nükleer darbe

Avrupa enerji piyasasında deprem devam ediyor: Fiyatlara nükleer darbe

Avrupa’da doğalgaz fiyatları Rusya’nın arz darboğazları nedeniyle yükselirken, kışın soğuk geçeceği beklentisi ve Fransa’da nükleer santrallerin beklenmedik şekilde kapanması fiyatları yeniden yükseltti.

Avrupa enerji piyasasında deprem devam ediyor: Fiyatlara nükleer darbe

Avrupa’da enerji piyasası için zor bir dönemde soğuk bir hava bekleniyor. Soğuk hava nedeniyle enerji fiyatları yeni rekorlar kırabilir.

Almanya’nın Nord Stream 2’yi reddetmesi, Fransa’daki beklenmedik nükleer kesintiler ve kıta genelinde endişe verici derecede düşük stok seviyeleri, elektrik ve gaz fiyatları bu hafta yeni rekorlar kırdı. Rusya’nın arzı artırmaya karar vermesiyle doğal gaz fiyatları Cuma günü hafifçe düştü, ancak fiyatlar hala çok yüksek.

Pazar araştırma şirketi Enappsys Ltd. analisti Jean-Paul Harreman, “Enerji piyasasındaki stresi yalnızca ılık bir kış azaltabilir” diyor.

YENİ KAYITLAR

Bu hafta, Hollanda’da Ocak vadeli işlem sözleşmeleri için doğalgaz fiyatları 1.000 metreküp başına 1.500 Euro’yu aştı. Rekorun ardından, Rusya’nın arz artışının açıklanmasıyla doğalgaz fiyatları kısmen düştü, ancak yine de bir önceki haftaya göre yüzde 30 daha yüksek.

Maxar Technologies hava tahminine göre, sıcaklıklar Aralık ayının geri kalanında mevsimsel ortalamanın altında kalacak. Ayrıca ortalamanın altındaki sıcaklıklar Ocak ayına kadar devam edecek. En yüksek doğalgaz tüketimi genellikle Ocak ve Şubat aylarında olmaktadır. Analistler, sıcaklıkların normalin birkaç derece altına düşmesi halinde enerji piyasasının bu yıl çökmesi için yeterli olacağını söylüyor.

NÜKLEER DARBE

Kötü havalarda, enerji krizine bir darbe daha Fransa’dan geldi. Fransa’da elektrik dağıtımcısı Electricite de France, Chooz’daki iki nükleer reaktörünü kapatmaya hazırlanıyor. Şirket, Civaux’daki iki reaktörünün kapatılmasını bahara kadar uzattı. Bloomberg’e göre, Fransa’nın nükleer kapasitesinin yaklaşık üçte biri Ocak ayının başında hizmet dışı bırakılacak.

Fransa genellikle yoğun zamanlarda komşularına elektrik ihraç ederdi. Bununla birlikte, elektrik ithalatı şu anda gündemde ve Avrupa genelinde fiyatları yukarı çekmesi muhtemel. Alman nükleer santrallerinin üçü de bu yılın sonunda kapatılacak ve kışın en soğuk döneminde faaliyette olmayacak.

KISITLAMALAR ENERJİ TÜKETİMİNİ AZALTIR

Aurora Energy Research Başkanı Hanns Koenig, “Gaz tüketimi artacak ve bu, gaz depolama tankları boşaldığında kış sonuna doğru ciddi bir sorun haline gelebilir” diyor.

Ancak işletmeleri ve fabrikaları kapatan yaygın koronavirüs karantinaları, enerji tüketimini azaltarak bu zorluğun hafifletilmesine yardımcı olabilir. 2020’de sokağa çıkma yasağının zirvesinde, Avrupa’nın bazı bölgelerinde elektrik talebi yaklaşık yüzde 20 düştü.

BELLEK SEVİYELERİ

Bu arada, Avrupa’daki gaz depolama seviyeleri yılın bu zamanı için hiç olmadığı kadar düşük. Gaz piyasası, fiyatların ve stokların zorlu bir kış için umut verici görünmesiyle Temmuz ayından bu yana en yüksek haftalık kazancını kaydetti.

Rus enerji şirketi Gazprom, en son ihalelerinde, arka arkaya ikinci kez Belarus ve Polonya üzerinden önemli bir gaz boru hattında Almanya’ya yer ayırmadı. Rusya’nın gaz ihracatı mevcut seviyede kalırsa, Avrupa’nın çöp sahaları Mart sonunda bir önceki yıla göre yüzde 15 daha az dolu olacak.

KAPALI BİTKİLER

Enerji piyasasındaki sorunlar diğer sektörleri de etkiliyor. Dünyanın önde gelen çinko üreticilerinden Nyrstar, Ocak ayının ilk haftasında artan elektrik fiyatları nedeniyle Fransa’daki bir tesisinde üretimi durdurma kararı aldı.

Enerji fiyatları da enflasyonu tetikliyor. Avrupa Merkez Bankası, 2022 için yüzde 3,2 enflasyon tahmin ediyor. Enflasyondaki artışın üçte ikisi yükselen enerji fiyatlarına bağlanabilir.

Pakistan'da doğalgaz boru hattında patlama: 12 ölü, 12 yaralı İlgini çekebilir Pakistan’da doğalgaz boru hattında patlama: 12 ölü, 12 yaralı Enerji Bakanı: İlgini çekebilir Enerji Bakanı: “Çiftçi artık kendi elektriğini üretebilir”

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Avrupa enerji piyasasında deprem devam ediyor: Fiyatlara nükleer darbe

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK