Ekonomiyle ilgili konuşan CHP’li İlhan Kesici’den erken seçim mesajı

Ekonomiyle ilgili konuşan CHP’li İlhan Kesici’den erken seçim mesajı

49
0
PAYLAŞ

Ekonomiyi anlatan CHP’li İlhan Kesici’den erken seçim mesajı

Ekonomiyi anlatan CHP’li İlhan Kesici’den erken seçim mesajı

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, “Birikmiş bir bütçe, bu rakamlar. Muhtemelen bu bütçe görüşmelerinin bu dönemdeki son bütçe görüşmeleri, yani erken bir seçim olacağına inanıyorum” dedi.

Ekonomiyi anlatan CHP'li İlhan Kesici'den erken seçim mesajı

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2022 bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu.İlhan Kesici, bütçenin sadece AKP hükümetinin bugün için hazırladığı bir bütçe olmadığını, bunun bir birikimi olduğunu kaydetti. ve söyledi:

* Yani bu rakamlar bir birikime eklenen bütçedir. Bu birikimle ilgili olarak, muhtemelen bu bütçe görüşmelerinin bu dönemin son bütçe görüşmeleri, yani bir erken seçim olacağına inanıyorum. Mevcut 2022 bütçemizde ve önümüzdeki birkaç hanede kemiklerimizi kıracak, kemirecek, emecek ve başımıza bela olacak sayının temeli budur. 1 trilyon doların üzerinde dış ticaret açığı.

“Elimizde olmayan ama çıktısını aldığımız bir sayı var”

* Diğer döviz gelirlerimiz de var. Yani turizm ve hizmet sektörlerinden döviz aldık. Bunları dahil ettiğimizde hak etmediğimiz, sahip olmadığımız ama harcadığımız bir rakam var. 591 milyar dolar cari açık, cari açık deniyor. “Cari açık” bize ait olmayan parayı harcıyoruz demektir.

* Bir zamanlar homurdanan sözler vardı: ‘Cari açık finanse edildiği sürece sorun yok’. Bu hem iktidar içinde, hem AK Parti iktidarı içinde, hem de onun dışında vardı. Belki de bana göre, bizi bu günlere getiren ana sebeplerden biri de bu tip Allamalar’dır. Cari açığımız vardı, ticaret açığımız vardı ama saman ve pamuk da ithal ettik. Bunu nasıl yaptık? Borç, değil mi? Borç, borsadan ödünç aldığımız şeydir.

“80 YILDA 87 MİLYAR DOLAR DIŞ BORÇ ALDIK, YAPTIK”

* Şimdi AK Parti iktidara geldiğinde, aklınıza gelen varsa IMF borcu da dahil olmak üzere dış borç unsurlarını ekleyin. Türk kamu sektörünün 87 milyar dolar borcu vardı. Ne umuyorsun? Bizi bu sayıya getiren de buydu. 2000-2001 krizini tetikleyen faktörlerden biri de budur. Bunun şu anki seviyesi 207 milyar dolar, şimdiki seviyeyi geçeyim. 2002 yılı sonundaki 87 milyar dolar, cumhuriyetin 80 yıldaki tüm borçlarının toplamıdır.

* Türk özel sektörünün de 45 milyar dolar dış borcu vardı, şu anda 245 milyar dolar. Hem Türk özel sektörü hem de Türk sanayi özel sektörü 200 milyar dolar ekledi. Benim söylemek istediğim Türkiye’nin borcu. Dış dünyada borç ararken, ülkenin dış borcunun göstergeleri bizi bir ülke riski haline getiren en önemli unsurlardan biridir. Sadece kamu sektörünün değil, tüm Türkiye’nin dış borç göstergeleri, ki bu çok fazla. Dayanılmaz, dayanılmaz.

“BU BÜTÇEYE KARŞI OY VERİYORUZ”

2022 bütçesine karşı oy kullanacaklarını söyleyen Kesici, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Oy sandığından kimin çıktığını, sandığın içinden çıkmadığını ancak Allah bilir. Gittiğiniz zaman, kaybettiğiniz tüm güven, inançsızlık ve şüpheleri telafi etmiş olacaksınız.

* Önünüzde yeni 5 yıl, güçlü, güçlü 5 yıl var. Türkiye için iyi, yoksa gideceğiz. Biz Kimiz? Bugün Cumhuriyet Halk Fırkası ve İyi Fırka’nın oluşturduğu Millet İttifakıyız.

* Katılmak istediğimiz ve önümüzdeki günlerde katılmayı umduğumuz diğer partilerle birlikte Millet İttifakıyız. Yapacağımız ilk şey, güçlendirilmiş ve geliştirilmiş parlamenter sistem dediğimiz şey.

* Ama ne yapacak? Yani kendimizi güçlendirdik, geliştirdik, parlamenter sisteme teslim ettik. Bu devletin yeniden avıdır. Türkiye’de devlet yine avlanacak. Oyunumuzun rengi bu bütçeye karşı, biz de Halkın Cumhuriyet Fırkası olarak buna karşı oy veriyoruz.

* Ama bu bütçenin büyüklüğü ne olursa olsun ülkemize, devletimize, milletimize ve insanımıza hayırlı olmasını diliyorum. verilmiş

Akşener: İşin başı güvendir İlgini çekebilir Akşener: İşin başı güvendir Benzin, motorin ve LPG'de büyük artış İlgini çekebilir Benzin, motorin ve LPG’de büyük artış

Günün trend videosu

Daha fazla göster

AK Parti AKP Cari Açık CHP Erken Seçim Gaziantep İlhan Kesici IMF istanbul İYİ Parti Parlamenter Sistem Sanayi Seçimi Meclis Türkiye Artış

Ekonomiyi anlatan CHP’li İlhan Kesici’den erken seçim mesajı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK