Beyaz eşya satışları düştü, sanayiciler ÖTV’nin gözden geçirilmesini istedi

Beyaz eşya satışları düştü, sanayiciler ÖTV’nin gözden geçirilmesini istedi

78
0
PAYLAŞ

Sanayicilerin ÖTV’nin gözden geçirilmesini talep etmesiyle beyaz eşya satışları düştü

Beyaz eşya satışları düştü, sanayiciler ÖTV’nin gözden geçirilmesini istedi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre Ağustos ayında beyaz eşya satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düştü. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer tarafından yapılan açıklamada ÖTV ve ek vergilerin gözden geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

Beyaz eşya satışları düştü, sanayiciler ÖTV'nin gözden geçirilmesini istedi

Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden TÜRKBESD, Ağustos ayı beyaz eşya satışlarını açıkladı.

Satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 düşerken, TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer ÖTV ve ek vergilerin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

İLK SEKİZ AYDA YÜZDE 26 ARTTI

Verilere göre, yurt içi satışlar ve ihracat dahil toplam satışlar 2021 yılının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %26 artarak 22 milyon 632 bin 513 adet olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında makroekonomik çerçeve ve yüksek baz etkisinin etkisiyle yurt içi satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düşerken, ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı. Ağustos ayında Almanya ve yurtdışındaki toplam satışlar yüzde 9 arttı.

VERGİLER İNCELENMELİ

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer yaptığı yazılı açıklamada ÖTV ve ek vergilerin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Dicer dedi ki:

“Mevcut koşullar nedeniyle önümüzdeki dönemde hijyen önlemlerine ve aşılara azami özeni göstererek çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Bu süreçte devletimizin her türlü desteği son derece değerlidir. Ar-Ge teşviklerinin sağlanması, ek vergilerin ve ÖTV’nin gözden geçirilmesi, uluslararası rekabet gücümüzü korumak için önemlidir.

Çin, stratejisinde önemli bir değişiklik yaptı; Nihai ürün üreticilerini desteklemek için çeliğe yönelik ihracat teşviklerinin kaldırılması ve iç piyasadaki kapasitelerin daha yoğun kullanılması gerekmektedir. Rusya’da da benzer bir yaklaşım sergileyerek çeliğe ihracat vergisi getirdi.”

Bursalı sanayicilerin doğalgaz artışına tepkisi İlgini çekebilir Bursalı sanayicilerin doğalgaz artışına tepkisi Bakanlık, ÖTV indiriminin fiyatları düşürmediği yönündeki şikayetlere yanıt verdi. İlgini çekebilir Bakanlık, ÖTV indiriminin fiyatları düşürmediği yönündeki şikayetlere yanıt verdi.

Beyaz eşya satışları düştü, sanayiciler ÖTV’nin gözden geçirilmesini istedi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK