Edirne Bulgar AVM’sine döndü

Edirne Bulgar AVM’sine döndü

64
0
PAYLAŞ

Edirne Bulgar AVM’ye döndü. geri

Edirne Bulgar AVM’ye döndü. geri

Bulgar vatandaşları 1 Bulgar levası artışla 9,43 TL’ye çıkarak Türkiye’ye akın etti. Yunanlılar ve Bulgarlar, Edirne’deki dükkân, pazar ve AVM’lerde buldukları her şeyi satın aldılar. Hem sınır kapılarındaki platformlar hem de personel yetersizdi.

Edirne Bulgar AVM'ye döndü.  geri

Döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte komşu Bulgaristan’dan şehre alışveriş yapmak için gelen turist sayısı her geçen gün artıyor.

Yılbaşı öncesi başta alışveriş olmak üzere turlar ve özel araçlarla şehre gelen binlerce Bulgar turist, Kapıkule sınır kapısında uzun araç kuyrukları oluşturdu.

Türk lirasının Bulgar levası karşısında değer kaybetmesiyle yılbaşı alışverişi için Türkiye’ye akın eden Bulgarlar, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında yoğunlaştı.

Bulgar levası 9,43 TL’ye yükselince Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları Türkiye’ye akın etti. Yunanlılar ve Bulgarlar, Edirne’deki dükkân, pazar ve AVM’lerde buldukları her şeyi satın aldılar.

Yoğunluk nedeniyle Kapıkule’deki biniş platformlarının sayısı 10’a çıkarıldı ve personel artırıldı.

EDİRNE’DEKİ TÜM OTELLER SAKLIDIR

Türkiye Otelciler Birliği Edirne temsilcisi Gökhan Balta, yoğun bir Bulgar turist akını olduğunu ve yıl sonuna kadar kent otellerinde boş oda kalmayacağını söyledi.

Balta, “Edirne’deki otellerimizde toplam 2 bin 500 yatağımız var. Hepsi Bulgar turistler tarafından rezerve edildi” dedi.

Kapıkule’den gelen Bulgar turistler, alışveriş merkezleri başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını iğneden ipliğe kadar şehirden karşılıyor.

BULGAR GENÇLERİ: BİZDE BİZ VAR

Fiyatların Bulgarlar için çok cazip olduğunu söyleyen tüccar Mehmet Kalkan, “Edirneli tüccarlar olarak Bulgar vatandaşlarının buradan alışveriş yapması bizi memnun ediyor. Çoğu zaman ürün yetiştirmekte zorlanıyoruz ve hatta yetiştiremiyoruz. Yılbaşı yoğunluğunun bu ayın 26’sına kadar devam etmesini bekliyoruz. Daha önceki yıllarda bu yoğunluğu bildiğimiz için hazırlıklıyız” dedi.

Bulgaristan vatandaşı Mustafa Ademov, Edirne’de fiyatların uygun olduğunu belirterek, “Baklavadan antep fıstığına valizlerimizle buraya geliyoruz” dedi.

Bulgar vatandaşı Şükrü Genç, “Buraya Noel alışverişi yapmak için geldim. Ayrıca ayakkabı, mont, lokum gibi bir çok ihtiyacımı da karşılamış oldum. Burada çok alışveriş yapıyoruz. Çünkü biz böyleyiz” dedi.

“HER ŞEYDEN ALINIYORUZ”

Yılbaşı alışverişi için Ulus Pazarı’nı tercih eden Bulgar turist Donko Rizal, “Pazara alışverişe geldik. Meyvelerimizi, sebzelerimizi ve her şeyimizi buradan aldık. Yeni yıl hazırlıklarına başladık” dedi.

Yılbaşı alışverişinin tamamını Türkiye’den yaptığını söyleyen Bulgar vatandaşı Cengiz Osman, “Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinden geliyorum. Bulgar levası burada çok yüksek, ki bu da hoşumuza gidiyor. Çok şükür Türk kardeşlerimiz de burada bize çok yardımcı oluyor. Yılbaşı için halı, hediyelik eşya ve kıyafet satın alıyoruz. Yani her şeyi buradan alıyoruz. Hepimiz Noel alışverişimizi burada yaparız.”

‘UCUZ VE KALİTELİ’

Sabri Angelov, Bulgaristan’dan herkesin alışveriş için Edirne’yi tercih ettiğini belirterek, “Artık ailelerimizle buraya geliyoruz. Her gün kıyafet almaya ve tura çıkmaya geldik. Bulgar vatandaşlarım yılbaşı için burayı tercih ediyor. Burayı daha ucuz olduğu ve kıyafetlerin daha kaliteli olduğu için tercih ediyoruz. söz konusu.

Edirneli market tüccarı Reyhan Erdi, “Bulgarlar yılbaşı alışverişi için geliyorlar ve bu hafta daha çok olacaklarını söylüyorlar. Esnaf olarak bu durumdan memnunuz” dedi.

YOĞUNLUK 3 KAT ARTTI

Ulus Pazar’ın tüccarı Faruk Küçükacalı, şimdi 2-3 kat daha fazla Bulgar vatandaşının geldiğini görüyor. Alışverişe sadece Bulgar vatandaşları değil, Yunan vatandaşları da geliyor. Pazar esnafı olarak biz de memnunuz çünkü buradan alışveriş yapıyorlar” dedi.

Tüccarlardan Engin Kaymak, piyasa tüccarı olarak Bulgarlardan çok memnun olduğunu belirterek, “Pazarlarımızda satışlarımız çok iyi. Bir sürü hediyelik eşya satın alıyorlar. Yeni yıl yaklaşırken, daha fazla insan var. Önümüzdeki hafta çok yoğun bir hafta olacak. Genel olarak, Yılbaşı arifesinde her zaman çok şey oluyor “dedi. (DHA), (İHA)

TL'deki erimenin ardından bu kez Bulgarlar ev almaya geliyor İlgini çekebilir TL’deki erimenin ardından bu kez Bulgarlar ev almaya geliyor Yerel halktan ümidini kesen perakendeci, 2022'de turistlere satış yapacak İlgini çekebilir Yerel halktan ümidini kesen perakendeci, 2022’de turistlere satış yapacak

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Edirne Bulgar AVM’ye döndü. geri

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK