Doğalgaz bağlantı ve hizmet bedellerine zam

Doğalgaz bağlantı ve hizmet bedellerine zam

65
0
PAYLAŞ

Doğalgaz bağlantı ve servis ücretlerinde artış

Doğalgaz bağlantı ve servis ücretlerinde artış

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan EPDK yönetim kurulu kararına göre doğalgaz sektöründe bağlantı ve hizmet maliyetleri yüzde 18 ile yüzde 54,6 arasında arttı. Katılımcılar için bağlantı ücreti 749 TL’den 1158 TL’ye yükseltilmiştir.

Doğalgaz bağlantı ve servis ücretlerinde artış

Dağıtım şirketlerinin 2022 yılında alacakları bağlantı ve hizmet bedellerine ilişkin üst sınırları içeren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre doğalgaz sektöründe bağlantı ve hizmet ücretleri yüzde 18 ile yüzde 54,6 arasında arttı.

Abone bağlantı ücreti yüzde 54,6 artarak 1158 TL’ye, sayaç açma kapama maliyetleri yüzde 20 artarak 36 TL’ye, servis kutularının sökülme maliyetleri yüzde 21 artarak 315 TL’ye yükseldi.

İlk 100 metre bağlantı kontrol ve onay ücreti 651 liradan 790 liraya yükselirken; Her ek metre için aynı hizmetin maliyeti 4 liradan 4,9 liraya yükseldi.

İç işler için işlem ücretlerinin fiyatı da yüzde 21,1 arttı.

Artan fiyatlar 2022’den itibaren geçerli olacak.

“GERÇEK ENFLASYON İŞARETLERİ”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası enerji çalışma grubu başkanı Oğuz Türkyılmaz, satış şirketlerinin 2022’den itibaren uygulayacakları bağlantı ve servis ücretlerinde üst limitlerdeki değişikliği sozcu.com.tr’de değerlendirdi.

Türkyılmaz, yukarıdaki artışlardaki yüzde 54,6’lık artışın “gerçek enflasyonun ne olduğunu gösterdiğine” dikkat çekti. büyük endüstriler için yüzde. Santrallerin bunu yüzde 239 artırdığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“GÜÇ KAYNAĞININ ARTIRILMASININ SEBEBİ OLACAKTIR”

“Hükümet, doğal gaz fiyat artışlarını erken seçim hazırlıkları nedeniyle konutlarla sınırlasa da sanayi şirketleri maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle ürün fiyatlarını yükseltti.

2021 yılında toplam elektrik üretiminin üçte birini karşılayacak olan doğalgaz santrallerinin gaz alım fiyatlarındaki keskin artış da elektrik fiyatlarındaki artışın nedeni olacaktır.”

Dolar neden düştü? İlgini çekebilir Dolar neden düştü? Dolar ve Euro'da çözülme: TL'de garantili mevduat dopingi İlgini çekebilir Dolar ve Euro’da çözülme: TL’de garantili mevduat dopingi 650 çay kaşığı altında gram altın testere İlgini çekebilir 650 çay kaşığı altında gram altın testere

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Doğalgaz bağlantı ve servis ücretlerinde artış

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK