Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

97
0
PAYLAŞ

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

Piyasalar, çok borçlu olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin borçlarını ödeyemeyeceği endişeleriyle sarsıldı. Borsalarda satışlar devam ederken, piyasalar şirketin zor durumunun diğer sektörlere de sıçrayıp sıçramadığını izliyor.

Çinli emlak şirketi Evergrande'nin borç krizi piyasaları sarstı

Çinli emlak devi Evergrande’nin borç krizi piyasalarda endişe yaratırken, tüm borsalarda satışlara yol açtı.

Piyasa borcu 300 milyar doların üzerinde olan Evergrande’nin vadesi gelen borçlarını ödeyip ödemeyeceğine ilişkin belirsizlikler borsaları sarstı.

Asya Pasifik hisse senetleri, yatırımcıların emlak devi “Evergrande” kriz haberlerini izlemeye devam etmesiyle Salı günü düştü.

Japon hisse senetleri Pazartesi günü yüzde 2’ye varan kayıplarla geri döndü. Bir önceki gün yüzde 3’e varan kayıp yaşayan Hong Kong’un Hang Seng Endeksi Salı günü düşüşünü az da olsa sürdürdü.

S&P 500 endeksi vadelileri, endeksin dün yüzde 1.7 düşmesinin ardından yüzde 0.3 yükseldi ve bu iki ayın en büyük düşüşü oldu. Yuan, dünkü offshore işlemlerdeki kayıpların bir kısmını dengelemeye çalıştı.

AVRUPA’YI DA ETKİLİYOR

Evergrande etkisi Asya’da olduğu gibi Avrupa borsalarında da görüldü. Paris’te CAC 40 endeksi yüzde 2,6, Alman DAX endeksi yüzde 2,9 ve Londra’da FTSE 100 yüzde 1,8 kaybetti. Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi de günü yüzde 1,94 düşüşle kapattı.

Enerji hisseleri, finans grupları ve hammadde üreticileri fiyatlardaki düşüşten yararlandı.

Ayrıca Evergrande hisseleri Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda yüzde 10 düştü.

VARSAYILAN OLURSA BAŞKA İŞLETMELERİ ETKİLEYEBİLİR

Yatırımcılar, Evergrande’nin iflas etmesi veya ekonomik büyümenin zayıf olduğu bir zamanda iflas etmesi durumunda diğer Çinli emlak şirketlerinin de benzer sorunlarla karşılaşabileceğinden korkuyor. Evergrande, şirket tahvillerinin kupon ödemesini Perşembe günü yapmak zorunda. Yatırımcılar bu tarihi şirket için bir test olarak görüyor. Şirket, faiz ödemesini 30 gün içinde gerçekleştiremezse temerrüde düşer.

Piyasaların Evergrande için paniğe kapılmasının ana nedeni Evergrande’nin borcu. Piyasada 300 milyar doların üzerinde borcu bulunan Çin’in ikinci büyük emlak şirketi Evergrande’nin borçlarını ödeyememesi durumunda başta bankacılık olmak üzere birçok sektörün etkileneceği ve bu temerrütün domino etkisi yaratabileceğinden korkuluyor. .

Şirketin 171 yerel bankaya ve 121 finans kuruluşuna borcu var. Aynı zamanda şirketin 1,5 milyon müşterisi şu anda bir daire bekliyor.

Çin bankalarını denetleyen bir derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s’un müdürü Ming Tan, Financial Times’a, Evergrande’nin temerrüdünün dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde “tek başına” bir kredi krizine yol açmasının muhtemel olmadığını söyledi.

Çinli emlak devi Evergrande'nin alacaklıları ek bir ödeme süresi veriyor İlgini çekebilir Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ek bir ödeme süresi veriyor Çinli emlak devi borçlarını ödeyemiyor: İlgini çekebilir Çinli emlak devi borçlarını ödeyemiyor: “finansal sistem için tehlikeli olabilir”

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK