Berlin’de kira krizine kamulaştırma çözümü: Referanduma gidiliyor

Berlin’de kira krizine kamulaştırma çözümü: Referanduma gidiliyor

101
0
PAYLAŞ

Berlin’deki kira krizine kamulaştırma çözümü: Referandum sürüyor

Berlin’deki kira krizine kamulaştırma çözümü: Referandum sürüyor

Kiralık konut krizi yaşayan şehirlerden biri olan Berlin’de özel sermaye şirketlerinin elindeki evlerin kamulaştırılmasına ilişkin referandum yapılacak. 26 Eylül’de Berlin, Federal Meclis ve Landtag seçimlerinde 200.000 kat mülkiyetinin kamulaştırılmasına oy verecek.

Berlin'deki kira krizine kamulaştırma çözümü: Referandum sürüyor

Küresel konut piyasasındaki sorunlar en çok kiracıları düşük ev sahipliği oranlarına sahip ülkelerde vurdu.

Türkiye’de son haftalarda en çok tartışılan konulardan biri olan fahiş kira artışlarıyla ilgili olarak dünyanın bazı şehirlerinde çeşitli çözümler getiriliyor.

Uzun yıllardır kiralık daire sorununun yaşandığı Almanya’nın başkenti Berlin’de dairelerin özel sermaye şirketleri tarafından kamulaştırılması gündeme geldi. 200.000 şirkete ait konutun kamulaştırılması için 26 Eylül’de referandum yapılacak.

DÜŞÜK EMLAK FAYDALARI, KİRA ARTIŞ ORANI ENFLASYONUN 9 KATI

Ev sahipliği oranının çok düşük olduğu Berlin’de toplam 1,9 milyon dairenin yaklaşık 1,6 milyonu kiralandı. Almanya’nın en büyük emlak bankalarından biri olan Berlin Hyp’in raporuna göre 2018 yılında yıllık kira artışı %16,4 oldu. Almanya’da bu yıl enflasyon yüzde 1,9 oldu.

200.000’den fazla Berlin dairesi, yatırım fonları ve özel sermaye şirketlerinin elinde.

Emlak şirketi Deutsche Wohnen, Berlin’de 110.000’den fazla daireye sahiptir. Kamulaştıranların referandum sloganı “Deutsche Wohnen’i kamulaştır” idi.

26 Eylül’de Berlinliler, Bundestag ve Landtag seçimlerinin yanı sıra konutların kamulaştırılması için oy kullanacaklar.

FİYAT DÖNEMİ KARARI 2020 YILINDA YAPILDI

Berlin’de eyalet hükümeti uzun yıllardır kira krizine bir çözüm bulmak için çalışıyor. Kentte daha önce kira fiyatlarını donduran eyalet hükümeti, Anayasa Mahkemesi’nin önündeki engelle karşılaştı.

2020 yılında konut sıkıntısının hüküm sürdüğü kentte Danıştay, kira artışını 2025 yılına kadar dondurma kararı aldı. Karara göre, kira artışının 2025 yılından sonra yıllık enflasyon oranını geçmemesi gerekiyor.

KARAR İPTAL EDİLDİ

SPD, Sol Parti ve Yeşiller koalisyonu tarafından yönetilen eyalette, uygulama sadece bir yıl sürdü, bu da kiracıları heyecanlandırıyor. Liberal Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ne dava açmasının ardından mahkeme, bu yılın Nisan ayında kararı anayasaya aykırı bularak bozdu.

Kararın ardından kentteki protestolar devam ediyor.

Berlin’deki protestolardan bir görüntü. “Konut hakkı bir insan hakkıdır” pankartı

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Berlin’de inşaat şirketlerinden evlerin kamulaştırılması gündemdeyken, Türkiye’de kiralık konut sektörünün şirketlere devredilmesi planlanıyor.

Son gelen haberlere göre kiralık konut krizi yaşayan Türkiye’de inşaat firmalarının kiralık daire üretmesi için çalışmalar yapılıyor. Devam eden çalışmalara göre yeni kiralık evler büyük emlak şirketlerine ait olacak.

Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün müdür?  İşte dünyadan örnekler İlgini çekebilir Devletin yükselen kira fiyatlarına müdahale etmesi mümkün müdür? İşte dünyadan örnekler Kiralık konut krizinde 'ev sahibi' düzenlemesi İlgini çekebilir Kiralık konut krizinde ‘ev sahibi’ düzenlemesi

Berlin’deki kira krizine kamulaştırma çözümü: Referandum sürüyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK