Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ödeme için ek süre tanıyacak

Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ödeme için ek süre tanıyacak

119
0
PAYLAŞ

Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ek bir ödeme süresi veriyor

Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ek bir ödeme süresi veriyor

Ağır borçlu Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group’un borçlarını ödeyememe ihtimaliyle karşı karşıya kalan alacaklılar, zararları için karşılık ayırmaya başladılar. Bazı alacaklıların şirkete fazladan zaman vermeyi planladığı ortaya çıktı.

Çinli emlak devi Evergrande'nin alacaklıları ek bir ödeme süresi veriyor

Çinli emlak devi Evergrande’nin hisseleri, şirketin borcunu karşılayamayacağı endişeleri üzerine 11 yılın en düşük seviyesine geriledi ve önde gelen alacaklılarından biri krediler için bir zarar karşılığı oluşturdu. Bazı alacaklılar, Evergrande’ye borçlarını geri ödemesi için fazladan zaman vermeyi planlıyor.

Çinli düzenleyiciler, 305 milyar dolar civarında borç ve yükümlülüklerle likidite sıkışıklığı içinde olan Evergrande’nin bankacılık sistemine tehdit oluşturabileceğini söyleyerek şirketin Çinli yatırımcılara sattığı tahvillerin notunu düşürdü.

“DÜŞMEK İÇİN ÇOK BÜYÜK”

Evergrande en son, konut satışlarında devam eden düşüş nedeniyle temerrüde düştüğü konusunda uyarmıştı ve bankalara 20 Eylül kredisinin faizini ödeyemeyeceğini söylemişti.

Çin’in devlet destekli Global Times gazetesinin baş editörü, Evergrande’nin “başarısız olamayacak kadar büyük” olduğu için devletin bir kurtarma paketine güvenmemesi gerektiği konusunda uyarmıştı.

Alacaklılar ZARARLAR İÇİN KARŞILIK BELİRLEDİ

Çin’in varlık bakımından üçüncü en büyük bankası olan Ziraat Bankası’nın (AgBank) üst düzey bir yöneticisine göre, banka Evergrande’ye verdiği krediler için bir miktar zarar karşılığı ayırdı.

Öte yandan, Evergrande’nin diğer iki büyük alacaklısı, China Minsheng Banking Corp ve China CITIC Bank Corp Ltd, iki farklı kaynağa göre, Evergrande’nin vadesi gelecek borçlarından bazılarının faiz ödeme süresini uzatmayı planlıyor.

Bir alacaklı olan Minsheng, Evergrande’deki kredi pozisyonunu son 12 ayda 40 milyar yuan’dan 30 milyar yuan’a indirmişti ve son aylarda borçlu şirkete yeni krediler vermeyi bırakmıştı.

ÖDEME YAKLAŞIMI

Evergrande’nin Mart 2022 tahvili için 23 Eylül kupon ödemesi 83,5 milyon dolar. Şirket ayrıca 29 Eylül’de 47.5 milyon dolarlık kupon ödemesini yapacak.

Yatırımcılar, şirketin bu kupon ödemelerini yapıp yapamayacağını yakından izliyor. (REUTERS)

Çinli emlak devi borçlarını ödeyemiyor: İlgini çekebilir Çinli emlak devi borçlarını ödeyemiyor: “finansal sistem için tehlikeli olabilir” Çinli emlak devi tahvil ticaretinin durdurulması çağrısında bulundu İlgini çekebilir Çinli emlak devi tahvil ticaretinin durdurulması çağrısında bulundu

Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ek bir ödeme süresi veriyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK