CHP’li Hamzaçebi’den ‘ek bütçe’ çağrısı

CHP’li Hamzaçebi’den ‘ek bütçe’ çağrısı

60
0
PAYLAŞ

Hamzaçebi’nin “Ek Bütçesi”. CHP tarafından

Hamzaçebi’nin “Ek Bütçesi”. CHP tarafından

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, “Bu bütçe kabul edilmiş görünüyor ama ondan sonra ek bütçe teklifi sunulmalı ve bu bütçe kanunu ve gelir tabloları yeni rakamlara göre yeniden düzenlenmeli” dedi.

Hamzaçebi'nin “Ek Bütçesi”.  CHP tarafından

2022 yılı bütçe görüşmelerinin son gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un başkanlığında toplandı. CHP grubu adına CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 2022 için enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğunu belirtirken; Ancak artık bu hedefin çöktüğünü belirterek şunları söyledi:

* Bu bütçe geçilmiş görünüyor; ancak bundan sonra ek bütçe teklifi sunulmalı ve bu bütçe kanunu ve gelir tabloları hızla yeni rakamlara göre yeniden düzenlenmelidir.

* Türkiye ekonomisi 2017’den bu yana çift haneli enflasyon yaşıyor. Enflasyon şimdi yüzde 20’nin üzerine çıktı. TÜİK’ten bastırılan enflasyon rakamları bile bu gerçeği gizlemeye yetmiyor.

İkincisi, enflasyonun düşmesi beklenmiyor; tam tersine enflasyon yükselir.

* Üçüncü şahıs; Türkiye ekonomisi sürdürülebilir, yüksek büyüme ortamına sahip değil. Türkiye ekonomisi, yüzde 4-4,5’lik büyüme potansiyelini gerçekleştirmekten henüz çok uzak bir ekonomik durumda. Şu anda milli gelirimiz 2008 yılına kadar geriledi.

“KATILMAMAKTA DA İYİ OLUN”

Merkez bankasının faiz indirimine gittiğini hatırlatan Hamzaçebi, şu ifadeleri kullanıyor:

* Faiz oranı 19’dan 14’e düşürüldü. Tüketici kredisi faizleri 1,5 puan, taşıt kredisi faizleri yükseldi. Faiz oranı düşerse, tüm faiz oranlarının düşeceğini biliyor musunuz? Öyle bir şey yok.

* Ticari kredi faiz oranları düşmüş; ama sadece 2,5 puan. Vatandaş ne yapar? Krediyi alıyor, ihtiyaç kredisi de olsa alıyor, alıyor, dolarla; sana güvenmiyor. Şimdi BDDK bir açıklama yaptı; “Onları inceleyeceğiz.” Yasal bir yetkisi yoktur. Bir vatandaş bankaya gidip “kredi alabilirim” derse, banka “nerede kullanacaksın” der mi?

* Yani bir şirket gitti, ticari kredi alacak, alacak ve dolara yatırım yapacak. Hatta bu ticaret şirketlerinin dolar mevduatları da artıyor. Merkez bankası faiz oranlarını düşürünce Hazine’nin borçlanma maliyetleri yükseldi. Merkez bankası faiz oranı yüzde 19 olurken, mevduat faizi yüzde 17,5; altında.

* Neden? Enflasyon altında mevduat oranı. Şimdi merkez bankası kilit faiz oranını düşürdü. Mevduat oranı nedir? yüzde 14,5’e; Bir aylık sabit depozitodan bahsediyorum, diğerleri için durum daha da kötü.

* Şimdi bankalar vatandaşın faizini azaltıyor, bu milyonlarca vatandaş 10 bin lira, 20 bin lira, 30 bin lira onlara enflasyonun altında faiz veriyor, bankalar aldıkları parayı yüzde 14,5 ve yüzde 22,70 ile devlet hazinesine yatırılan mevduat. Katılmasak bile bu bütçenin iyi olmasını isterim. verilmiş

NATO'nun 2022 askeri bütçesi açıklandı İlgini çekebilir NATO’nun 2022 askeri bütçesi açıklandı

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Banka büyümesi CHP Dolar enflasyonu Euro faiz oranı tüketici kredisi İstanbul Meclis Merkez Bankası Mustafa Şentop NATO Meclisi Türkiye

Hamzaçebi’nin “Ek Bütçesi”. CHP tarafından

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK