Bakan Varank’tan ÖTV zammı açıklaması

Bakan Varank’tan ÖTV zammı açıklaması

72
0
PAYLAŞ

Bakan Varank’tan ÖTV göçü açıklaması

Bakan Varank’tan ÖTV göçü açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli otomobillerde ÖTV artışına ilişkin şunları söyledi: Tabii ki ister KDV ister ÖTV, ihtiyaç varsa.”

Bakan Varank'tan ÖTV göçü açıklaması

Yerli otomobil standında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, ifadesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazeteciler: “Yerli araçları desteklemek için elektrikli araçlarda ÖTV’yi artırmak stratejik miydi?” Varank, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Orada hareketin özel olarak ithal edilen lüks otomobiller yönünde bir ayağı vardı. Maalesef çok lüks arabaları daha uygun fiyatlarla Türkiye’ye getirmeye çalışanlar oldu, buna yönelik bir hamleydi. Vergi uygulamamızı ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve sektörlere yol gösterici olarak tasarladığımızı söylemeye gerek yok. Tabii ki ister KDV ister ÖTV olsun, ihtiyaç karşılanırsa.

Bildiğiniz gibi pandemi döneminde satış vergisinde çok ciddi indirimler yaptık. Bu düşünceyle Maliye ve Maliye Bakanlığımız sektörü bloke etmek ya da Türkiye’de çok fazla ithal ve lüks otomobil satmak istemiyor. Tabii ki bu dengeyi sağlamak için önümüzdeki dönemde bu uygulamaların revize edilmesi yönünde çalışmalar var” dedi. (DHA)

Bakanlık, ÖTV indiriminin fiyatları düşürmediği yönündeki şikayetlere yanıt verdi. İlgini çekebilir Bakanlık, ÖTV indiriminin fiyatları düşürmediği yönündeki şikayetlere yanıt verdi. Sanayicilerin ÖTV'nin gözden geçirilmesini talep etmesiyle beyaz eşya satışları düştü İlgini çekebilir Sanayicilerin ÖTV’nin gözden geçirilmesini talep etmesiyle beyaz eşya satışları düştü

Bakan Varank’tan ÖTV göçü açıklaması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK