Büro Memur-Sen’den kamu görevlileri için ek zam protokolü talebi

Büro Memur-Sen’den kamu görevlileri için ek zam protokolü talebi

60
0
PAYLAŞ

Memur-Sen Bürosu’ndan kamu görevlileri için ek tutanak zammı talebi

Memur-Sen Bürosu’ndan kamu görevlileri için ek tutanak zammı talebi

Memur-Sen Ofisi Başkanı Yusuf Yazgan, 2022’de belirlenen asgari ücretin ardından en düşük memur maaşının asgari ücretin altında kaldığını belirterek, memurlar için ek ücret artışı protokolü getirilmesi çağrısında bulundu.

Memur-Sen Bürosu'ndan kamu görevlileri için ek tutanak zammı talebi

Memur-sen ofis başkanı Yusuf Yazgan, 2022’de memur maaşlarının artırılmasına yönelik ek protokolün uygulanması çağrısında bulundu.

Yazgan, 2022 yılı asgari ücretin açıklanmasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Memurlar için ek ücret artışı protokolü uygulanması çağrısında bulunan Yazgan, “Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik artış toplum adına bizleri mutlu etti. Öte yandan, en düşük memur maaşının asgari ücretin altına düşmesi, memurlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz etkiliyor.

“Ancak asgari ücret artışı onlar için bir umut oldu ve bu yönde büyük bir beklenti var” diyen Yazgan, “Ek bir zam protokolü yapılarak bu açığın kapatılmasını talep ediyoruz. Sadık kalıyoruz. ve umarız işverenimiz olan devletimiz bunu dikkate alır.”

‘VERGİ YÜKÜ KALDIRILMALI’

Yazgan, gelir kayıplarındaki artışa da dikkat çekti.

Yazgan, “Kamu çalışanları ve özellikle sözleşmeli çalışanların büyük vergi şikayetleri var” diyen Yazgan, şöyle devam etti:

“Sözleşmeli personelin toplam brüt sözleşmeli ücretleri tahakkuk matrahına dahil edildiğinde, vergi dilimleri yıl içinde yüzde 15’ten yüzde 27’ye çıkarılıyor. Belirtilen artış bu vergi kayıplarını kapsamamaktadır.

Ocak ayı maaşlarıyla karşılaştırıldığında, bu alandaki çalışanlar yılın son 5 ayında yüzde 20 ve yüzde 27 vergi dilimlerine girmekten ciddi bir gelir kaybı yaşıyor. Memurların üzerindeki bu vergi yükü üstlenilmelidir. Vergiyle ilgili maaşı yıl içinde düşmemelidir. Vergi yüküne yılın son aylarında zamanında ödenmeyen enflasyonun neden olduğu enflasyon kaybını da eklersek, memur maaşlarında da ciddi bir kayıp var.

Bu zor ekonomik koşullarda sabit ücretle geçim mücadelesi veren memurlar, Ocak ayında yıl sonunda temel ücretlerini aynı ücretle karşılayamazken, ek bir vergi yükü oluşmakta ve mağduriyet sonrası mağduriyet yaşanmaktadır.

4B taşeron işçilerinin yıl içinde vergiden dolayı ücret kaybı yaşamaması için reforma ihtiyaç var.”

ASGARİ ÜCRETE KADAR VERGİ MUAFİYETİ Vurgusu

Yazgan, mağduriyetlerin giderilmesi için reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi ve şu taleplerde bulundu:

“Bu nedenle, tüm kamu sektörü çalışanlarının, özellikle 4B sözleşmeli çalışanlarının yıl içinde vergilendirme nedeniyle ücret kaybı yaşamaması için reforma ihtiyaç var.

Öncelikle tüm memur maaşlarına asgari ücrete kadar vergi muafiyeti getirilmesi, bunun mümkün olmaması halinde ise yıllık vergi dilimine tekabül eden gelir vergisi matrahının 24 binden artırılması talep edilmektedir. 2022 için yüzde 20, en az 60.000’e ve tüm maaşlı çalışanlar için yüzde 27’lik vergi sınırını kaldırın. Bu bizim yaptığımız şey.” (İHA)

TÜRKONFED'den asgari ücret çıkışı İlgini çekebilir TÜRKONFED’den asgari ücret çıkışı Dolar 17'yi aştı ve merkez müdahale etti İlgini çekebilir Dolar 17’yi aştı ve merkez müdahale etti

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Memur-Sen Bürosu’ndan kamu görevlileri için ek tutanak zammı talebi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK