Dolar ve Euro’da sert çözülme: TL’ye garantili mevduat dopingi

Dolar ve Euro’da sert çözülme: TL’ye garantili mevduat dopingi

70
0
PAYLAŞ

Dolar ve Euro’da çözülme: TL’de garantili mevduat dopingi

Dolar ve Euro’da çözülme: TL’de garantili mevduat dopingi

Dolar/TL’de 18,4 seviyesinde başlayan sert düşüş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “birikime dönüşün döviz kurundaki yükselişe bağlı” açıklamasıyla devam ediyor.

Dolar ve Euro'da çözülme: TL'de garantili mevduat dopingi

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gece yaptığı açıklamaların ardından bu sabah 11,3 ile en düşük seviyesini gördü.

Dolar/TL dünkü tarihi seviyelere göre çok düşük seviyelerde işlem görüyor. Döviz kuru dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18.4’e ulaştı. TL’nin en yüksekten en düşüğe değer kazanması dün yüzde 50’ye ulaştı.

Euro/TL ise en düşük seviyesini 12.8 ile kaydetti.

ERDOĞAN’DAN YENİ TEDBİRLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü kabine toplantısının ardından birikimlerine değer verenlerin kur artışından etkilenmemesi için yeni bir sisteme geçileceğini duyurdu.

Erdoğan, dün gece yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Paranın olası getirisinin Türk Lirası varlıkta kalarak sağlanabilmesini sağlayacak bu yeni enstrüman şu şekilde çalışacak; Halkımızın bankadaki Türk Lirası bakiyelerinin mevduat geliri kur artışından fazla ise bu getiriyi alacaklardır.

Erdoğan, “Kur getirisi mevduat gelirinden fazla ise aradaki fark doğrudan vatandaşlarımıza ödenecek. Ayrıca, bu gelir stopaj vergisinden muaftır. Ayrıca Türk Lirası varlıklarının yeni döviz talebi yaratmayacak şekilde kullanılmasını sağlayacak enstrümanları da kullanacağız” dedi.

Reuters’in anket yaptığı 3 trader’ın tamamı dün gece 1-1,5 milyar dolarlık döviz mevduatının TL’ye aktarıldığını hesapladı.

DEĞER KAYBI ARTIYOR

Dolar/TL Merkez Bankası’nın (TCMB) aralıksız faiz indirimleri, kalıcı direktifleri ve müdahalelerinin ardından düne kadar sürdü ve iş dünyasının aldığı önlemlere tepkiler arttı.

Yılbaşından itibaren bakıldığında yüzde 56’nın üzerine çıkan dolar karşısında TL’nin kaybı dün geceki hareketle yüzde 45’e geriledi. Dolar/TL’de yılbaşından bu yana yaşanan yüzde 144’lük artış dünkü hareketle yüzde 82 seviyelerine kadar geriledi.

‘SÖZLEŞME ARTIŞI’

Bilkent Üniversitesi İktisat Fakültesi Başkanı Refet Gürkaynak, bu hamleyi sosyal medya hesabından şöyle değerlendirdi: “Fiziksel bir faiz artışı ama ilginç bir şekilde yapıp o faizi ödemeyeceğiniz bir yapı var. Tehlikeli sonuçları olabilir” dedi.

Gürkaynak, “Enflasyon ve döviz yükselecek bundan ben de faydalanacağım” diyenler, “Aradaki farkı siz alırsınız. Faizin son zamanlardaki iki katına çıkmasını bekliyorsanız… Bunu bekliyorsanız… Bir daha olursa TL mevduat getirisi sizler için yüzde 100. Ben buna ‘faiz zammı’ derim.” dedi. (REUTERS)

Doların tarihi düşüşüne neden olan “dövize endeksli mevduat” nedir?  Ekonomistler dedi ki... İlgini çekebilir Doların tarihi düşüşüne neden olan “dövize endeksli mevduat” nedir? Ekonomistler dedi ki…

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Dolar ve Euro’da çözülme: TL’de garantili mevduat dopingi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK