Avrupa’da doğalgaz krizi: İngiltere enerji şirketlerine kredi sağlayacak

Avrupa’da doğalgaz krizi: İngiltere enerji şirketlerine kredi sağlayacak

107
0
PAYLAŞ

Avrupa’da gaz krizi: İngiltere enerji şirketlerine kredi sağlıyor

Avrupa’da gaz krizi: İngiltere enerji şirketlerine kredi sağlıyor

Avrupa’da gaz arzı darboğazı devam ederken, İngiltere, fiyatlardaki sert artışın ardından enerji şirketlerine kredi vermeyi planlıyor. Norveç, Avrupa’ya doğalgaz ihracatını artıracak.

Avrupa'da gaz krizi: İngiltere enerji şirketlerine kredi sağlıyor

İngiltere, toptan gaz fiyatlarındaki artışın ardından enerji şirketlerine devlet kredisi vermeyi planlıyor.

İngiltere’deki büyük doğal gaz dağıtım şirketleri, artan gaz fiyatlarının ardından iflas eden dağıtım şirketlerinin müşterilerine hizmet vermek için devletten yardım istedi.

EK FİYAT ARTIŞI

Avrupa’da toptan gaz fiyatları son aylarda keskin bir şekilde arttı. Ekonomilerin koronavirüs salgınından toparlanmasıyla Avrupa’ya doğal gaz teslimatlarının azalması ve Asya ülkelerinden gelen yüksek sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebi fiyat artışında etkili oldu.

Doğal gaz tedarik zincirindeki darboğaz, büyük et fabrikalarında kullanılan karbondioksit gibi enerji sektörüyle doğrudan ilgisi olmayan kimyasalların üretimini de sekteye uğrattı.

“HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ”

İngiltere Ticaret, Enerji ve Sanayi Bakanı Kwasi Kwarteng, geçtiğimiz haftalarda doğalgaz fiyatlarındaki artışın dört dağıtım şirketinin ticaretini durdurmasına neden olduğu için Cumartesi günü National Grid, Centrica, EDF ve düzenleyici Ofgem ile acil bir toplantı yaptı.

Kwarteng, Twitter’da “Bir tedarikçi başarısız olursa, Ofgem müşterilerin gaz ve elektriğe kesintisiz erişime sahip olmaya devam etmesini sağlayacaktır” dedi.

Kwarteng, “Son tedarikçi teslimat yapamazsa, Ofgem ve hükümet özel bir temsilci atayacak. “Amaç, şirket kurtarılana veya müşteriler yeni tedarikçilere geçene kadar müşterilere hizmet vermeye devam etmektir.”

BBC, hükümetin devlet destekli krediler sağlayarak şirketleri iflastan kurtarmayı planladığını bildirdi.

NORVEÇ İHRACATI ARTIRACAK

Bu arada, enerji krizi nedeniyle Avrupa’daki arz darboğazı nedeniyle doğalgaz fiyatlarında yaşanan keskin yükselişin ardından Norveç’in Avrupa ülkelerine olan doğalgaz ihracatını artıracağı açıklandı.

Buna göre, Norveç hükümeti, kamu enerji şirketi Equinor’un önümüzdeki 12 ay içinde iki açık deniz sahasından gaz ihracatını artırmasına izin verecek.

Rus Gazprom’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci doğal gaz tedarikçisi olan Equinor, hükümetin 1 Ekim’den itibaren Trol ve Oseberg sahalarından yapılan doğal gaz ihracatında toplam 2 milyar metreküp artışa izin verdiğini açıkladı.

Bu artış, Norveç’in yıllık doğalgaz ihracatının yaklaşık yüzde 2’sine tekabül ediyor.

Avrupa doğalgaz fiyatlarının bir göstergesi olan Hollanda doğalgaz vadeli işlem fiyatları, yılbaşına göre yüzde 200’ün üzerinde artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. (REUTERS)

Doğal gaz fiyatları Avrupa'yı sallıyor: elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor İlgini çekebilir Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor Enerji krizi fiyatların yükselmesine neden oluyor: Almanya'nın üretici enflasyonu 47 yılın zirvesine ulaştı İlgini çekebilir Enerji krizi fiyatların yükselmesine neden oluyor: Almanya’nın üretici enflasyonu 47 yılın zirvesine ulaştı

Avrupa’da gaz krizi: İngiltere enerji şirketlerine kredi sağlıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK