Bakan Nebati kira hesabını nasıl yaptı?

Bakan Nebati kira hesabını nasıl yaptı?

153
0
PAYLAŞ

Bakan Nabati kirayı nasıl hesapladı?

Bakan Nabati kirayı nasıl hesapladı?

Avrupa ile Türkiye arasındaki asgari ücret ve kirayı karşılaştıran Maliye Bakanı Nebati, Türkiye’de ortalama kira fiyatının 1261 TL olduğunu söyledi. Karşılaştırmada tutarsızlıklar belirgin olsa da, araştırmalar sayıların büyük ölçüde değiştiğini göstermektedir.

Bakan Nabati kirayı nasıl hesapladı?

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerindeki asgari ücret ve kiraları Türkiye ile karşılaştırdı.

Ancak karşılaştırmada ciddi tutarsızlıklar bulundu.

Nebati, “Berlin’de asgari ücret 1585 avro iken, şehir merkezinde kira 1969 avro iken, Amsterdam’da 1701 avro, 2 bin 622 avro ücret var; Şehir merkezinde 4 bin 250 lira 40 kuruş, kira 1.261 lira” dedi.

TÜRKİYE’DE 2021’DE 2022’DEN İTİBAREN AVRUPA RAKAMLARI

Bakan Nabati’nin yaptığı karşılaştırmada göze çarpan ilk tutarsızlık, Avrupa’da asgari ücretler için 2021 rakamlarını, Türkiye için ise 2022 rakamını kullanmasıydı.

Türkiye’de 2022 yılı asgari ücreti ile 2021 yılı kira bedeli karşılaştırılmıştır.

ZİRVEDEN AVRUPA RAKAMLARI, TÜRKİYE ORTALAMASI

Nabati, kira seviyesi için Avrupa’nın en pahalı şehirlerinin orta bölgelerinden örnekler verirken, TÜİK’in açıkladığı Türkiye ortalama kira fiyatını verdi.

TÜİK’e göre ülke genelinde kira ortalaması geçen yılın aynı ayına göre Kasım ayında yüzde 13 artarak 1261 TL oldu.

TÜİK sayısının da yüksek enflasyonla birlikte 2022 yılında önemli ölçüde artması muhtemeldir.

İSTANBUL’DA KİRA ARTIŞI YÜZDE 80’E DAYANIKLI

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (Betam) tarafından sahibinden.com’dan alınan verilere göre yapılan hesaplamaya göre, Türkiye’de Kasım ayında ortalama kira artışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 63,7 oldu.

Antalya yüzde 79,2 yıllık kira artış oranı ile ilk sırada yer alırken, İstanbul yüzde 78,8 ile ikinci sırada yer alıyor. Ankara’da bu oran yüzde 62, İzmir’de yüzde 50 oldu.

Diğer kıyı illerinden Mersin’de kira artışı yüzde 75 iken Muğla’da yüzde 71,8 oldu.

Yani Türkiye’de 100 metrekarelik bir evin ortalama kirası 2500 TL iken İstanbul’da 3800’e ulaştı, bu rakamlar Ankara’da 1800 TL, Zmir’de 2500 TL oldu.

Yeni rekorlar dolar ve euro cinsinden geliyor İlgini çekebilir Yeni rekorlar dolar ve euro cinsinden geliyor Kripto ve ABD borsalarında Fed depremi İlgini çekebilir Kripto ve ABD borsalarında Fed depremi Altın fiyatında yeni rekor İlgini çekebilir Altın fiyatında yeni rekor

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Bakan Nabati kirayı nasıl hesapladı?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK