Döviz korumalı mevduat düzenlemesi yürürlüğe girdi

Döviz korumalı mevduat düzenlemesi yürürlüğe girdi

80
0
PAYLAŞ

Para korumalı mevduat yönetmeliği yürürlüğe girdi

Para korumalı mevduat yönetmeliği yürürlüğe girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve Maliye ve Maliye Bakanlığı tarafından tebliğ edilen “Döviz korumalı TL vadeli mevduatlara” ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Para korumalı mevduat yönetmeliği yürürlüğe girdi

Kabine toplantısının ardından kameralar önüne çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların tasarruflarını değerlendirirken döviz kurundaki yükselişe ilişkin endişelerini gidermek için “yeni bir finansal alternatif sunduklarını” söyledi. TL mevduat getirisi, döviz getirisinin altında kalacak ve aradaki fark vatandaşlara ödenecekti.

Federal Maliye ve Maliye Bakanlığı da Erdoğan’ın açıklamasıyla gündeme gelen “Döviz korumalı TL vadeli mevduat”ın detaylarını açıklamıştı. tekrar düzenle Resmi olarak Gazete makaleleri Çift olarak yayınlandı.


Federal Maliye ve Maliye Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada mevduat planına ilişkin şu bilgileri verdi:

* Tasarruflarını TL mevduat olarak gören vatandaşlarımızın döviz kurlarındaki oynaklığa kurban gitmemesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi “Döviz korumalı TL vadeli mevduat” ürünü devreye alınmıştır.

* Ürün, TL vadeli mevduat hesaplarında gerçek kişiler tarafından hesaplanacak faiz ve hesabın açılış ve vade tarihlerindeki döviz kuru ile karşılaştırılır; Hesaptan daha yüksek oranda düşülecek ve bu mevduat ürününden stopaj yapılmayacaktır.

* Döviz kuru hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası USD kurunu günlük olarak saat 11.00’de yayınlamaktadır.

* Vade sonunda kur değişikliğinin faiz oranının üzerinde kalması durumunda oluşabilecek fark TL olarak müşteri hesabına yansıtılacaktır.

* Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeli olarak açılabilir; TCMB taban oranı olarak asgari faiz oranı kullanılmaktadır. Herhangi bir banka sisteme katılabilir

* Vadesinden önce para çekilmesi durumunda hesap cari hesaba dönüşür ve faiz ödenmez. Hesap bakiyesi, hesabın açıldığı günkü TCMB kuru, hesabın kapatıldığı günkü TCMB kuru üzerinden güncellenir.

* Öte yandan, söz konusu ürün katılım bankacılığı alanındaki çalışmalarda kullanılmaya devam edilecektir.

AKP'nin döviz kuru ve ekonomik modelinin açıklaması İlgini çekebilir AKP’nin döviz kuru ve ekonomik modelinin açıklaması Merkez Bankası'nın Dövize Endeksli Mevduat Planının Açıklanması İlgini çekebilir Merkez Bankası’nın Dövize Endeksli Mevduat Planının Açıklanması

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Banka Başkan Cumhuriyet Faiz Maliye Bakanlığı Merkez Bankası Para Recep Tayyip Erdoğan Türkiye

Para korumalı mevduat yönetmeliği yürürlüğe girdi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK