Borsada satışlar sürebilir büyükler dikkatle izlenmeli

Borsada satışlar sürebilir büyükler dikkatle izlenmeli

72
0
PAYLAŞ

Satış borsada gerçekleşebilir, büyükler yakından izlenmeli

Satış borsada gerçekleşebilir, büyükler yakından izlenmeli

Son dönemde dolardaki yükselişle birlikte hızlı yükselen İstanbul Borsa’da haftanın son gününde tüm endeksler kırmızıya boyandı. BIST 100 endeksi günü %8,52 devalüasyonla 2.084 puandan kapattı.

Satış borsada gerçekleşebilir, büyükler yakından izlenmeli

Reuters News’e göre, Bankacılık Otoritesi (BDDK), günün sonunda sert satışların etkili olduğu banka öz sermaye oranları hakkında bir çalışma yürüttü. Ancak analistler, yurt dışından gelen bazı spekülatif haberlerin de panik satışlarına yol açtığını söyledi. Bu sert düşüşün ardından TL’de kalmanın verdiği zararı telafi etmeye çalışan bireysel yatırımcının yapacağı şey hem döviz kurlarını hem de hisse senetlerinin performansını belirleyecek. Analistler, önde gelen şirketlerin yer aldığı BİST 30’un bu hafta başında dikkatle takip edilmesi gerektiğini öne sürüyor.

ZİRVEYİ GÖRMEK ZOR

Noor Sermaye Piyasası Araştırma Birimi Müdürü Arzu Toktay, TL’nin dolar karşısındaki değer kaybının son 5 günde yüzde 15,43’e ulaştığını ve bunun piyasalarda endişeye yol açtığını belirterek, Üretici fiyatlarındaki yükselişin bir süredir devam ettiğini söyledi. , öne çıktı. Toktay, “TCMB’nin 6 milyar dolara yakın doğrudan satış müdahalesi piyasada işe yaramadı ve bankanın yakın gelecekte TL devalüasyonunu önlemek için yeni tedbirler alacağına dair beklentiler arttı. “Haftanın ilk iki işlem gününde satışların devam edebileceğini ifade eden Toktay’a göre kısa vadede 1950-2025 aralığında destek bulamayan BİST 100 için bu hafta da olumsuz olabilir. Ancak Toktay, dengelemenin bir yolu olduğunu söyledi: “Bu senaryoda 2.175 seviyesi yeniden denenebilir. Ancak 2.400’ün üzerinde kapanış fiyatları görmezsek, bu yıl yeni zirveler zor olacak.”

“Serbest piyasadan sapmayacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ekonomik durum nedeniyle olağanüstü hal ilan edilebileceği iddialarına ilişkin yorumda bulundu. Bütçe görüşmelerinin son gününde Meclis’te bir konuşma yapan Oktay, iddiaları yalanlayarak, “Bütün adımlarımızı serbest piyasa ekonomisi ve mali özgürlük ilkesine tam uyum içinde atacağız. Mali özgürlüğe aykırı bir önerge gündemimizde olamaz ve olmayacaktır. Bu genel sloganımıza zarar verecek hiçbir uygulama olamaz” dedi.

Cuma günü olanlar araştırılmalı

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Tuğberk Çitilci, Cuma günkü spekülatif haberlerin borsada panik havası yarattığını ve Cuma günkü olayların düzenleyiciler tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Çitilci, belirsizlik devam ederse panik ortamının yeniden tetiklenebileceğini belirterek, “Borsadan rahatsız olanlar dövize gidiyor. Yatırımcıların halka arz edilmesi gerekiyor” dedi. Pazartesi günü açılışı izlediği sırada önde gelen şirketlerin yer aldığı BİST 30 endeksinin referans alınması gerektiğini söyleyen Çitilci, “Çünkü büyük Kağıtlar referans noktasıdır. Haftayı 2.298 puanla kapatan Endeks 30’da 2.200 puan seviyesi önemli” dedi.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Satış borsada gerçekleşebilir, büyükler yakından izlenmeli

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK