Dolar ve Euro’su olanlara kötü haber

Dolar ve Euro’su olanlara kötü haber

60
0
PAYLAŞ

Doları ve eurosu olanlara kötü haber

Doları ve eurosu olanlara kötü haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni döviz planını açıklamasının ardından gün içinde yüzde 10 oranında değer kaybeden Türk lirası, akşam saatlerinde değer kazandı. Dolar/TL 18,40’tan 13 liraya düştü. Türk lirası akşamları yüzde 30’dan fazla değer kazandı.

Doları ve eurosu olanlara kötü haber

Türk lirası günlerdir değer kaybederken, hükümetin faiz politikası piyasaları derinden sarstı. Böyle bir günde de kabine toplantısının ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’daydı.

Yükselen döviz kuruna karşı dikkat çekici bir planı anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

* Tasarruflarını değerlendirirken, döviz kurundaki yükseliş endişelerini gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.

* Türk Lirası varlıklarını koruyarak para biriminin olası getirisini elde etmeyi mümkün kılan bu yeni araç şu şekilde çalışıyor.

* Halkımızın bankadaki Türk Lirası bakiyelerinin mevduat geliri kur artışından fazla ise o getiriyi alacaklardır.

* Ancak döviz kuru getirisi mevduat gelirinden yüksek ise aradaki fark doğrudan vatandaşlarımıza ödenir. Ayrıca, bu gelir stopaj vergisinden muaftır.

* Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni döviz talebi yaratmayacak şekilde değerlenmesini sağlayacak araçları devreye alacağız.

* Dolayısı ile bundan sonra hiçbir vatandaşımız döviz kuru yüksek diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize çevirmesine gerek kalmayacak.

DOLAR VE EURO KABUL

Erdoğan’ın bu açıklamalarına göre gün içinde döviz karşısında %10’un üzerinde değer kaybeden Türk lirası iyi bir performans sergiledi.

18,40 ile rekor seviyeye ulaşan dolar kuru 13 TL’nin altına düştü. 20 lirayı aşan euro 15 liranın altına düştü.

Türk lirası akşamları yüzde 30’dan fazla değer kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kurları ve memur maaşlarına ilişkin açıklama İlgini çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döviz kurları ve memur maaşlarına ilişkin açıklama

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Başkan Dolar-Dolar Enflasyon Euro Faiz Para Recep Tayyip Erdoğan Türk Lirası

Doları ve eurosu olanlara kötü haber

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK