Dolardaki tarihi düşüş Merkez’in örtülü rezerv satışıyla mı oldu?

Dolardaki tarihi düşüş Merkez’in örtülü rezerv satışıyla mı oldu?

256
0
PAYLAŞ

Dolardaki tarihi düşüş, merkez bankasının zımni rezerv satışından mı kaynaklanıyor?

Dolardaki tarihi düşüş, merkez bankasının zımni rezerv satışından mı kaynaklanıyor?

Pazartesi akşamı doların 18’den 11’e düşmesinin nedeni, “Dövize endeksli mevduat uygulamasını duyan yerleşiklerin döviz satışları” olarak gösterildi. TCMB rezervlerinde bu hafta başında görülen 7 milyar dolarlık düşüş, döviz kurundaki düşüşe örtülü müdahalenin de katkı sağlamış olabileceğine işaret ediyor.

Dolardaki tarihi düşüş, merkez bankasının zımni rezerv satışından mı kaynaklanıyor?

20 Aralık 2021, Türkiye ekonomisi için tarihi günlerden biriydi. Güne 17’nin altında başlayan dolar/TL, akşam 18.36’ya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından dövize endeksli TL mevduat talebi dahil bir dizi önlemin alındığını açıklamasının ardından dolar tarihi bir düşüşle 11.09’a geriledi.

Bu düşüşte, yerleşiklerin gece saatlerinde yoğun döviz satışlarının etkili olduğu kaydedildi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) doğrudan dolar satarak döviz kurlarına müdahale ettiğine dair resmi bir açıklama yapılmadı. Nitekim, 17 Aralık’ta TCMB konuyla ilgili nihai mütalaasını yayınladı.

BAKAN NABATİ: KESİNLİKLE MÜDAHALE YOK

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de dün akşam katıldığı bir televizyon programında döviz kurundaki düşüşle ilgili “Kesinlikle müdahale olmadı, şahıslar para alışverişinde bulundu” dedi.

Ancak döviz pozisyonunu da gösteren TCMB’nin günlük analitik bilanço verileri, TCMB’nin kamu bankaları aracılığıyla zımni olarak döviz kurlarına müdahale etmiş olabileceğini göstermektedir.

REZERV İKİ GÜNDE 7 MİLYAR DOLARI KAÇIRDI

Sozcu.com.tr’nin hesaplamalarına göre 17 Aralık’ta 12,3 milyar dolar olan TCMB net rezervi, 20 Aralık’ta 9,8 milyar dolara, 21 Aralık’ta 6,3 milyar dolara geriledi.

Yani 20-21 Aralık iki gün için toplamda 6 milyar dolarlık keskin bir düşüş yaşandı.

TCMB’nin swap ile yurt içi bankalardan aldığı döviz ve altın tutarının bu iki günde yaklaşık 1 milyar dolar arttığı dikkate alındığında, bu iki günde TCMB net rezerv pozisyonu toplamda yaklaşık 7 milyar dolar azaldı.

Bu tarihlerde TCMB’nin Botaş’a döviz satıyor olma ve bu satışın net rezerv azalmasına neden olma ihtimali var ancak Botaş’ın iki gün sonra bu kadar yüksek satış yapması mümkün görünmüyor.

Nitekim TCMB’nin Botaş’a yaptığı toplam forex satışları Kasım ayında 2,2 milyar dolar rekor kırdı.

Hazine Bakanlığı’nın döviz işlemleri de bu süre zarfında rezervleri etkilemiş olabilir ve rezervlerdeki 7 milyar dolarlık düşüşün tamamının gizli müdahale için kullanılmamış olması muhtemeldir.

ARALIK AYINDA REZERVLER 14.7 MİLYAR AZALDI. $

TCMB bilanço verilerinde dikkat çeken bir diğer nokta, TCMB’nin açıkladığı kur müdahalelerinin başladığı Aralık ayında rezervlerdeki sert düşüş oldu.

30 Kasım 2021’de 25,9 milyar dolar olan net rezerv, 21 Aralık’ta 6,3 milyar dolara geriledi.

Böylece Aralık ayında 21 günde net rezervlerdeki düşüş 14,7 milyar dolar oldu.

TCMB 1 ARALIK ÖDEMELERİNİ AÇIKLAYACAK

TCMB, 844 milyon dolara döviz satarak 1 Aralık’a kadar doğrudan müdahale etmediğini açıkladı. Diğer dört resmi müdahale için henüz dolar satış hacimleri açıklanmasa da piyasada 6 milyar dolar civarında konuşuluyor.

Bilanço rakamları, Aralık ayında TCMB’nin kamu bankalarının yaptığı örtülü müdahalelerin sayısının 6 milyar doları geçebileceğini gösteriyor.

İşte Genel Merkez ve Hazine mevduat kurallarındaki farklılıklar İlgini çekebilir İşte Genel Merkez ve Hazine mevduat kurallarındaki farklılıklar Erdoğan'dan döviz kuru açıklaması: Nereye gittiğimizi biliyoruz İlgini çekebilir Erdoğan’dan döviz kuru açıklaması: Nereye gittiğimizi biliyoruz Fitch: Finansal istikrara yönelik riskler Türk bankaları için olumsuz İlgini çekebilir Fitch: Finansal istikrara yönelik riskler Türk bankaları için olumsuz

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Dolardaki tarihi düşüş, merkez bankasının zımni rezerv satışından mı kaynaklanıyor?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK